W niniejszym wątku chciałbym poruszyć sprawę wydanych w Polsce książek, które traktują o palmach. Udało mi się namierzyć i nabyć cztery pozycje. Jeśli ktoś ma informacje o innych to proszę o sygnał.
- „Palmy”, Halina Heitz
- „Palmy”, Maria Witkowska
- „Palmy i drzewka pokojowe”, Elizabeth Manke
- „Palmy w mieszkaniu”, Dieter Kampfer
Nakłady wszystkich ww. książek są już wyczerpane i można je nabyć wyłącznie we wtórnym obiegu. Najstarszą i jedyną książką, której autorka jest Polką, jest pozycja „Palmy”
Marii Witkowskiej. Pozostałe to przekłady z języka niemieckiego.
Najciekawszą książką wydaje się być „Palmy w mieszkaniu” autorstwa
Dietera Kampfer. Zawiera nie tylko ładne zdjęcia i ogólne opisy, ale całkiem przydatne informacje zebrane w tabele lub przedstawione za pomocą wykresów (np. jak zmienia się natężenie światła słonecznego w zależności od odległości od okna).
Dość ciekawie opisano odporność palm na zimno, która w innych książkach opisana jest dość oględnie. Z tej też właśnie książki chciałbym zacytować trzy strony (61-63).
Co mnie zaskoczyło. Autor powołując się na badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Insbrucku daje prymat daktylowcowi kanaryjskiemu jako najbardziej odpornej na chłód palmie z pierzastymi liśćmi. Przed legendarną jubeą! Ja na podstawie własnych obserwacji stawiałem między nimi znak równości, a tutaj ktoś twierdzi, że daktylowiec jest nawet nieco „lepszy”. Jednak trochę trudno mi się zgodzić, że pierwsze uszkodzenia u daktylowca występują przy -9 C. Ja na podstawie obserwacji mojego pierwszego daktylowca w gruncie określiłbym tę granicę na około -6 C lub -7 C. Z drugiej strony autor pisze o palmach dorosłych.
W zasadzie do informacji z poniższych akapitów można dodać informację o dogrzewaniu w najbardziej niesprzyjających okresach oraz sposobach osłaniania i byłaby z tego nawet niezła książka o możliwości gruntowej uprawy palm.