Hyde Park - Linki - Klimat - Handel > Kącik fotograficzny

Zdjęcie dnia

(1/64) > >>

andres:
Proponuję nowy zwyczaj na forum: zamieszczanie palmowej fotki dnia
Kto chce umieszcza ciekawe zdjęcie ze swoich zbiorów, z ogrodu, z Internetu.

To zdjęcie z ogrodu Handbury we Włoszech, przy granicy z Francją.
http://italie-chroniques.fr/jardin_hanbury_vintimiglia.html



(zdjęcie wykonane przeze mnie)

greg:
Ja mam do zaproponowania zdjęcie, które wiele miesięcy temu znalazłem w zasobach internetu, przedstawiające las jubei. Nie obraziłbym się na taką palmę we własnym ogrodzie. Oczywiście łącznie z klimatem dla takiej rośliny odpowiednim.



Źródło: Patagonia plants

greg:
Sev, złośliwcze, to ma być coś optymistycznego. >:D

Zwraca uwagę technika wykonania tego zdjęcia. Jest to fotografia HDR. Zwykle daje dobre efekty, choć można przesadzić i wygląda to wtedy kiczowato. Sprawdza się przy dużych rozpiętościach tonalnych. Wiąże się niestety ze sporym ambarasem przy wykonywaniu zdjęcia. Solidny statyw i wężyk spustowy to w zasadzie mus by osiągnąć dobry efekt (najlepiej jest wykonać kilka fotografii przy stałej przysłonie i różnych czasach).

Rozpiętość tonalną fotografowanej sceny znacznie łatwiej, szybciej i prościej można zniwelować stosując szary filtr połówkowy na obiektyw. Wadą jest to, że przyciemnia one również elementy wystające nad horyzont. Przez to przy słabych warunkach świetlnych są one najczęściej zdecydowanie za ciemne.

greg:
Poniżej zdjęcia z Finale Ligure (SV). Są to fotografie wykonane w podczerwieni. Niezbędne do wykonania zdjęcia są:

* aparat, który nie wycina zakresu podczerwonego,
* statyw,
* wężyk spustowy,
* filtr optyczny, który wycina cały zakres widzialny przepuszczając tylko podczerwień.Filtr posiadany przez mnie przepuszcza promieniowanie podczerwone o długości fali powyżej 720 nm. Koszt takiego filtra to około 200 zł. Statyw i wężyk są niezbędne, bo czasy naświetlania są na tyle długie, że nie da się zrobić zdjęcia z ręki.

Zwróćcie uwagę na roślinność, która jest biała. Jest to efektem tego, że chlorofil intensywnie odbija podczerwień. Jeśli chodzi o warunki to zdjęcia powinny być robione podczas ostrego słońca. Najlepiej w samo południe. Niebo powinno być bezchmurne lub prawie bezchmurne (parę chmurek dla ozdoby może być).

Zdjęcia IR obrabia się potem w programach graficznych. Zdjęcie o czerwonych odcieniach jest tylko po standardowej korekcji poziomów. Z reguły stosuje się dalej miksowanie kanałów (czerwonego i niebieskiego) czego efekt pokazuje zdjęcie w niebieskich odcieniach. Czasami wykonuje się desaturację, czyli konwersję do obrazu czarno-białego.

Tak wygląda świat w podczerwieni (widziany oczami Predatora ;) ).
















andres:
Menton


(zdjęcie wykonane przeze mnie)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej