Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm  (Przeczytany 27502 razy)

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3283
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« dnia: Maj 24, 2013, 14:58:17 »

Wczoraj otrzymałem nabyty przez eBay preparat Superthrive.
Tym samym skompletowałem mój rozpaczliwy zestaw ratunkowy dla palm cierpiących u mnie na niedobory składników odżywczych.
W skład zestawu wchodzą:
Zasadniczo zestaw został zakupiony dla mojej plamy Butia capitata. Okazało się, że będzie go też potrzebować Parajubaea torallyi cierpiąca na podobną przypadłość (żółte smugi na liściach świadczące o jakimś niedoborze). Jak wynika z literatury palmy osłabione są szczególnie podatne na choroby grzybowe i trzeba owym palmom poprawić warunki bytowe.

Co zaś o samym nawożeniu mówi literatura?

Cytuj
Nawożenie

Nawożenie jest często tematem przecenianym. Palmy rosną zwykle w ziemi relatywnie ubogiej w składniki odżywcze, a zaleta gruntowej uprawy palm polega na tym, że substrat w przeciwieństwie do uprawy doniczkowej nie jest ograniczony i korzenie mogą się w wolny sposób rozwijać się i zdobywać własne źródła substancji odżywczych. Mimo tego nawożenie roślin rosnących w gruncie może mieć sens podczas okresu wegetacyjnego. Wszystkie rośliny potrzebują do swojego wzrostu ważnych składników odżywczych w określonych proporcjach.1

Nawóz ma postać drobnych granulek. W środku pojemnika znajdowała się mała łyżeczka stanowiąca miarkę na 10 l wody.
Na na etykiecie jest napisane: Palmy mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Potrzebują nawozu bogatego w azot, potas i magnez, a ubogiego w fosfor.
I te właśnie specyficzne potrzeby mają być zaspokajane przez ów nawóz.Odrębną sprawą są magiczne mikstury zawierające witaminy, hormony i inne utajnione składniki.
Składu oczywiście nie ma.
Na etykiecie preparatu Palmbooster napisano: Garden Palms Booster is rich blend of natural growth enhancers and vitamins designed to promote vigorous growth in palms. Czyli coś w rodzaju Garden Palms Booster jest bogatą mieszanką naturalnych stymulatorów wzrostu i witamin, mających na celu promowanie energicznego wzrostu palm.
Oba środki mają specyficzny zapach, ale zapachy te są inne.

O preparacie Superthrive jest wzmianka w posiadanej przeze mnie literaturze.

Cytuj
Preparaty hormonalne

Z pomocą preparatów hormonalnych takich jak Superthrive, który zawiera ponad 50 witamin i hormonów palmy powinny szybciej przechodzić poszczególne fazy rozwoju i szybciej rosnąć. Dzięki temu palmy mogą osiągnąć dwukrotnie szybszy wzrost w jednym tylko okresie wegetacyjnym. Dodatkowo [preparaty] powinny powodować szybszy i lepszy wzrost korzeni i powodować, że siewki rosną szybciej i są silniejsze. [W szczególności] zawarte witaminy z grupy B są zbyteczne ponieważ w większości rośliny potrafią produkować te witaminy same w wystarczających ilościach. Wprawdzie jest możliwe aby przyśpieszyć wzrost poprzez preparat hormonalny, a także tworzenie korzeni jest szybsze, ale może to jednak prowadzić do obciążenia stabilności tkanki rośliny [tłumaczenie dosłowne, prawdopodobnie jest tu użyty jakiś specjalistyczny zwrot]. Więcej wody jest magazynowane w tkance co może źle wpływać na odporność na mróz. W małych ilościach preparaty hormonalne mogą powodować silny i zdrowy wzrost szczególnie u siewek. Dozowane w dużych ilościach powodują szkody na zdrowiu palmy.2

Tyle książka. Moim zdaniem uwagę zwraca ostrożny i asekuracyjny ton: powinny szybciej przechodzić, mogą osiągnąć itp. Zupełnie jakby nie pisali z własnego doświadczenia, a opierali się na opisie producenta lub może opiniach w internecie.Porównam stan moich palm obecnie oraz pod koniec sezonu.
Postaram się również w miarę możliwości wykonać jakiś eksperyment na siewkach.Trudno na razie porównać domniemaną skuteczność obu preparatów, ale można porównać cenę za podstawowe produkty (bez uwzględniania promocji typu trójpak itp.).
Nie będę w tym momencie doliczał kosztów transportu.

Palmbooster
Za 17.50 euro otrzymujemy 300 ml preparatu co wystarcza na sporządzenie 300 l cieczy roboczej.
Czyli przeliczając odpowiednio za 10 litrów cieczy roboczej płacimy 2.45 zł.

Superthrive
Za 7.49 funtów brytyjskich otrzymujemy 60 ml preparatu. Dawkowanie 1/4 tsp na galon czyli 1.25 ml na 3.8 l wody. Czyli z 60 ml sporządzimy 182 l cieczy roboczej.
Przeliczając odpowiednio za 10 litów cieczy roboczej płacimy 1.98 zł.

Produkt z USA wychodzi zatem nieco taniej.
Można też zauważyć, że buteleczka jest mniejsza i mieści się wraz z kartonikiem do dużej koperty co generuje mniejsze koszty wysyłki.1Mario Stähler, Tobias W. Spanner, Winterharte Palmen. In Mitteleuropa erfolgreich auspflanzen, pflegen und überwintern., str. 85
2Ibidem, str. 87
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

andres

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 4319
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2013, 17:27:14 »

Myślę, że te środki nie zaszkodzą, a mogą pomóc.
W doniczkach, szczególnie małych, łatwo jest o przenawożenie, więc może lepiej uważać z nawozami, a zwłaszcza, gdy nie ma intensywnego wzrostu.

Mam 1 buteleczkę palmboostera i używam go do podlewania nowoposadzonych palm. Na jeden sezon powinno wystarczyć.

palmgg

 • G1
 • Aktywny użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 229
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2013, 17:33:06 »

no ciekawe jak te cuda wplyną na wzrost palm. Ja też zacząłem stosować ten 'palmen dunger' i palmboostera.

Zauważyłem też jedną rzecz z palmboosterem. Kiedyś zamówiłem go ze strony www.palmbooster.com i był w innym opakowaniu niż Garden Palms Booster, którego też mam teraz. Oczywiście składu nie było nigdzie podanego, ciekawe czy to jest to samo.
Zapisane

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3283
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2013, 08:48:05 »

Poniżej stary layout buteleczki z Palmbooster'em.
Poza zmianą nazwy z Palmbooster na Garden Palms Booster i nieco innym kształtem cała reszta (napisy) jest identyczna.

Poniżej informacje z wspominanej wcześniej książki Winterharte Palmen (str. 85, 86) dot. roli mikro- i makroelementów oraz zasad prawidłowego nawożenia. Niby oczywiste, ale chyba warto zebrać te informacje w jednym miejscu.

Azot
Azot jest motorem napędowym wzrostu roślin. Wzmaga tworzenie plazmy komórkowej i chlorofilu. Przenawożenie azotem powoduje wybujały wzrost, gąbczasta tkankę, tworzenie mniejszej ilości kwiatów i owoców oraz podwyższa zapadalność na choroby. W ekstremalnych przypadkach może dochodzić do spalenia liści.

Fosfor
Fosfor wpływa korzystnie na tworzenie kwiatów i owoców oraz przyśpiesza ich dojrzewanie. Przez palmy pobierany jest w przeciwieństwie do azotu i potasu tylko w niewielkich ilościach. Przenawożenie fosforem powoduje zaburzenia wzrostu i upośledza pobieranie pierwiastków śladowych (mikroelementów).

Potas
Wpływa korzystnie na gospodarkę wodną rośliny i hamuje parowanie wody poprzez liście. Powoduję, że palma staje się odporna na zimno, suszę, choroby i ataki szkodników. Sprzyja tworzeniu się korzeni, wzmacnia tkanki rośliny i odgrywa rolę przy tworzeniu się cukrów. Potas zawarty jest w większości gleb, ale przy stosowaniu nawożenia organicznego musi być przekształcony przez mikroorganizmy w formy przyswajane. Im bardziej ziemia zasobna jest we florę bakteryjną tym więcej przyswajalnego potasu się w niej znajduje. Przenawożenie potasem objawia się zahamowanym wzrostem oraz powoduje złe przyswajanie magnezu i wapnia.

Magnez
Występuje w chlorofilu, działa aktywująco na oddychanie i fotosyntezę.

Mikroelementy
Fe, Cu, Mn, Mo, Si, Zn i inne są potrzebne roślinie w bardzo małych ilościach. Dobra ziemia ogrodowa ma zwykle zasoby tych pierwiastków na tyle odpowiednie, że dodatkowe nawożenie jest zbędne. Nie dotyczy to ziemi ubogiej w składniki odżywcze.Zasady nawożenia:
 • nie nawozić ani więcej, ani częściej niż jest to podane przez producenta,
 • lepiej nawozić regularnie, ale mało niż rzadko, a dużo,
 • nawozu płynnego nie podawać nigdy bezpośrednio na suche podłoże,
 • w wypadku gdy zapomni się o nawożeniu nigdy nie nawozić podwójną ilością,
 • zaprzestać nawożenia pod koniec okresu wegetacyjnego,
 • nie nawozić zimą,
 • roślina potrzebuje nawozu tylko wtedy kiedy rośnie,
 • nawóz sprzyja wzrostowi, ale go nie pobudza.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

palmgg

 • G1
 • Aktywny użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 229
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2013, 09:33:33 »

To w takim razie te palmboostery sie mnożą :) Ja mialem taki na myśli:
Zapisane

andres

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 4319
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2013, 12:33:09 »

Cytat: greg
Nawóz sprzyja wzrostowi, ale go nie pobudza

Myślę, że to zdanie każdy powinien sobie zapamiętać.
Jeżeli palma nie rośnie to nie należy jej szprycować dużą ilością nawozu, a zadbać o warunki, które ten wzrost umożliwią.


Czy znacie jakieś dostępne na polskim rynku nawozy NPK 15+5+15?

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3283
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2013, 14:00:44 »

Z nawozów dla palm dostępnych w sprzedaży w naszym kraju kojarzę tylko Nawóz do palm, juk i dracen Mineral Żel oferowany przez firmę Agrecol.
Jego proporcje to 7 : 3 : 7. Jest zatem mniej skoncentrowany niż nawóz z PalmePerPaket, ale proporcje są zbliżone. Gdyby skoncentrować go w takim samym stopniu to miałby proporcje 15 : 6.43 : 15.
Mankamentem jest to, że jest sprzedawany w małych buteleczkach dla hobbystów, a my jesteśmy przemysłowcami. ;)

Na koniec zadam szatańskie pytanie: czy wspomniane w tytule środki witaminowo-hormonalne są w stanie pobudzić wzrost?
Z wcześniejszej notki wynikałoby, że tak. Wydaje mi się sprawy mogą mieć się tak, że faktycznie pobudzają, ale wtedy gdy on występuje tj. gdy są odpowiednie temperatury i inne sprzyjające warunki. Natomiast wątpię by mogły wyczarować wzrost gdy warunki nie sprzyjają. Są zatem czymś w rodzaju stymulatorów.
Można je też chyba dosadniej określić jako środki dopingujące.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

wari

 • G2
 • Aktywny użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 100
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 29, 2013, 01:45:12 »

Moim zdaniem tajemne składy różnych cudownych środków to w najlepszym razie to, co można kupić w niemal każdym większym sklepie ogrodniczym, w najgorszym to roślinna "homeopatia". Ukrywanie składu nie świadczy o tym, że producent chroni swój produkt przed podróbkami, zwłaszcza w krajach takich jak USA, z rozwiniętym systemem patentowym. ale po prostu wciska kit. Gdyby było inaczej nawozy musiałyby być celowane na konkretne gatunki palm, bowiem nie ma czegoś takiego jak wspólny dla wszystkich zestaw (wszak różną w różnych środowiskach i na różnych glebach) - jeśli mamy coś "uniwersalnego", pasującego do wszystkich palm to oznacza, że jest to środek z podstawowym, elementarnym składem, w którym w tę czy w tamtą stronę zmieni się proporcje NPK + paru dodatków. Zmiany są przypadkowe, bo nie ma wspólnego idelanego składu dla wszystkich gatunków palm. To tak jak z pokarmem dla psów, etykiety różne skład niemal ten sam. Ale rynek napędza i o to w tym chodzi. 
Zapisane

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3283
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 08, 2013, 11:18:24 »

Cytuj
Ukrywanie składu nie świadczy o tym, że producent chroni swój produkt przed podróbkami, zwłaszcza w krajach takich jak USA, z rozwiniętym systemem patentowym, ale po prostu wciska kit.

Bardzo celne spostrzeżenie.
Sam napisałem na forum, że niezbyt wierzę w takie środki, ale ponieważ tonę z moją butią to... no właśnie. ;)
Na forach amatorzy testujący ww. specyfiki pokazują, że rośliny, na których stosowano ww. środek wydają się faktycznie wyglądać nieco lepiej.

Mamy i polskie cudo tego typu: Asahi SL.
Wooli pisał o tym w wątku o waszyngtonii.
Poważnie zastanawiam się nad kupnem jeszcze i tego środka.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3283
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 01, 2013, 09:32:14 »

W ramach dalszego eksperymentowania nabyłem kolejny środek - Asahi SL.
Strona o preparacie: http://www.asahi.pl/
Nie jest on nawozem, nie zawiera witamin i hormonów jak Palmbooster czy Superthrive. W przeciwieństwie do nich jest preparatem dolistnym, a na opakowaniu widnieje pełny skład. Oparty jest na węglowodorach aromatycznych z grupy nitrofenoli (fenol z grupą funkcyjną –NO2).
Substancje w nim zawarte mają korzystnie oddziaływać na roślinę nim traktowaną. Ma również pobudzać naturalne reakcje rośliny w celu ochrony przed chorobami (w tym i grzybowymi). Wychodzi więc na to, że ów preparat to cud, miód i orzeszki. ;)
Zobaczymy.
Kupiłem opakowanie 100 ml. Ponieważ stosuje się rozcieńczenie 1 ml/1 l to buteleczka taka wystarcza na sporządzenie 100 l cieczy roboczej.
W załączeniu skan ulotki oraz pudełka.« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2013, 09:38:43 wysłana przez greg »
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

palmgg

 • G1
 • Aktywny użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 229
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 02, 2013, 07:48:04 »

no ciekawe, dużo tych nawozów i przeróżnych magicznych środków pojawiło się na rynku.
Ile zabiegów i w jakim ostępie czasowym robić dla palm i bananowców?
Zapisane

andres

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 4319
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 24, 2014, 10:09:08 »

W nawiązaniu do tego tematu:
Jak wygląda zużycie nawozu u osób, którego zakupiły?

Ja właśnie skończyłem 1 pudełko. Dzisiaj 23.06 wysypałem resztki.
Zostały 2 pudełka. Powinno akurat starczyć do połowy sierpnia.

Palmy w gruncie podlewam wodą z nawozem co 2 tygodnie, a tym które wyraźnie rosną (phoenix, dwa duże szorstkowce) dostają nawóz co tydzień.
Czasami podleję też palmy w doniczkach.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2016, 10:51:24 wysłana przez andres »
Zapisane

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3283
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 24, 2014, 12:00:59 »

Ja przyznam, że tego nie rejestruję.
Dokończyłem kubełek zaczęty w zeszłym roku (z ubiegłorocznych zakupów, był może w połowie pełny) i zacząłem nowy.
Tak samo jak w zeszłym roku nawóz mieszam z Palmbooster'em i Superthrive (w tym roku kupiłem opakowanie 120 ml, na eBay, od sprzedawcy w Wielkiej Brytanii).
Staram się nawozić mniej-wiecej co tydzień.
Butia tak jak rok temu dostaje 10 l (nawóz + Palmbooster) i 10 l (nawóz + Superthrive).
Szorstkowce po 20 l (nawóz + Palmbooster lub Superthrive).
Duży daktylowiec 30 l (nawóz + Palmbooster lub Superthrive).
Mały daktylowiec, sagowiec 10 l (nawóz + Palmbooster lub Superthrive).
Reszta w zależności od uznania, doniczkowe też.

Wczoraj psikałem moje rośliny (nie tylko palmy) preparatem ASAHI SL.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

andres

 • Moderator Globalny
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 4319
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 13, 2016, 10:37:35 »

Być jak Greg...

Korzystając z ciepła w domu postanowiłem poprawić stan moich palm / sagowców wykopanych z gruntu do donicy lub świeżo przesadzonych siewek.
Szukając środków na "porost" korzeni trafiłem na Rhizotonic (1 litr). W tym samym sklepie natrafiłem na stosowany przez Grega Superthrive (120 ml).


Opis działania preparatu Rhizotonic:
http://www.canna-pl.com/rhizotonic

Bezpośrednim bodźcem była chęć uratowania mojej jubei.
Co ciekawe, obecnie można dostać wiele różnych środków wspomagających wzrost roślin.
Wygląda na to, że przeznaczone są dla osób uprawiających pewne zioło (do których ja się nie zaliczam).

Suplementy zamierzam stosować wyłącznie awaryjnie i nie przesadzać z dawkowaniem.

Polish king bamboo

 • G1
 • Ekspert
 • *
 • Wiadomości: 1690
 • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Nawozy i środki witaminowo-hormonalne dla palm
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 13, 2016, 13:38:56 »

Ja w zeszłym roku kupiłem ten sam preparat do ukorzeniania . Zastosowałem go przy ukorzenianiu figowców. Partia sztobrów nie potraktowana tym preparatem wypuściła szybciej korzenie więc mam uczucia mieszane co do tych specyfików. Ale może to tylko jakiś zbieg okoliczności. W każdym bądź razie nie uschły więc możesz stosować  :).
Przy okazji zakupu dostałem mnóstwo materiałów reklamowych i szkoleniowych jak uprawiać rośline którą nie uprawiam a pewnie by chcieli żebym uprawiał  :D.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia