Chciałbym zaprezentować swoją konstrukcję grzewczą ,która wykorzystywana będzie właśnie pod big bagiem.
Składa się ona z :
-Regulatora temperatury RT-821 wraz z czujnikiem temperatury (koszt 100zł)Link do strony producenta gdzie jest dokładny opis oraz instrukcja użytkowania:
http://www.fif.com.pl/produkt/58/881Dlaczego akurat ten. Jest wiele powodów najwazniejsze z nich to to że jest w komplecie czujnik temperatury,odpowiadają mi zakresy temperatur ustawnych, wartość histerezy oraz to że pracuje w temperaturze do -25C.
-węża świetlnego żarówkowego 13mm 230V (sprzedaż na metry-koszt 1metra 6zł brutto+ zestaw zasilający 1szt-5zł)Link do sprzedawcy i chyba również wytwórcy:
http://wezeled.pl/13mm-zarowkowe-230v-c-4_20.htmlDlaczego akurat ten wąż. Przy 16mb które zakupiłem cenowo wychodzi bardzo podobnie do dwóch kompletów nowych tradycyjnych lampek choinkowych. Jednak lampki choinkowe(dwa komplety) będą miały łącznie moc zaledwie około 100W natomiast tu jest 250W, poza tym wąż jest przystosowany do pracy na zewnątrz przy mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych np.dużej wilgoci. Za niewiele większą kwotę mógłbym oczywiście nabyć zwykły kabel grzejny o podobnej mocy ale kabla grzejnego nie można krzyżować natomiast tutaj tego zagrożenia nie ma.
Oczywiście są równiez dostepne bardzo energoszczędne węże ledowe ale one ciepła nie dają.
Tak w ogóle to pomysłodawcą owego węża jest andres ,który gdzieś go w sieci znalazł.
-kabla zasilającego (koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych zalezy od długości i jakości) Ja zakupiłem taki nieco grubszy zważywszy że bedzie na zewnątrz i długości 5metrów.
Całkowity koszt to w moim wypadku przy 16 metrach węża około 250zł, może nie jest to bardzo tanio ale spełni wszelkie warunki na kórych mi zależy i powinien byc na lata.
Podłączenie:-czujnik temperatury do gniazd 5-6.
-wąż świetlny do gniazd 1-4
-zasilanie 3-4
-na 2-3 robimy zworkę.
Działające urządzenie grzewcze:
Stojąc blisko już po dość krótkim czasie czułem przyjemne ciepełko
Test:Na koniec trzeba było przetestować czy wszystko działa jak należy aby nie było niespodzianki w momencie gdy mogłaby być ona niezwykle kosztowna.
Czujnik temperatury został umieszczony w wodzie z lodem.
Ustawiłem temperaturę początkową na wartości -1C. Wąż nie grzeje:
Przemieszczając pokrętło w wartości dodatnie przy +1,5C wąż zaczyna grzać:
Tak więc wszystko gra i bucy