Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Skąd wzięły się palmy?  (Przeczytany 15988 razy)

Ankalime

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
Skąd wzięły się palmy?
« dnia: Sierpień 21, 2013, 19:47:00 »

Witam. Ostatnio zastanawiałem się skąd wzięły się palmy, chodzi mi o sam ich początek. Zastanawia mnie właśnie to, że np. daktylowiec kanaryjski pochodzi z Wysp Kanaryjskich, ale chociażby trachycarpus naturalnie żyje w Azji. W lasach środkowej Ameryki, palmy też zostały teoretycznie posadzone przez człowieka. Pytałem się mojej nauczycielki od biologii, a ona powiedziała, że palmy powstały w Ameryce, i że w przyrodzie nigdy nie ma takiego przypadku, w którym ten sam gatunek powstanie w 2 różnych miejscach na ziemi. No okej, ale skąd wzięły się chociażby w europie (karłatka) jak powstały w Ameryce? Stwierdziłem, że może wtedy kontynenty były połączone itd. itp. ale czytając angielską Wikipedię znalazłem, że palmy powstały w kredzie, a tam widać wyraźnie odległości oddzielające kontynenty. Czy ktoś kiedyś się tym zainteresował i mógłby mi wyjaśnić? :)
Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Skąd wzięły się palmy?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2013, 20:08:59 »

Nie będę drążył tematu czy w kredzie czy w triasie , ale popatrz że dla roślin bariery typu wąskie morza nie istnieją gdyż zawsze je ktoś na drugi brzeg może przenieść . Mogą to być prądy morskie mogą to być , ptaki ,( wcześniej ich przodkowie czyli latające gady).Temat szeroki i głęboki jak Pacyfik, Pozdrawiam
Zapisane

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Skąd wzięły się palmy?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2013, 22:44:59 »

Niestety nie wiem skąd pochodzą palmy, ale jest pewne, że istniały przed człowiekiem. Zatem palmy w Ameryce Środkowej (o ile nie rozmawiamy o gatunkach introdukowanych) występują tam naturalnie.

Angielska wikipedia mówi tylko tyle, że:

Cytat: Ciocia Wikipedia
The Arecaceae are the first modern family of monocots clearly represented in the fossil record.[citation needed] Palms first appear in the fossil record around 80 million years ago, during the late Cretaceous period.

Znaczy to tylko tyle, że pierwszy zapis kopalny odnaleziono w pokładach kredowych. Nie jest to tożsame z tym, że palmy wcześniej nie istniały. Tak naprawdę zapis kopalny jest bardzo ubogi ze względu na specyfikę procesu fosylizacji.
Wszystkie wystepujące obecnie palmy wywodzą się od jakiegoś jednego gatunku rośliny wystepującego w dziejach życia na Ziemi. Podobnie jak wszystkie żyjące obecnie ssaki pochodzą od jakiegoś jednego gatunku, wszystkie kręgowce... itp. Im mniej spokrewnione organizmy tym bardziej trzeba cofnąć się czasie by na osi czasu znaleźć wspólnego przodka.

Gatunki rozmieszczone są geograficznie. Na przykład kaktusowate nie występowały na pustyniach afrykańskich czy australijskich, ale amerykańskich. Z kolei torbacze i wielkie nieloty występują na półkuli południowej.

Nie wiem skąd nauczycielka posiada informację, że palmy pochodzą z kontynentu amerykańskiego.

Palmy wystepują na wszystkich kontynentach. Świadczy to o tym, że albo wspólny przodek palm występował na ostatnim superkontynencie, albo nasiona wspólnego przodka posiadały takie właściwości, że morze czy ocean nie stanowiły dla nich bariery do rozprzestrzeniania się. Osobiście stawiałbym na to pierwsze.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl