Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Pierwsze zimowanie  (Przeczytany 7258 razy)

gabriel1

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
Pierwsze zimowanie
« dnia: Lipiec 29, 2012, 14:45:40 »

Witam,
mam dylemat. Mianowicie zastanawiam się gdzie lepiej przezimować moje palmy. Dokładniej mam na myśli 3-letnią waszyngtonię i młodziutkiego trachycarpusa fortunei (4 proste listki, 5 w drodze). Lepiej byłoby im w jasnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 10*C, czy w ciemnej spiżarni, z małym okienkiem, gdzie temperatura zimą nie spada poniżej 0*C, ale także nie przekracza 10*C - zależy to od temperatury na zewnątrz, ale raczej całą zimę jest tam 2-3*C. Będzie to pierwsze zimowanie tych roślin i nie wiem co byłoby dla nich lepszym rozwiązaniem. Doradźcie, proszę. :)
Zapisane

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 29, 2012, 16:35:56 »

"Palmy" Halina Heitz:

stanowisko zimowe 
  • trachycarpus - rośliny rosnące w pojemnikach wymagaja zimą 0-5C oraz jasnego lub lekko zacienionego stanowiska  (czyli jak najbardziej twoja spiżarnia)
  • washingtonia - jasne ,chłodne 5-8C  (czyli owo drugie z temp.około +10C)
P.S.  No i powodzenia w uprawie :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2012, 00:18:45 wysłana przez greg »
Zapisane

gabriel1

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2012, 18:59:22 »

Dziękuję WASHI.
poczytałem trochę forum i teraz mam mętlik w głowie. Ową waszyngtonie planowałem w tym roku przezimować w domu, a na wiosnę 2013 wysadzić do gruntu. Ale zastanawiam się czy nie zrobić tego jeszcze teraz. Czy nie jest jeszcze za późno, żeby wsadzić tą palmę do gruntu?





« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2012, 19:30:01 wysłana przez gabriel1 »
Zapisane

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2012, 21:41:11 »

gabriel1

Tak jak sam podejrzewasz jest za późno.
Nie chcę cię zrażać ale z tą palmą nie będzie łatwo i jest kilka kwestii ,które przemawiają za tym aby się nie spieszyć.
Im większa tym łatwiej ją przezimować, im lepiej ukorzeniona również, poza tym lepiej zapoznasz się jakie waunki należy spełnić i podpatrzysz jak robią to inni którzy mają już staż :)

Może nie jest to maluszek ale pień ma chudy, liscie delikatne, łodygi powyciągane, korzeń nie za duży.
Jednym słowem potrzebna siłownia i to nie przez kilka tygodni ale przynajmniej pół roku ;D

Moja sugestia to prezimowanie w domu w temp.około +10C tak jak pisałeś.
W kwietniu do gruntu,do bardzo dobrze przepuszczalnej gleby,nawozić i często podlewać jak będzie słonecznie i temp.przekroczy +20C. Polecam tez palmbooster który powoduje że bryła korzeniowa znacznie się rozrośnie.
Sprawa ochrony zimowej to szeroki temat ale będziesz miał czas go trawić ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2012, 21:44:26 wysłana przez WASHI »
Zapisane

gabriel1

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2012, 22:04:36 »

Dzięki WASHI za poradę.
A palma wygląda jak wygląda bo od "urodzenia" stoi w domu, ale w przyszłym roku na pewno powędruje na zewnątrz od początku sezonu, a czy do gruntu to się jeszcze okaże.
Dzięki za pomoc!  ;)
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 09, 2012, 22:07:24 »

gabriel 1
mając ją w donicy poza domem uważaj na przymrozki, ja w październiku stawiam mojej styrobudę i to niestety psuje radość z tej palmy
pozdrawiam a bez A
Zapisane