Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Palmy w Drawsku Pomorskim  (Przeczytany 115453 razy)

kaczmar005

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #240 dnia: Styczeń 13, 2018, 22:01:00 »

Świetna kolekcja i imponujące przyrosty :)
Ciekawi mnie los Twojej siewki Weterana. Jeśli nadal jest w gruncie to planujesz ją dodatkowo zabezpieczać?
Zapisane

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #241 dnia: Styczeń 14, 2018, 06:24:55 »

Araukarze każdemu podoba się co innego, ale dziękuję za opinię.
Siewka jest nadal w gruncie i tam pozostanie, ponieważ jest mocno wplątana w korzenie. Przykryłem ściółka oraz igliwiem. Nie ma tam sztucznego źródła ciepła. Jeżeli zima się rozkręci to być może położę tam wąż świetlny.

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #242 dnia: Kwiecień 10, 2018, 09:59:20 »

Wszystko wskazuje na to, że szorstkowce(w tym mała siewka) przeżyły kolejną zimę. Zima nie była bardzo sroga, ale gleba była mocno nasiąknięta wodą po skrajnie mokrej jesieni. Później zimny luty i marzec bez centymetra pokrywy śnieżnej. Zmarzlina na jakieś 30cm. Kombinacja negatywnych czynników znów była inna. Od kilku dni jest ciepło i wszystko wskazuje na to, że udało się także przezimować bananowca. Buda prowizoryczna a w środku temperatury spadające do -5c. W środku żarówka 20W.


Bambus wygląda podobnie jak w ostatnich latach. Oczywiście nie był niczym osłaniany.


Wagnerianus, stan idealny.




Klex, pokazywałeś palmę ostatnio z obwodem pnia. Co powiesz na prawie 100cm obwodu? Tyle ma ten trach pod ścianą. Rośnie od małego.






klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #243 dnia: Kwiecień 10, 2018, 10:28:04 »

Woow 100 cm obwodu musi wyglądać imponująco na żywo. Szkoda ,że mieszkasz tak dalego bo wpadłbym  pooglądać :) W sumie to jeszcze nie widziałem na żywo nigdy palmy w polskim gruncie.
Mam na myśli coś wiekszego niż siewka.

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #244 dnia: Kwiecień 10, 2018, 14:33:10 »

Możesz przyjechać z Tarnowskich Gór do mnie . Do Strzelec Opolskich daleko nie masz . Ja mieszkam w Szczepanku ( to jest pierwsza wioska na trasie Strzelce Op Zawadzkie 3 km za Strzelcami) Co prawda palma nie ma 100 cm obwodu , a tylko 93 cm .
Zapisane

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #245 dnia: Kwiecień 10, 2018, 16:27:13 »

Araukarze 93 to świetny wynik. Ale ta palma rośnie u Ciebie od małego z tego co pamiętam. Podobnie jak ta moja pod ścianą. Najwyższy mój trach ma chyba tylko 60cm obwodu pnia.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #246 dnia: Kwiecień 10, 2018, 16:33:55 »

Araukarze, dzięki za zaproszenie. Rozważę odwiedziny ;)

wooli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 477
  • Bieleckie Młyny gm.Morawica
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #247 dnia: Kwiecień 10, 2018, 21:59:12 »

Klex przyjedź do mnie mój phx ma na pewno grubo ponad metr obwodu, swoją drogą nie mam pojęcia ile ma , muszę zmierzyć  he,he. Marcin fajne gęste palmy. Coś wspominałeś o radykalnym przycinaniu na zimę, daj sobie z tym spokój.

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #248 dnia: Kwiecień 11, 2018, 12:43:48 »

Marcin, Twój ogród to dowód na to, że trachycarpusy mogą wyglądać naturalnie (smacznie) w naszych realiach. Niech się uczą od Ciebie Ci, którzy obkładają palmy dookoła kostką brukową :)
Zapisane

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #249 dnia: Kwiecień 12, 2018, 07:40:50 »

Marcin, Twój ogród to dowód na to, że trachycarpusy mogą wyglądać naturalnie (smacznie) w naszych realiach. Niech się uczą od Ciebie Ci, którzy obkładają palmy dookoła kostką brukową :)

U mnie kostki też nie brakuje. Ogród jest jaki jest. Nie mam za bardzo czasu ani pomysłu na niego. Może kiedyś...

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #250 dnia: Kwiecień 23, 2018, 10:33:43 »

Bardzo dobrze przezimowałeś szorstkowce, mimo obaw o ten wysoki poziom wód gruntowych.
Wagner znakomicie wygląda pod tą jasną ścianą :)

Robert

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 542
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #251 dnia: Kwiecień 25, 2018, 06:46:19 »

Normalnie gdzie te "dzieciaki"? :chichot: Wszystko pięknie wyrosło, gratuluję! ;)

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #252 dnia: Maj 01, 2018, 07:24:59 »

Postanowiłem ratować Wagnera przed większym zniekształceniem, które jest wynikiem poszukiwaniem słońca i zdecydowałem się na wycinkę liści u szorstkowca pod ścianą.Zabieg był bolesny ponieważ, stare liście były w bardzo dobrym stanie (wyciąłem ich ponad 20). Przyciąłem też iglaki aby było więcej słońca. Z widoku jestem średnio zadowolony, ale operacja była konieczna. Nie chcę garbatego Wagnera.







Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #253 dnia: Maj 01, 2018, 08:00:21 »

Marcinie wagner  piękny , ale czy nie lepszym rozwiązaniem dla jego ratunku nie byłoby przesadzenie sąsiada w inne miejsce. Ja rozumiem , wykopywanie, splątanie korzeni z sąsiadem itp.Masz tych skubańców trochę i w ostateczności mógłbyś sąsiada wykosić.( Pamiętam lata emu jakie to małe było i skute lodem pod domem)
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Drawsku Pomorskim
« Odpowiedź #254 dnia: Maj 02, 2018, 07:47:26 »

Doświadczyłem tego już u siebie, że gdy sadzimy palmy gęsto każda palma w kępie jakoś cierpi od sąsiadów.

Obu żal, ale wagnerianusów jest mniej w tym ogrodzie.
Ten fortunei jest o tyle ciekawy, że ma bardzo gruby pień u podstawy, więc mogłaby z niego wyrosnąć potężna palma.

Pozostałe trachy wyglądają zdrowo i atrakcyjnie.