Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: WASHI-trachycarpus takil (rejon Kalamuni-Indie), trachycarpus fortunei Bułgaria  (Przeczytany 8292 razy)

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b

Stali bywalcy zapewne wiedzą , że lubię trachy nietuzinkowe ;)
Zarówno trachycarpus Kalamuni jak i trachycarpus Bułgaria to taka I liga jeśli chodzi o wytrzymałość na mróz.
Niestety wszystko wiemy z ....opowieści więc jakiś czas temu postanowiłem sprawdzić na własnej skórze jak to z nimi faktycznie jest. Najpierw zakupiłem nasiona i doczekałem się po dwóch latach maluchów, w ubiegłym roku przed zimą wsadziłem też testowe jednoroczne do gruntu.Na razie jedną zimę wytrwały, zobaczymy dalej. Chciałem też mieć jednak trochę większe więc zakupiłem Bułgary u Kiryla. Dwa z tych co otrzymałem podobno targane były mrozem niemiłosiernie i wszystko przetrwały. Wysiał ich więcej i zostawił w gruncie podobnie jak andres obecnie, te podobno przeżyły tak 5 zim. Kalamuni nieco się naszukałem ale ostatecznie też znalazłem (tutaj zdecydowanie trzeba być ostrożnym aby nie kupić czegoś co Kalamuni tak naprawdę nie jest  ;)  )

Oto moje doniczkowce.Zdjęcia z 16.12.2013:




Tak informacyjnie ten przy ścianie to Kalamuni, na ostatniej fotce to Bułgaria, różnicę widać gołym okiem.
Co jest charakterystyczne i jeden jak i drugi mają sztywne liście, jednak Kalamuni nieco bardziej.

Po jednej sztuce zostawiłem w domu.
Oto Kalamuni. W doniczce obok siewki tej samej odmiany.Co dla nich typowe mają jedynie dwa zgięcia na pierwszym liściu:

A tu Bułgaria:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2013, 17:39:13 wysłana przez WASHI »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: WASHI - trachycarpus Kalamuni, trachycarpus Bulgaria
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2013, 17:31:38 »

Piękne doniczki. Bardzo mi się podobają.

Wypadałoby napisać, że temat dotyczy gatunków trachycarpus takil (z regionu Kalamuni w Indiach) i trachycarpus fortunei z Bułgarii.

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: WASHI - trachycarpus Kalamuni, trachycarpus Bulgaria
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2013, 17:39:09 »

Ładne skubańce. Fajnie je prowadzisz w typowych palmówkach , ja nie bawię się  w takie podstawy palmiarstwa  i raczej korzystam z tradycyjnych doniczek . Jedna uwaga , przynajmniej tak mi się wydaje z przedstawionych zdjątek , liście wszystkich młokosów są nieco za jasne co sugeruje niedobór związków azotowych w podłożu . Na wiosnę daj im trochę tego związku , najlepiej florowitu który korzystnie  stosuję od 20 lat.
Zapisane

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: WASHI-trachycarpus takil (rejon Kalamuni-Indie), trachycarpus fortunei Bułgaria
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2013, 17:42:34 »

A dziękuję.

andres

Już zrobione.
Ledwo się zmieściło :P

Araukar

Tak im się zrobiło w tym sezonie , szczególnie jednemu Kalamuni i trzem Bułgarom.
Dzięki za poradę.Tak też zrobię na wiosnę ;)
Zapisane