Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 16 17 [18]

Autor Wątek: Palma w Oświęcimiu  (Przeczytany 36419 razy)

superstar

• G1
  • Użytkownik
  • *
Odp: Palma w Oświęcimiu
« Odpowiedź #255 dnia: Kwiecień 23, 2018, 09:33:48 »

A więc nie będzie styrodonicy ani ogrzewania gruntu. Będzie za to agrowłóknina i kabel?  Ta palma ma jedną wadę, nie lubi wilgoci kiedy jest zimno. Natychmiast reaguje na to żółknięciem liści.  W 2011 roku wkopałem taką palmę do gruntu bez ogrzewania korzeni i  symbolicznym ogrzewaniem styropianowej budy. Wash zimę przeżyła, ale burzy wyrastających liści nie było. Wyrosły tylko dwa albo trzy.
Wykopałem ją zatem na jesieni i okazało się,że  większość korzeni chyba jednak przemarzła.  A tyle dałem ściółki i liści wokół budy. Co za niedopatrzenie!  Co za pech.
Drugą już palmę posadziłem zatem w styropianowej donicy z kablem grzejnym i termostatem  który utrzymywał temperaturę w gruncie przez cały rok na poziomie + 8*C.  Górę stanowiła gustowna buda styropianowa z wymuszonym obiegiem powietrza i grzejnikiem olejowym. Palma przeżyła w takich warunkach 6 kolejnych zim z temperaturami z dochodzącymi do -34*C. Oczywiście zdarzały się incydenty z uszkodzeniami mrozowymi, ale ta palma nie jest specjalnie na to wytrzymała. To co mnie skłoniło do  jej wykopania,  to  fatalny klimat Nowego Targu z pseudo latami i rosnącym przeświadczeniem, że najlepiej rośnie tutaj chrobotek reniferowy.

Więc nie będzie ogrzewania korzeni  i tylko agrowłóknina?

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2018, 09:44:56 wysłana przez superstar »

PVpower

• G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
« Odpowiedź #256 dnia: Kwiecień 24, 2018, 08:53:50 »

Superstarze, przecież napisałem, ze ogrzewanie gruntu będzie na 100%, ale nie będzie kabla w gruncie ani styrodonicy. Ogrzewanie będzie realizowane powierzchniowo. Styrobudę na pewno zrobię, ale w planie mam wykorzystywać ja tylko na większe mrozy, ewentualnie jak będę wiedział że np jadę na kilka dni na delegację. Poza tymi przypadkami chciałbym unikać zaparzania rośliny w styropianach. dopiero początek sezonu, więc mam trochę czasu na zastanawianie się jak ją zabezpieczyć.

Pozdrawiam

PVpower

• G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
« Odpowiedź #257 dnia: Sierpień 04, 2018, 08:49:56 »

Pora na aktualizację.
Palmy mają się dobrze. Przede wszystkim Washingtonia. Zaskoczyła mnie, bo miała zaledwie trzy liście i nie wyglądała dobrze.
Daktylowiec wreszcie wyzdrowiał, ale caly czas "pod prądem" i przed zimą będzie już silny ale i tak będę musial mu obciąć kilka liści z najniższego piętra.
Trach w zimie mocno oberwał, bo wypuszcza bardzo powolikolejne liście, podobnie z resztą karlatka.
Najważniejsze, że wszystko żyje i wygląda to tak:

« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2018, 09:14:21 wysłana przez PVpower »

wooli

• G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Bieleckie Młyny gm.Morawica
« Odpowiedź #258 dnia: Sierpień 05, 2018, 17:45:35 »

Świetnie, że palmy rosną. Mnie szczególnie cieszy wzrost phoenixa, nabrał ładnego pokroju po przyroście liści.

PVpower

• G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
« Odpowiedź #259 dnia: Sierpień 22, 2018, 18:08:36 »

Poniżej zamieszczam zdjęcie, które rozwieje wszelkie wątpliwości czy opłaca się dogrzewac korzenie phoenixa.
Jeszcze na wiosnę ta palma ledwo żyła, cała w pleśni, ratowana mocną chemią. Zaczynała ten sezon od raptem czterech lisci... Teraz zaczyna kwitnąć :)

Araukar

• G1
  • Ekspert
  • *
« Odpowiedź #260 dnia: Sierpień 22, 2018, 19:45:08 »

O holibka , no nie , fakt dokonany . Podłoże najpiękniejszej palmy feniks od kolegi z Gór Świętokrzyskich metodycznie grzane od ładnych paru lat , efekt nieziemski i teraz potwierdzenie jego eksperymentów w  wykonaniu drugiego entuzjasty grzania podłoża . Brawo i tak trzymać . Na podstawie waszych poczynań należało by napisać receptę , chcesz mieć feniksa w gruncie to w gruncie rzeczy go grzej hehe.

andres

• Moderator Globalny
  • Ekspert
« Odpowiedź #261 dnia: Sierpień 23, 2018, 09:39:57 »

Gratuluję. Odratowałeś tę mocno zaniedbaną palmę.
Korona liści wygląda bardzo dobrze. :) :) :)

arundo

• G1
  • Ekspert
  • *
« Odpowiedź #262 dnia: Sierpień 24, 2018, 00:56:34 »

Wash pozbierała się doskonale, zobaczymy jak poradzi sobie z zimą.
Styrobuda u mnie nie zdała egzaminu, natomiast styrodonica, wydaje się ze pomogła.
Powodzenia PDA
Strony: 1 ... 16 17 [18]