Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Termostat, monitoring temperatury on-line w jednym  (Przeczytany 1896 razy)

wooli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 477
  • Bieleckie Młyny gm.Morawica
Termostat, monitoring temperatury on-line w jednym
« dnia: Styczeń 22, 2020, 23:05:10 »

Na Alieksparess natknąłem się na coś takiego;
https://pl.aliexpress.com/item/32819780253.html?spm=a2g0o.detail.1000023.3.42e96806DHM98D
tj, Sonoff TH10 Wi-Fi  . Działa jak typowy termostat 230V a dodatkowo  można monitorować temperaturę on-line oraz włączać - wyłączać on-line przełącznik termostatu. Jak za 45 PLZ to świetne funkcje. Do wad zaliczyłbym brak alertu na telefon i konieczność zasięgu Wi Fi które nie jest taka jak np radiowa 433MHz
Na sam termostat można wydać więcej. Chyba sobie coś takiego sprawię na następną zimę.
Jest jeszcze wiele ciekawych urządzeń tego producenta z których można tworzyć system sterowania on-line,


czytelnik22

  • G2
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Termostat, monitoring temperatury on-line w jednym
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2020, 22:41:31 »

Minął  prawie rok. Kupiłeś to ? Zastanawiam się nad zakupem gniazdek inteligentnych zigbee plus czujnik temperatury  do osłon bananowców itp i wymiany manualnych regulatorów przy których całą zimą nie mam pojęcia czy działają . Tu wszystko by było na telefonie z alarmami i monitoringiem zużycia prądu.  Każde kolejne gniazdko działa jako rozgłaszacz sygnału. Miałem teraz  czujniki temperatury radiowe conrada , jak tylko bateria odrobinkę się zużyje przestają monitorować z dalszej odległości i nie wiem co się tam dzieje
Zapisane

wooli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 477
  • Bieleckie Młyny gm.Morawica
Odp: Termostat, monitoring temperatury on-line w jednym
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2020, 16:37:57 »

Chej. Kupiem dwie sztuki z termostatem i jeszcze kilka innvch włączników online bez termostatu. Ogólnie rzecz ujmując świetna sprawa.  Ten z termostatem podłączyłem latem do podłogówki / ogrzewanie podłogowego elektrycznego/ w chłodne dni dogrzewałem podłogę z paneli fotowoltaicznych. Jako, że ogrzewania chciałem używać gdy produkowany jest  prąd ze słońca używałem programatora - włacz o np. godz.11.00, wyłącz o godz. 14.00. Osobno można serować włącz/ wyłacz ze smartfona, ustawiać czas do wył. lub   wł, coś jak minutnik i ciekawa sprawa pętla alternatywna tj ustawiasz czas wł i wył, np 5 min wł, 10 minw ył, 5 min wł, 10 min wył... i tek bez końca. zawsze możesz ręcznie wł. wył  Co do termostatu pokazuje na komórce temperaturę, ale chyba tylko odświeża się przy zmianie stanu. Chyba nie będzie działał termostat bez zasięgu wi-fi, ale nie jestem pewien. Pod koniec roku jak znajdę czas uruchomię go i sprawdzę dokładnie. Plus taki, że zasięg Wi fi wydaje się być bardzo dobry.
W ustawieniach push zmieniasz na wysyłanie powiadomień mi każda zmiana stanu jest wysyłana na smatfon,
Kupiłem włacznik Sonoff POW - ten świetnie pokazuje online w czasie rzeczywistym Prąd i napięcie tj iloś Wat. Voty i amperarz dodatkowo zużyte kWh i koszt. Może i temperatura będzie on line w tym TH16'
Sonof RF świetnie sprawdza się przy lampie ogrodowej, smartfon jest pilotem, dodatkowo zwykły pilot 433MHz


Jak już zasięg wi fi można by zwiększyć reapiterem lub przestawić router,


Gdybyś miał pytania, chętnie służe .


Jednak ciekawość zwyciężyła i podłączyłem TH16.
Działa tak;
1. Temperaturę pokazuję aktualną online, odświeżenie  co najmniej dwa razy na minutę, czyli nie w sposób ciągły, oczywiście musi być w zasięgu wifi a tel sieci z internetem
2. Termostat działa nawet gdy TH 16 jest poza zasięgiem wi fi.
Wyłączyłem całkowicie router, na TH16 pokazuje lampka niebieska brak sieci a czerwona  zał./wyłączanie urządzenia, słychać też działający stycznik. /Czujnik wkładałem do zimnej - ciepłej wody na przemian/
W dalszej kolejności odłączyłem od prądu TH16, Po załączeniu prądu termostat działał  nadal be konieczności połcżczenia z siecią
REWELACJA!!!


Oczywiście wcześniej wszystko musi być ustawione w zasięgu, tej temp. włączenia, temp wyłączenia termostat to tryb "auto" w aplikacji ewelink.
Aplikacja wymaga przyzwyczajenia, oprócz włączenia pstryczka do działania danego trybu trzeba kliknąć w niepozorny napis "zapisz"
Mam już 5 urządzeń, kolejne w drodze sonoff dual do dwóch urządzeń.
Jak na ten moment nie widzę bardziej wszechstronnego urządzenia-termostatu z temperaturą online za tak niską cenę.
Jako urządzenie elektryczne nie powinno być narażone wilgotność kondensacyjną, ale brak jest wyświetlaczy itp

Reasumując do prawidłowego działania jako termostat TH16 nie potrzebuje zasięgu wifi !!! Można go np zaprogramować w domu i wywieść na działkę po drugiej stronie miasta. Oczywiście temperatury nie zobaczymy, nie właczymy zdalnie kabla grzejnego.
Nie wiem jeszcze jak inne funkcje tj harmonogram, pętla czy stoper działają bez wifi.
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2020, 23:00:21 wysłana przez wooli »
Zapisane