Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Pieris japoński  (Przeczytany 7206 razy)

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Pieris japoński
« dnia: Maj 31, 2014, 14:20:03 »

Pieriski dwa kupiła mi żona  rok temu . Roślinki rosną przy wrzosach i jałowcach płożących. Staram się zakwaszać podłoże ile wlezie . Sypię taki granulat nawozowy.Kiedyś na tym stanowisku rosła  magnolia japońska. Po jej wycięciu rosną  tam wrzosy , pierisy , jałowce i zimowity
Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Pieris japoński
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2015, 11:29:33 »

Tak wygląda pieris w zimowej szacie. Roślina ma na sobie  masę zawiązków kwiatowych . Bambusowa konstrukcja to bezpiecznik w razie bardzo niskich temperatur. W każdej chwili można na nią zarzucić worek z agrowłókniny zimowej. Przed falą tęgich mrozów zaleca się mocne podlanie pierisa , oczywiście jeżeli ziemia nie jest zamarznięta.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2015, 13:01:27 wysłana przez Araukar »
Zapisane

Dobranoc

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 149
  • Katowice
Odp: Pieris japoński
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2021, 12:34:29 »

Odgrzewam watek, bo myślę, że roślina jest niedoceniana a warta uwagi i rozpowszechnienia. Najlepiej się sprawdzi w ogrodach w stylu japońskawym (ukłony dla Arundo), ale też wszędzie tam, gdzie chcemy mieć zielono cały rok.
Pierisy pochodzą z Azji i Ameryki Północnej, w uprawie najpopularniejsze są odmiany Pierisa japońskiego. W swojej ojczyźnie dorasta do 4m i jest jedną z podstawowych roślin ozdobnych tworzących dolne piętro kompozycji ogrodowych.







Ma też zastosowanie w kompozycjach bardziej formalnych - wtedy jest silnie przycinany a co za tym idzie - nie kwitnie



Pierisy japońskie ozdobne są głównie za sprawą liści, także pstrych, młode przyrosty są podbarwione na czerwono z różną intensywnością w zależności od odmiany. Jest też sporo odmian o spektakularnych kwiatach, przeważnie białych, ale są też odmiany różowe i czerwone. Preferuje stanowiska półcieniste. Jak wszystkie wrzosowate lubi kwaśną glebę, ale jest dość tolerancyjny i wytrzymały i na niskie temperatury i na suszę. Wyhodowano wiele odmian o różnej sile wzrostu - od całkiem sporego (ok 1,2m) 'Mountain Fire'





po karzełka 'Little Heat' dorastającego do ok 0,5m



U mnie od wielu lat rośnie mieszaniec międzygatunkowy 'Forest Flamme'





Akurat ta odmiana niechętnie kwitnie, ale zdarza się


Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Pieris japoński
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2021, 11:33:57 »

Jeden z moich młodziaków, przedwczoraj.
Pierisom nadałem rolę osłonowych i uzupełnienia dla innych zimozielonych.
Wydają się być bezproblemowe.
Konsekwentnie będę je dosadzał.

Zapisane