Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach  (Przeczytany 121464 razy)

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 12, 2013, 04:14:45 »

Znakomita większość sprzedawanych palm jest zainfekowana.
Jeśli dot. to paru kropek na starych liściach to chyba raczej problem nie istnieje. Twoją butię oglądałem i według mnie jej stan jest wzorowy. Najgorzej gdy choroba jest na takim etapie, że infekuje młode liście, a na starych są dziesiątki czy setki plamek. Infekcja jest początkowo widoczna tylko pod światło. Nowo zarażone miejsca są zielone i nie odbiegają kolorem od reszty liścia. Najwyraźniej jednak uszkodzona tkanka jest w tym miejscu na tyle cieńsza, że pod światło widać kropki. Następnie przyjmują one barwę żółtą, a potem stopniowo robią się brązowe.

Na liściach mojego szorstkowca z tego samego źródła również były plamki, ale w ubiegłym roku gdy uznałem, że wypuścił już wystarczająco dużo będzińskich liści zrobiłem mu postrzyżyny pozbywając się 15 starych. To było w połowie lipca. W przypadku tej palmy problem grzyba nie istnieje i jestem całkowicie spokojny o jej stan. Dodam jeszcze, że palma była prewencyjnie pryskana preparatami Topsin oraz Score 250 EC. Wydaje mi się poza tym, że szorstkowce nie są bardzo podatne na tę chorobę. Mniej niż daktylowce czy butie. To taki wniosek po obejrzeniu wielu palm w różnych miejscach (w tym i palm rosnących w gruncie we Włoszech). Nie wiem czy jest słuszny i czy polega na prawdzie.

Nie mam zdania jeśli chodzi o Nannorhops ritchiana, ale reszta moim zdaniem to infekcja grzybowa.

Bardzo nurtuje mnie jeszcze taka rzecz. Mamy palmę w stanie ciężkim czy średniociężkim. Aplikujemy jej nawozy by ją wzmocnić, fungicydy by zwalczać grzyby. Załóżmy nawet optymistyczny scenariusz, że znamy patogen z nazwy i możemy dobrać substancję czynną. Powiedzmy, że przez kilkanaście tygodni (czy nawet dłużej) stosujemy regularne opryski. Czy to jest tak, że w końcu uda się zabić wszystkie grzyby i palma obejdzie się już bez fungicydów czy też może powinno się je stosować do momentu odbudowy zdrowych liści i wycięcia ostatniego chorego. Zmierzam do tego czy fungicyd faktycznie zabija grzyb czy tylko upośledza go na tyle, że spowalnia rozwój choroby.
Interesuje mnie też w jakim stopniu taki środek wpływa na samą roślinę.

Tak jak pisałem, jeśli uda mi się dotrzeć do osoby mającej ekspercką wiedzę w tej dziedzinie to postaram się wyjaśnić te i inne niewiadome.



Niestety Dithane również i u nas jest wycofany ze sprzedaży.
Dopuszczonym do obrotu fungicydem z substancją czynną mankozeb jest MAC-Mankozeb 75% WG, ale wydaje się, że ten środek dostępny jest w kilkukilogramowych opakowaniach - dla sadowników.
Będę jeszcze szukał preparatów z tą substancją dostępnych w mniejszych opakowaniach.

Antraktozę ma też zwalczać Score EC 250 (substancja czynna difenokonazol) oraz Topsin (substancja czynna tiofanat metylowy).
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2013, 11:48:22 wysłana przez greg »
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 12, 2013, 14:38:33 »

Moi znajomi mieszają preparaty i po mokrej wiośnie pryskają jak leci zdrowe rośliny też.
Zapisane

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 12, 2013, 14:47:49 »

Bałbym się mieszać preparaty. Przecież nie znam dokładnego składu.
A co jeśli składniki będę ze sobą reagować?
Nie mam hektarów więc mogę pryskać naprzemiennie.
Oprócz ww. stosowałem też Previcur.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

palmgg

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 12, 2013, 21:01:56 »

Studiowanie chorob grzybowych palm nie jest ani przyjemne, ani ciekawe :/ Generalnie nie jestem tez zwolennikiem opryskow, ale wyglada na to, ze nie pozostaje mi nic innego jak wciagnac sie w ten temat i jednak siegnac do chemii. Brrrrrr.
Walczac ze szkodnikami przynajmniej widac przeciwnika, a tutaj to troche walka z wiatrakami.

Pogrzebalem ostatnio w googlu i na forach palmowych angielsko i hiszpanskojezycznych. Problem jeszcze jest taki, ze przetlumaczenie, a raczej przelozenie na nasze realia srodkow i zawartych w nich substancji chemicznych jest co najmniej trudne.
Ponizej do czego mi sie udalo dojsc jezeli chodzi o konkretne srodki do walki z tymi grzybami.

Jest ich wiele, ale generalnie najczesciej za plamy na lisciach palm sa odpowiedzialne te patogeny i one najczesciej sie przewijaja w artykulach na ten temat:
1. Stigmina palmivora (= Exosporium palmivorum).
Polecane sa srodki Benlate i 'Cupric Hydroxide' (polskie tlumaczenie to wodorotlenek miedzi). Benlate nie znalazlem, ale wodorotlenek miedzi figuruje w Polsce pod nazwami handlowymi: Funguran A Plus, Champion, Kocide.
Natomiast znany mi wczesniej i uzywany Miedzian to tlenochlorek miedzi. Jaka jest z punktu widzenia walki z grzybem u palm roznica miedzy wodorotlenkiem a tlenochlorkiem miedzi to nie mam pojecia.

2. Antraknoza, o ktorej wczesniej bylo na forum jest spowodowana przez taki patogen: Colletotrichum gloeosporoides. Do walki (czy raczej prewencji w rozprzestrzenianiu) polecany najczesciej jest m.in. Mancozeb (zawarty w produkcie Dithane wpomnianym w innym watku) oraz znow 'Copper fungicide' (czyli na bazie miedzi) oraz pare innych, tu lista: http://soilplantlab.missouri.edu/plant/diseases/anthracnosefungicide.aspx
 
3. Plamy, ktore wystapily na dypsisie wygladaja na spowodowane przez ta grupe patogenow: Exserohilum, Dreschlera y Phaeotrichoconis.
Tutaj tez polecany jest Mancozeb.

4. Co ciekawe jest tez rodzaj bakterii odpowiedzialnych za plamy na lisciach palm - Acidovorax. Wiec fungicydy ogolnie tu nie zadzialaja.

W USA popularnym srodkiem do walki z powyzszymi chorobami grzybowymi i generalnie z zoltoplamistoscia lisci palm jest 'Liquid Copper Fungicide' (sklada sie z 'Copper Ammonium Complex'), czyli znow miedz. Polecany on jest tez do prewencyjnego opryskania palm przed zima. Niestety nie doszedlem do tego czy miedz w postaci 'copper ammonium complex' wystepuje w jakiejs formie handlowej w Polsce czy nawet w Europie i czy jest on zblizony dzialaniem do wodorotlenku miedzi czy tlenochlorku miedzi.

Zajrzalem tez do ksiazki Francko 'Palms won't grow here...' i on zaleca z kolei spryskiwanie palm prewencyjnie 3 razy w ciagu zimy za pomoca 'copper-based fungicide/bacteriocide' i traktuje to jako nieodlaczny element zimowania. Twierdzi, ze wiosenne wypadanie stozkow wzrostu czesto spowodowane jest nie przemrozeniem, a zimowa infekcja grzybowa, ktore wiosna intensywniej sie rozwijaja i stad czasami wypadniecie stozka wzrostu wiosna kiedy po odpakowaniu palma wyglada na pierwszy rzut oka dobrze.

Nie znalazlem zadnych sensownych informacji na temat szkod u palm wywolanych stosowaniem samych fungicydow. Zawsze moze byc tak, ze fungicyd jest nietrafny i tylko pogarsza sprawe. Ciagle pod gorke...

Generalnie z tego co widze to jest temat rzeka, ponizej jeszcze pare linkow do doczytania:
http://itp.lucidcentral.org/id/palms/symptoms/Leaf_Spots_and_Leaf_Blights.htm
http://articulos.infojardin.com/palmeras/enfermedades-palmeras-palmas.htm (hiszp.) - klasyfikacja patogenow
http://www.freshfromflorida.com/pi/enpp/pathology/pathcirc/pp19.pdf

http://doradztwosadownicze.pl/?p=2687 - porownanie fungicydow miedziowych
http://soilplantlab.missouri.edu/plant/diseases/leafspotfungicide.aspx - lista fungicydow stosowanych w plamistosciach lisci

Wiec ja zaczne od oprysku roztworem miedzianu, bo ten akurat mam pod reka.

Greg, jezeli to nie problem, to proponuje przeniesc posty z tego watku i z Twoich do watku 'choroby grzybowe palm', zeby te informacje byly w jednym miejscu.
Fajnie gdyby sie udalo dotrzec do tej osoby majacej wiedze w dziedzinie i z nia sie skonsultowac.

pozdrawiam
palmgg
Zapisane

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 14, 2013, 18:04:34 »

Dzisiaj podlałem moją palmę Butia capitata preparatem Palmbooster. To ma być cześć strategii związana z zapewnieniem palmie dożywienia by była „mocniejsza”.
Jest to typowe działanie „nie wiem czy to pomoże, ale jestem zdesperowany i będę próbował wszystkiego”.
Oględziny wykazały obecność młodych grzybków. Zainfekowana jest młoda nierozwinięta „dzida”. Bardzo niedobrze skoro ślady choroby widać na liściach na takim etapie rozwoju.
Z każdej złej rzeczy trzeba jednak coś dobrego wyciągnąć.
Grzyby są młode i będzie można obserwować czy zginą pod wpływem fungicydów czy będą się rozwijać. Byłoby sytuacją komfortową mieć kilka takich palm i testować różne środki.
Ja będę stosował to co mam czyli Topsin, Score, Previcur. Oprócz tego dokupię jakiś preparat z substancją aktywną Mankozeb. Rozważę też coś opartego na związkach miedzi.
Wydaje mi to inny rodzaj grzyba niż ten, który tworzy najpierw prześwitujące pod światło plamki.

Dzisiaj, tj. 14 maja palma dostała Topsin. Zwiększyłem dawkę z zalecanej 0.75 ml/l do 1 ml/l.







ERRATA

Na szczęście czujni koledzy, Andrzej i Artur, zwrócili mi uwagę, że na zdjęciach są tarczniki.
Sprawdziłem drugi raz, na spokojnie, faktycznie tarczniki.
Mam trochę obsesję na punkcie tej palmy i grzybów na niej i pomyliłem te szkodniki z wczesnym stadium grzyba Graphiola phoenicis.

Pomyłka miała zaś tę dobra stronę, że wyciągnąłem mój spryskiwacz ciśnieniowy i opryskałem prewencyjnie wszystkie rośliny z czym nieco zwlekałem.
Oprócz tego postanowiłem uzupełnić arsenał o cudowny ponoć amerykański środek witaminowo-hormonalny SUPERTHRIVE.
Czy pomoże? Nie mam pojęcia. Mam nadzieje, że nie zaszkodzi bardziej, bo jakoś niezbyt wierzę we wszelkie cudowne mikstury, ale tonący...
(Fungicydy to jedno, a wzmocnienie palmy borykającej się od dwóch lat z nieznanymi mi problemami związanymi z niedoborem jakiegoś makro lub makroelementu to drugie.)

Dorzucę jeszcze link dot. fungicydów wyszukany przez Roberta:
Fungicydy




Wodorotlenek miedzi II to Cu(OH)2, a tlenochlorek miedzi II to (3 * (Cu(OH)2) * CuCl2.
W obu przypadkach mam zatem do czynienia tak naprawdę z wodorotlenkiem miedzi.
Wodorotlenek miedzi jest zasadą słabo rozpuszczalną w wodzie (wytrąca się jako osad w reakcjach zobojętniania).
Dysocjuje słabo (stała dysocjacji: pKb = 6.5). Dla porównania uważany za słaby kwas octowy ma pKa = 4.75.
(Im więcej tym słabsza zasada/słabszy kwas). Współczynnik równowagi reakcji dysocjacji pK podobnie jak współczynnik pH jest ujemnym wykładnikiem potęgi (10-pK).

Być może zatem czymś właściwym, co tak naprawdę działa są jony miedzi Cu2+, które być może zaburzają jakiś fragment metabolizmu grzyba.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2013, 00:40:56 wysłana przez greg »
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

palmgg

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 17, 2013, 09:51:04 »

Oto moja armia do walki z grzybami ;) Zaopatrzylem sie w penncozeb (subst czynna mankozeb, ta sama co w dithane), funguran (wodorotlenek miedzi), miedzian (chlorotlenek miedzi) i superam ktorym jest adiuwantem. Do tego lupa, ktora bedzie pomocna w analizie zagrozen :D


Zapisane

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 17, 2013, 12:30:49 »

Ja też stwierdziłem, że nie opłaci mi się kupowanie małych opakowań w marketach.
Dokonałem zakupu w firmie Fungichem.
Szybko odpowiadają ma maile i równie szybko dostarczają towar.

Udało mi się kupić fungicyd Dithane NeoTec 75 WG (jest to niby następca Dithane M-45). Początkowo wydawało mi się, że Dithane jest w ogóle wycofany z obrotu. Jednak niektóre sklepy wciąż go oferują (jako Dithane NeoTec 75 WG własnie). Zaś zabroniony w Europie Dithane M-45 bez problemu można kupić w USA (np. przez eBay). Z tego co udało mi się doczytać to chyba wycofanie/wycofywanie tego fungicydu ma związek z jego okresem karencji, który ponoć okazał się dłuższy niż miał być. Ponieważ jednak nie zamierzam moich palm zjadać to mogę go zastosować.

Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 03, 2013, 20:33:42 »

Wydawać by się mogło, że palmy na południu Europy mają bardzo dobre warunki i choroby grzybowe nie powinny się ich imać.
Nic bardziej błędnego. Niewielka część palm jest dość mocno zarażona.
Poniżej zdjęcia z Marina di Massa (MS).
Na oko piękny młody daktylowiec. Jednak bliższe oględziny ujawniają bardzo silne porażenie grzybowe, w tym również niestety na młodych liściach.
Cóż mogło doprowadzić tę piękną palmę do takiego stanu? Jakie będą jej dalsze losy? Szkoda, że te pytania pozostaną bez odpowiedzi.





Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

czytelnik22

  • G2
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 29, 2014, 15:32:36 »

Zwracam się do was z prośba  o pomoc w identyfikacji  tego co dolega mojemu wagnerianusowi. Wklejałem  to zdjęcie wcześniej ale w pobocznie w niewłasciwym wątku.

 




Palma po kupieniu była w stanie idealnym. Zaraza wchodzi nie tylko na stare liście, ale i młode,  póki co oprócz jednego najnowszego, który wyrósł już u mnie . Łodygi brunatnieją,  na liściach porobiły się plamy,  następnie wypalane przez słońce. W miejscu gdzie palma  była sadzona kaktusy chorowały okresowo po zimie na jakiegoś grzyba, podobnie jak juki. Rok temu wyciąłem ze dwa wiadra kaktusów po zimie, po tej było raczej ok. Palmę spryskałem dwa razy topsinem, dwa razy miedzianem -  ostatnio w zeszłym tygodniu plus wtedy  ją jeszcze dodatkowo podlałem roztworem topsinu . Co można jej jeszcze zaaplikować ???

Zastanawiałem się też czy to może nie wpływ zasadowego podłoża , bo została zasadzona  w bardzo piaszczystej glebie.
Zapisane

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 02, 2014, 10:10:28 »

Co tydzień - dwa pryskaj Topsinem.
Ja stosowałem jeszcze Score i Dithane. Pierwszy kupisz, drugiego już nie. Do objawów (plamki) pasuje też Amistar. Możesz więc zaopatrzyć się dodatkowo w Score oraz Amistar i opryski robić zamiennie. Lepiej stosować więcej różnych fungicydów niż jeden, bo niestety nie wiemy dokładnie z czym mamy do czynienia i tak na prawdę nie wiadomo do końca, która z substancji czynnych może (najlepiej?) pomóc.
Nie bój się obfitego psikania palmy. Ja mojej butii robiłem wręcz prysznic i w żaden sposób jej to nie zaszkodziła, a wręcz odwrotnie - palma wyszła na prostą.

Po drugie walka z chorobami grzybowymi powinna przebiegać dwutorowo.
Pierwsza rzecz to fungicydy.
Druga rzecz to poprawa warunków bytowych palmy (np. odpowiednie nawożenie). Palma jak człowiek, jak jest słaba, to jest bardziej narażona na infekcje.
Nie wiem jaki wpływ może mieć zasadowe podłoże (mierzyłeś pH?), ale szorstkowce wolą raczej obojętne lub lekko kwaśne. Mógłbyś spróbować jakiegoś nawozu zakwaszającego lub popiołu z pieca o ile masz do niego dostęp.
Ja próbowałbym lekko (stopniowo) zakwaszać podłoże i mierząc jego pH spowodować by miało odczyn około 6.5.

W wielu przypadkach musimy niestety eksperymentować, a wynik eksperymentu jest z góry trudny do przewidzenia. Lepiej jednak jest coś robić niż siedzieć i patrzeć jak roślina marnieje.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

gabriel1

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 16, 2016, 15:18:14 »

Witam, chciałem zapytać co dolega tej roślinie. Jakiś czas temu na dolnych liściach waszyngtonii zaczęły pojawiać się żółte plamy. Niedożywienie, grzyb czy wirus?

Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 16, 2016, 17:55:08 »

Wygląda na grzyba, ale pewności nie mam.
A jak przedstawia się cała roślina?
Nie podlewasz jej zbyt dużo?

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 16, 2016, 19:40:58 »

To jest grzyb.
Lato nie było zbyt udane.
Zaś obecnie jest najmniej dla washingtonii sprzyjający okres, a pogoda wyjątkowo nie dopisuje. Zimno, deszczowo, wilgotno.
O grzyba naprawdę bardzo łatwo.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

gabriel1

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 16, 2016, 20:54:00 »

Dzięki za szybką odpowiedź. Czy wystarczy oprysk jednym z dostępnych środków?

Palma całe lato regenerowała się w foliaku, bo na wiosnę dostała chwilowo -10*C. Wszystkie liście umrożone, a kolejne 3 w stożku były uszkodzone, choć liść w formie dzidy najmniej ucierpiał. Jakoś od września roślina stała pod chmurką. Fakt, ostatnie dni września i początek października nie rozpieszczały, deszcz i chłód.
Na razie infekcja objęła dolne liście, górne wydają się być zdrowe.
Zapisane

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Choroby grzybowe palm, plamki na liściach
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 16, 2016, 21:55:13 »

Nie wiem czy wystarczy.
Na pewno nie zaszkodzi.

Ja osobiście użyłbym jednak jakiegoś bardziej łagodnego środka niźli ostrej chemii. Użyłbym np. Miedzianu.
Czy słusznie? Nie wiem. Jednak zima to najbardziej niekorzystny okres dla palm. Dlatego intuicyjnie unikałbym mocnych fungicydów. Być może to zbędna ostrożność.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl