Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Kicz ogrodowy  (Przeczytany 18999 razy)

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Kicz ogrodowy
« dnia: Maj 23, 2012, 19:17:36 »

Długo myślałem nad kwestiami estetyki i kompozycji naszych ogródków i już dawno chciałem założyć ten wątek. Pobudził mnie Andres w temacie Ensete obok cykasa i wizyta Grega z żoną oraz jego zdanie o "kikutach palm". Wtedy jakby mi to z ust wyjął he he :f50:
Mam prośbę do każdego, kogo to zainteresuje o przekazanie waszych opinii na temat grupowania nasadzeń roślin, projektowania tła dla grupy. Które z którymi nie łączyć a które dobrze się komponują według Was.
Mam sporo spostrzeżeń ale wiemy, iż "de gustibus non disputandum est"
Moje motto: "twórzmy otoczenie w którym dobrze się czujemy nie zważając na cudze opinie, Goście bywają a my bytujemy"
Kiedyś moja ciocia 80 lat wiekowa kupiła sobie nową meblościankę (komunistyczną) i zapytała z nadzieją na mój zachwyt czy się podoba? zapytałem, jak się czuje z nią w pokoju stwierdziła, że świetnie. Odpowiedziałem, że jest piękna :)
Sorry za przynudzanie a

Aby "wbić kij w mrowisko" pani mająca prawdziwy wiejski ogródek przed domem stwierdziła, że jestem zwolennikiem nienaturalnych i chorych wizji ogrodu dla Polski :o
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2012, 19:25:53 wysłana przez arundo »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2012, 20:32:02 »

Temat ciekawy, choć nie wiem, czy chodzi tu o kicz, czy też o ogólne zabałaganienie ogrodów.
Zabałaganiamy je wszelkimi różnymi roślinami, które wpadły nam w oko w sklepie ogrodniczym i które "musimy mieć".
Pisałeś kiedyś o tym jak usiadłeś i wymyśliłeś nowy ogród.
Według mnie jest to prawidłowe podejście, ale u mnie udaje się jedynie miejscami.
Najlepiej byłoby zrobić plan i dać firmie ogrodniczej do realizacji.
Wtedy można mieć pewność, że samemu nie zepsuje się własnej wizji.

Nie wiem jak Ty, ale ja mam różne ulubione miejsca i gdy kupię ciekawą roślinę często mam ochotę posadzić ją w takim właśnie miejscu.
Przynajmniej tak to wygląda w moich wyobrażeniach, z realizacją różnie bywa, przebudowuję to miejsce lub znajduję inne.

Twój kąt na pierwszych zdjęciach był zachwycający, ale w obecnym stanie wzrok nie wie na czym się skupić, wszystko jest ciekawe.
Całość jest interesująca, ale kompozycja chyba traci.
Czasami mniej znaczy lepiej.

Oczywiście mógłbyś tam dosadzić kilka roślin, zrobić dziki egzotyczny kąt i efekt byłby wspaniały.
Ale wtedy trzeba wejść do środka, żeby to poczuć. Z zewnątrz może być misz-masz.
W ubiegłym roku wysokie canny i musa basjoo tworzyły niezwykły klimat.

U mnie czasami na podwórzu jest okropny bałagan, w niektórych miejscach w ogrodzie do czerwca prawie nic nie rośnie (canny, miskanty).
Jedne miejsca są więc niezbyt udane, inne wręcz przeciwne.
Zadowolony jestem z kawałka pod czereśnią, gdzie mam zawilce, funkie, paprocie, kokoryczki, itp.
Wszystko tam do siebie pasuje, nie wkładam tam żadnych egzotów.

30% mojego ogrodowego otoczenia jest w miarę skończone. Reszta to proces.

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2012, 23:59:26 »

Andres, oczywista twoja racja, nowa roślina w ulubionym miejscu ;) Powoduje to najczęściej bałagan. A to taka osobista potrzeba aby nacieszyć się nowością, szczególnie z trudem zdobytą. I wtedy pakuję ją w miejsce dostępne dla wzroku z letniego fotela :drink2:
Miałem jednak na myśli w tym wątku ogólne podejście do tego co robimy. Sadzimy palmy do gruntu :)

Jakie tło byłoby dobre dla szorstka: brzezina, buczyna czy ogródkowy "hasiok", a może rododendrony lub bambusy?

Gdzie posadzić nitkę, na tle szorstka spod Himalajów? czy nie lepiej Meksykanka będzie komponowała się z  Abisyńczykiem?

A może wywalić banany do funkii, a gdzie w tym znaleźć miejsce dla sagowca i klona japońskiego o innych nie wspominam?
Mógłbym mnożyć te pytania ale czekam na Wasze zdanie czy też macie podobne dylematy?
Jeszcze szczegół najważniejszy, ja nie żongluję doniczkami, muszę kompozycję sprawdzać raz jeden w roku ;D

Uważacie, że tworzymy kicze w sensie kompozycji ogrodowych? Jeśli tak, to czy potraficie się z nich cieszyć i w ich wnętrzu relaksować? :drink2:





pozdrawiam arundo







« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2012, 00:38:52 wysłana przez arundo »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2012, 12:05:29 »

Chyba wszyscy są zajęci patrzeniem na palmy i nie podejmują wątku.

Cóż, każdy ogród to kłamstwo, a idealny, jednogatunkowy trawnik to kłamstwo największe ze wszystkich.

Jak mi tłumaczył dyrektor poznańskiej palmiarni palmiarnię interesuje efekt wizualny, potrzebują dużych, ciekawych okazów,
w przeciwieństwie do ogrodu botanicznego, gdzie każda nawet najbardziej skromna roślina może być atrakcją.
Jednocześnie dbają o to, by nie robić misz-maszu, tylko poukładać to np. wg stref geograficznych.

Nasze ogrody to chyba jednak bardziej takie roślinne zoo, niż botanik.
Niemniej niektóre zestawienia roślin są bardziej udane, niż inne.

Dla mnie odkrycie, że szorstkowce (szczególnie t. takil) rosną w tych samych miejscach było bardzo ciekawe.
Już kilka lat temu sadziłem małe trachy przy rododenronach, ale ich osłanianie było utrudnione.
Przy większych egzemplarzach palm może uzyskam lepszy efekt.

Osobiście lubię siedzieć w ogrodzie i patrzeć na rośliny.
Niektóre miejsca co roku są obsadzane czymś innym, więc nie zawsze jest to ten sam widok.

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2012, 02:34:54 »

Całkowicie się z Tobą zgadzam to totalne kłamstwo wobec natury. Dlatego pisałem, że  każdy ludzki projekt zahacza o kicz, a ważne jest to czy przez nas stworzonym otoczeniem potrafimy się jeszcze ZACHWYCIĆ :) Dla mnie to elementarne i w pełni egoistyczne kryterium tworzenia przestrzeni wokół siebie.
Ja nie wyobrażam sobie nie siedzenia i oglądania roślin, przecież po to je sadzimy ;)
pozdrawiam a

Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2012, 20:07:18 »

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2012, 14:10:57 »

aua aua aua :o cytuję z forum: "quel bon jardin" wyobrażam sobie koszty ogrzewania u nas ;)
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 03, 2012, 14:47:36 »

Andrzej ja z tego ogrodu biorę karłatkę.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2012, 15:06:17 »

A ja ciągle tę samą kępę trachycarpusów. Jest niesamowita.

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 03, 2012, 15:45:55 »

Ja tą samą kępę miałem na myśli przekonany że to karłatka :-[
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 03, 2012, 16:26:24 »



Trachycarpusy, zapewne fortunei, choć trudno powiedzieć, czy nie jakiś mieszaniec.
W dodatku znalezione gdzieś na śmieciach i ocalone.

Karłatka w odmianie vulcano miałaby podobne liście, ale byłyby bardziej zagęszczone.
Jak widać na zdjęciach pozostałe szorstkowce nie mają już takiego zwartego pokroju.

Marcin D

  • Gość
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 03, 2012, 17:19:33 »

Rewelacyjny ten dwunożny trach.   :o
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 04, 2012, 01:14:37 »

Tak jak piszesz Andres u nas, a szczególnie u mnie to takie roślinne zoo :)
Bardzo ładne palmy i ich otoczenie u Francuza :)  ale jak dla mnie brak tła, to taka "patelnia" 
W moim "Tiburtina" czuję się swobodniej, za bądź przed płotem rosną drzewa (krajobraz zapożyczony)
pozdrawiam Arundo


 
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2012, 00:50:26 »

mój kicz obecnie



pozdrawiam a
Zapisane

sev

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 568
Odp: Kicz ogrodowy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 09, 2012, 20:53:37 »

Arundo musisz się tochę bardziej postarać, bo jakoś mało kiczowato to wyglada. ;)
Zapisane