Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Elektryczne źródła ciepła dla dużych osłon  (Przeczytany 2681 razy)

Robert

 • G1
 • Ekspert
 • *
 • Wiadomości: 541
Elektryczne źródła ciepła dla dużych osłon
« dnia: Luty 20, 2013, 06:08:03 »

Greg:
Cała rzecz bierze się stąd, że do miejsca gdzie będę sadził palmy niestety nie mam możliwości pociągnięcia centralnego ogrzewania, jak w przypadku daktylowca. Jestem skazany na prąd. Zacząłem się więc zastanawiać jak swoje budowle uczynić jak najbardziej oszczędnymi. Można oczywiście traktować liczby w sposób magiczny, ale chcąc zrobić to rzetelnie trzeba się wysilić, poświęcić czas i uczciwie to policzyć.


Teza: wszystkie grzejniki elektryczne mają sprawnośc 100%......?
W związku z powyższym chciałbym tu poruszyć kwestię sposobu ogrzewania elektrycznego. Zacząłem sie nad tym zastanawiać ponieważ wkrótce i mnie dotknie ten dylemat. Zazwyczaj stosuję rozwiązania analizując dostępne urządzenia i wybierając najlepsza opcję. Mam już własne doświadczenia w temacie, ale natknąłem się na ciekawy wątek na innym forum:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1521186.html

Moje dotychczasowe doświadczenia potwierdzają, że nawyższą sprawność przy tej samej mocy maja termowentylatory ceramiczne. Pokusiłem się z ciekawości podejrzeć budowę takiej nagrzewnicy. Różnica polega na tym, że elementem grzejnym w standartowej dmuchawie są spiralki drutu oporowego a w ceramicznym powietrze przeciska się przez znacznej grubości  element przypominający budową plaster miodu. Przeciskające się powietrze ma dłuższy kontakt z elementm grzejnym i efektywniej się nagrzewa.
http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/Polskie-ceramiczne-urz%C4%85dzenie-grzejne-42053.html
Grzejniki halogenowe z kolei świetnie sprawdzają sie jako miejscowe promienniki, najlepiej w sytuacji gdy chcemy skierować ogrzewanie na wybrany element w pomieszczeniu.
Do ogrzewania palm stosuje się głównie kable grzewcze. Jest to jedyne wyjście jeśli chodzi o ogrzanie opatulonej agrowłókniną rośliny. Zastanawiam się jednak nad sensem ogrzewania "domków" kablem grzejnym. Jest to ogrzewanie konwekcyjne dość statyczne. Przy zastosowaniu termowentylatora ceramicznego mielibyśmy dodatkowo powtarzany cyklicznie ruch powietrza co miałoby znaczenie dla kondycji rośliny w obrębie zwiniętych liści.

Podsumowując, czy odczucie wyższej sprawności jest subiektywne? Czy do ogrzewania kubatury domku palmowego można równie dobrze zastosować każdy rodzaj grzejnika elektrycznego?

A może można wykorzystać ogrzewanie IR? Tu nie mam doświadczeń własnych oprócz nielicznych "saunowych".
http://artelis.pl/artykuly/25217/ogrzewanie-podczerwienia-czy-ogrzewanie-elektryczne-moze-byc-tanie-i-energooszczedne
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 08:20:08 wysłana przez Robert »
Zapisane

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3284
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Odp: Elektryczne źródła ciepła dla dużych osłon
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2013, 12:44:42 »

Stosowanie kabli w takich osłonach wydaje się trochę mało praktyczne. Sam początkowo dałem do warowni kabel tak trochę z przyzwyczajenia. ;) Potem dołożyłem grzejnik olejowy i to moim zdaniem jest dobre rozwiązanie. Termowentylatory mają duże moce, które IMHO nie są tu wymagane.

Mnie bardzo podoba się mój grzejnik olejowy. Ma przedziały mocy: 400/600/1000 W. Powinno to być wystarczające, a moc można zmieniać w dosyć poręcznych dla nas zakresach. Do takiego grzejnika trzeba dołożyć wentylator, który będzie usprawniał rozprowadzanie powietrza w osłonie. Jeszcze gdy warowania była zasilana prądem wyglądało to u mnie w taki sposób (trzecie zdjęcie).

Termowentylatory ceramiczne oglądałem kiedyś w markecie i zastanawiałem się na nimi, ale w działaniu nie testowałem. Co do linku z elektrody to nie podoba mi się to stwierdzenie:

Co więcej, porównując, testowany termowentylator 2 kw grzał znacznie mniej efektywnie niż grzejniki ceramiczne 1800 i 1500 watt. Oczywiście to moja subiektywna opinia.

Ciekawe. Jeśli zatem klasyczny termowentylator bierze 2000 W, a ceramiczny 1500 W i jeszcze do tego ten drugi grzeje efektywniej to zdaniem autora gdzie się podziewa te 500 W? Znika?

Unikałbym promienników podczerwieni. One działają na trochę inne zasadzie. Mianowicie emitują one promieniowanie (to nie jest ogrzewanie konwekcyjne jak np. grzejnik olejowy). Przez to ogrzewają one nie powietrze, ale bezpośrednio przedmioty, na które owo promieniowanie pada. Jakoś nie wyobrażam sobie kontroli nad takim ogrzewaniem.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

Robert

 • G1
 • Ekspert
 • *
 • Wiadomości: 541
Odp: Elektryczne źródła ciepła dla dużych osłon
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2013, 13:41:25 »

Nie wiem właśnie na czym polega odczucie wyższej sprawności grzejników ceramicznych. Wystarczy jednak podejść do stoiska w markecie i wypróbować jeden obok drugiego. "Na chłopski rozum" biorąc powietrze przepływające przez spiralki drutu nie jest w stanie ogrzać sie tak "dokładnie" jak przeciskające się przez konstrukcję plastra miodu. Naprawdę czuć znaczną różnicę, co jest sprzeczne z podawanymi mocami, dlatego autor tego testu napisał "jest to moja subiektywna opinia".
To niezbadane IR mnie intryguje.
http://www.darewit.pl/promienniki-podczerwieni.html
Jeśli promieniowanie wpływa na temperaturę przedmiotów w jego zasięgu to może okazać się, że mniej nas będą interesować straty ciepła przez osłonę....
Wątpliwości nasuwa faktycznie jakie wartości trafiają do rośliny oraz czy trafiają jednakowo do liści i łodygi. W każdym bądź razie jest to kolejny temat do potestowania.

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3284
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Odp: Elektryczne źródła ciepła dla dużych osłon
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2013, 15:43:53 »

Na chłopski rozum to konstrukcja plastra miodu powoduje, że powietrze trafia na większy opór i bardziej rozwiniętą powierzchnię. Nagrzewa się przez to bardziej, ale objętościowo jest tego nagrzanego powietrza mniej. Per saldo bilans powinien być taki sam jak w przypadku klasycznego termowentylatora.

Nie na chłopski rozum tylko zgodnie z nauką zasada zachowania energii wciąż obowiązuje w fizyce. Jeśli z gniazdka jest pobierana energia w postaci różnicy potencjałów to przecież ona nie znika. Tak naprawdę to energii nie można wyprodukować ani zniszczyć. Przykładowo spalając węgiel nie wytwarzamy energii, ale przetwarzamy jeden rodzaj energii w drugi. W paliwach kopalnych mamy „zmagazynowaną” w postaci wiązań chemicznych energię słoneczną. A energia słoneczna skąd się bierze? Ano z przekształcania energii potencjalnej oddziaływań jądrowych w energię kinetyczną promieniowania (fuzja). Zaś energia energia potencjalna oddziaływań jądrowych jest „zamrożoną” energią Wielkiego Wybuchu. Ergo cała energia dostępna we Wszechświecie pochodzi z Wielkiego Wybuchu. A my tylko przetwarzamy jedną formę w drugą.

W przekształcaniu jednej energii w drugą fundamentalne znaczenie ma ilość stopni pośrednich gdyż po drodze energia ulega rozpraszaniu (następuje wzrost entropii o czym mówi II zasada termodynamiki). Zarówno w przypadku termowentylatora ze spiralą jak i w przypadku termowentylatora z grzałką ceramiczną energia elektryczna jest przekształcana w energię cieplną. Jakoś więc nie przekonuje mnie czyjeś subiektywne odczucie. Przekonuje mnie jedynie obiektywny pomiar.

O promiennikach IR rozmawiałem już kiedyś z palmgg. Tak naprawdę nie wiadomo jak roślina będzie czuła ciepło z promiennika. Jak zapewnić równomierne ogrzanie w całej osłonie? Jak termostatować taki promiennik? Temat może jest i ciekawy, ale jak tego używać by mieć pewność, ze ochronimy roślinę, że nie zrobimy jej krzywdy?
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

Robert

 • G1
 • Ekspert
 • *
 • Wiadomości: 541
Odp: Elektryczne źródła ciepła dla dużych osłon
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2013, 16:51:20 »

W sprawie eksperymentów trzeba by dogadac się z największym zabójcą palm na tym forum. >:D
Greg jak będziesz miał okazję to sprawdź, porównaj a sam zbaraniejesz. Znam zasady zamiany energii, ale wiem też o możliwych stratach z resztą sam napisałeś: per saldo bilans powinien....
Pewnie tylko doświadczenie mogłoby te wątpliwości rozwiać.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 17:21:45 wysłana przez Robert »
Zapisane

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3284
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Odp: Elektryczne źródła ciepła dla dużych osłon
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2013, 17:15:35 »

Takie sprawdzenie można przeprowadzić tylko w jeden możliwy sposób. Trzeba mieć dwie identyczne osłony. Do jednej dajemy zwykły termowentylator, a do drugiej ceramiczny. Nastawiamy termostaty na tę samą wartość temperatury. Do obu osłon podłączamy watomierze. Przez miesiąc prowadzimy pomiar. Jeśli w osłonie gdzie jest termowentylator ceramiczny wykazane zostanie mniejsze zużycie prądu to jest on zwycięzcą.

Nie twierdzę, że to złe źródło ciepła w osłonie. Jednak w jakieś jego cudowne właściwości ani też subiektywne odczucia nie wierzę. X watów z prądu to X watów z prądu. Dlatego można również ogrzewać niewielkie osłony lampkami choinkowymi lub wężami świetlnymi gdzie stosuje się klasyczne żarówki, które na ciepło przetwarzają circa 93% energii elektrycznej.

Jakież to straty mamy przy zwykłym termowentylatorze, które nie występują przy termowentylatorze ceramicznym? Chętnie się dowiem, bo AFAIK zgodnie z tym co wiem i z tym co pisałem straty są związane z ilością stopni pośrednich.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 17:42:55 wysłana przez greg »
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

Robert

 • G1
 • Ekspert
 • *
 • Wiadomości: 541
Odp: Elektryczne źródła ciepła dla dużych osłon
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2013, 05:51:00 »

Sprawę pozostawiam otwartą ponieważ na tym etapie nie mam żadnych merytorycznych kontrargumentów (ani obiektywnych pomiarów). Pozostaje tylko subiektywne odczucie polegające na tym, że osoba wystawiona na działanie termowentylatora a potem ogrzewacza ceramicznego odbiera w drugim przypadku lepszy efekt cieplny. Nauka przeczy temu i wg wszelkich znanych praw fizyki oba termowentylatory powinny mieć identyczną sprawność przy ogrzewaniu takiej samej kubatury.

greg

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 3284
 • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
  • Palmy w Polsce
Odp: Elektryczne źródła ciepła dla dużych osłon
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2013, 08:00:22 »

Jeśli masz taki termowentylator to zabierz go ze sobą jak będziesz się udawał do Siewierza. Zmierzymy przepływ powietrza i temperaturę. Porównamy ze zwykłym termowentylatorem.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl