Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Theobroma Cacao- Kakaowiec właściwy  (Przeczytany 7435 razy)

Gethar

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
Theobroma Cacao- Kakaowiec właściwy
« dnia: Luty 23, 2014, 22:41:31 »

Nie znalazłem na forum żadnych wątków na temat kakaowca więc zakładam nowy.

Trochę informacji:
Theobroma pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Jest rośliną wiecznie zieloną osiągającą 8 metrów wysokości, rośnie w cieniu innych większych drzew (półcień). Posiada system palowy, gdzie jego główny korzeń wnika głęboko w ziemie w poszukiwaniu wody. Liście są eliptyczne ciemnozielone (młode jasnozielone lub czerwonawe) w dotyku przypominają cienką kartkę pergaminu. Co ciekawe kwiaty wyrastają prosto z pnia drzewa i z tego co wyczytałem sadzonki kwitną po ok 3-5 latach po wykiełkowaniu nasion. Nasiona są bardzo wrażliwe na wysuszenie, w ciągu tygodnia mogą stracić prawie całą kiełkowalność, kiełkują w przeciągu dwóch tygodni w temp. minimum 30 stopni (inaczej nasiona gniją). Posadziłem 5 nasion wykiełkowały 3 z czego jedno wypuściło liście właściwe młodociane, ale po około miesiąca padła :/ Pozostały mi dwie większe sadzonki (roczna i dwu letnia) przez zimę nie miałem z nimi żadnych problemów, dużo osób piszę, że jest bardzo podatny na przędziorki, na szczęście nie u mnie( było zarażone wiele roślin, a kakaowiec nie :) ) Ważne, żeby roślina nie przeschła. Końcówki roślin są brązowe z powodu niskiej wilgotności powietrza, ale nie mogę ich spryskiwać wodą bo wtedy opadają nowe malutkie liście:(

Zdjęcie małej sadzonki

Zdjęcia dużych sadzonek (aktualne)
Mniejsza (pieniek 28cm)

Większa (pieniek 38cm)


Ktoś jeszcze uprawia kakaowce?
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Theobroma Cacao- Kakaowiec właściwy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2014, 09:25:03 »

Ja miałem kilka nasion z Peru, ale je zjadłem  ;D . Były bardzo smaczne.
http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=834.0
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2014, 09:29:14 wysłana przez lewiatan1975 »
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m