Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Klimat Nowego Targu  (Przeczytany 11569 razy)

Marcin D

  • Gość
Klimat Nowego Targu
« dnia: Marzec 07, 2012, 21:07:15 »

Będąc pod wrażeniem dokonań Zbycha postanowiłem poszukać informacji o klimacie Nowego Targu.
Informacji znalazłem niewiele. Jakby ktoś miał coś ciekawego to proszę napisać. Opisów takich jak poniższy jest dużo, natomiast nie mogłem znaleźć wykresów i konkretnych liczb. 

Cytuj
Warunki klimatyczne okolic Nowego Targu odznaczają się znaczą surowością, właściwą dla dużych kotlin śródgórskich, położonych w sąsiedztwie wysokich masywów górskich. Zima jest tu długa i mroźna, wiosna późna i często deszczowa, lato krótkie, a jesień na ogół pogodna i wietrzna. Średnia roczna temperatura powietrza w Nowym Targu wynosi 5,5 0C. Najzimniejszym miesiącem w roku jest luty (średnia temp. miesieczna -6 0C), a najcieplejszym jest lipiec (średnia temp. miesięczna 16 0C). Wiatry są częste i silne, głównie z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich. Zaznacza się wyraźnie wpływ wiatru halnego, powodującego ocieplenie i szybkie tajanie śniegu. Wysokość opadów na tym terenie ma ścisły związek z ukształtowaniem terenu i wysokością nad poziomem morza. W samym Nowym Targu średnia roczna suma opadów nie jest wysoka i wynosi 815 mm. W latach wilgotnych wartość ta może wzrosnąć do 1170 mm, zaś w latach suchych spada do około 620 mm. Na Kowańcu opady są nieco wyższe - średnio 944 mm zaś w okolicach Turbacza wzrastają do około 1220 mm. Maksimum opadów przypada na miesiące letnie, zwłaszcza lipiec - średnio 131 mm. Minimum występuje w zimie-w styczniu średnio 42 mm. W ciągu roku jest przeciętnie 155 dni z opadami. Opad w postaci śniegu stanowi 25% całej rocznej sumy opadów Pokrywa śnieżna w Nowym Targu występuje przez średnio 111 dni w roku i jest obserwowana od połowy listopada do połowy kwietnia (czasami okres jej trwania może się wydłużać). Średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi około 25 cm, maksymalna może przekraczać nawet metr. Krotki okres wegetacyjny-zaledwie 190 dni niezbyt sprzyja rolnictwu. Warunki klimatyczne Nowego Targu i okolicy umożliwiają rozwój turystyki i wypoczynku, szczególnie latem i zimą. Obszar południowych stoków Gorców jest znacznie bardziej uprzywilejowany klimatycznie niż dno Kotliny Nowotarskiej.
Do osobliwości klimatycznych tego regionu zalicza się:
a)   Inwersję temperatury. W zimie na terenie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej często występuje tzw. inwersja (odwrócenie) zwykłego rozkładu temperatur związanego z wysokością nad poziomem morza. Chłodne powietrze spływa po stokach, wypełniając wszystkie zagłębienia terenu, gdzie tworzą się zastoiska i mgły, podczas gdy środkowe partie stoków są nieco cieplejsze. Zdarza się, że różnice temperatury powietrza miedzy cieplejszymi wierzchołkami gór a dnem kotliny mogą dochodzić nawet do 15 0C.
b)  Jedną z największych w Polsce amplitud  rocznej temperatury powietrza. Ekstremalne temperatury powietrza w ciągu roku mogą się zmieniać w zakresie od ok. +34 0C do -32 0C, a więc roczne wahania temperatury mogą przekraczać nawet 60 0C.
c)   Wiatr halny, który odczuwalny jest szczególnie na Podtatrzy i Podhalu, wiejący czestokrotnie z olbrzymimi prędkościami przekraczającymi 169 km/godz, przynoszący gwałtownie odwilże w zimie oraz powodujący poważne straty w drzewostanie.

OPRACOWAŁ 
mgr DARIUSZ WIATR

Zbychu możesz coś dodać od siebie :).
Zapisane

zbigniew

  • Gość
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2012, 11:39:02 »

Dodał bym do tego problem smogu w tym mieście. 18 stycznia 2012 r.  zanieczyszczenie powietrza  szkodliwym pyłem MP 10 przedkroczyło dopuszczalne normy i wynosiło 50-75 jednostek. Norma to 30-40 jednostek. Zalecano mieszkańcom , aby ograniczyli  przebywanie na otwartym powietrzu do minimum.  Bywają takie dni, że słońce nie przebija się przez smog całymi  dniami choć w miejscowościach  odległych o parę kilometrów jak np. Szaflary słońce pięknie świeci. Wystarczy pojechać choćby do Białki na narty ,aby zobaczyć tą czapę nad  miastem.

Tak, Nowy Targ zdecydowanie można kojarzyć z górami , wypoczynkiem i świeżym powietrzem :)
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 11, 2012, 10:10:55 »

Znalazłem ciekawą wzmiankę na temat okolic Nowego Targu.

(...) minima bywały niższe od wymienionego w pracy Wiszniewskiego i Chełchowskiego (1975). Według Ziobrowskiego (1933) w dniu 10 II 1929 w Rabce (na poziomie 2m) temperatura obniżyła się do -45 st C. Różański (1951), za inż. Poholeskim, autorem planu zagospodarowania przestrzennego Nowego Targu, cytuje: "W roku 1928/29 minimum zimowe dosięgało -49, temperatury nie notowanej nigdzie dotąd w Polsce". Mimo braku lokalizacji owo minimum zasługuje na uwagę. Michalczewski (1962) badając genezę zastoisk mrozowych w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej przez wnikliwą analizę mikrosynoptyczną, konstatuje: "przytoczona przez Różańskiego wartość -49 st. C leży w granicach możliwości klimatycznych tego regionu, stanowiąc niewątpliwe ekstremum"

Rzeczywiście, w świetle niektórych pomiarów notowanych w zastoiskach mrozowych w znacznie cieplejszych zimach (poniżej -45°C w niemieckim Funtensee) wydaje się prawdopodobne, że w zimach rekordowo mroźnych temperatura mogła spadać znacznie niżej - jeśli w Siedlcach możliwy był spadek temperatury do -41.0°C, to w zastoiskach mrozowych z pewnością było możliwe zanotowanie temperatury dużo niższej. Oczywiście przytaczana przez Różańskiego wartość -49°C jest bardzo dyskusyjna, jednak jeśli zarówno ona, jak i rekord z Rabki są prawdziwe, oznacza to iż nawet obecnie - w zimach znacznie cieplejszych - nie jest wykluczone odnotowanie temperatur spadających do -40°C, szczególnie w nowszych stacjach położonych na Hali Izerskiej, lub w Stuposianach. Niestety te stacje nie istniały w czasie największych mrozów XX wieku.

Źródło:
http://meteomodel.pl/index.php/menuartykuy/13-zmianyklimatyczne/katdanehist/44-polskie-rekordy

Zapisane

zbigniew

  • Gość
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 11, 2012, 10:33:12 »

Bardzo pocieszające zwłaszcza teraz gdy niedługo nadejdzie zima. Dzięki Marcin.
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 12, 2012, 01:57:40 »

Ty to potrafisz Marcin podnieść na duchu :o Zbigniew jako góral się pewnie obśmieje a ja na Podbeskidziu będę miał problem z zasypianiem ;) I tak nitka ma 20 cm grubości budę a nic to nie dało ubiegłej zimy :(
Zapisane

Ardo

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Góral kotlinowy, meteorolog i klimatolog
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2012, 14:51:48 »

 Witajcie, ja jestem góralem z kotliny górskiej, z Czarnego Dunajca.
Wiem na temat tutejszego klimatu w różnych czasach. Podzielam rację, że w roku 1929 doszło do niewyobrażalnego silnego mrozu, które przynosiły niemal -50 stopnie mrozy. Niby w tamtych latach niewielu mają termometry, to można czuć jaki był mróz, albo odczytać zapisane w ziemi lub roślin jakiejś dane pochodzące z tamtego roku. Prowadzę badania na torfowisku między Jabłonką a Czarny Dunajec i okazało się, że dzieje tam mikroklimat, którego mało kto wie. Przy bezchmurnym niebie doszło do 5-6 stopni różnicy temperatury. Np. 2 tygodnie temu w Dunajcu było +4, podczas gdy na torfowisku doszło do -1,6 stopnia. Z powodu tych danych mogę przypuszczać, że w roku 1929 doszło do ponad -50 stopni, którego nikt nie wiedział, bo nie badali po prostu tego miejsca oprócz mnie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 14:54:49 wysłana przez Ardo »
Zapisane

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 05, 2012, 08:46:15 »

Witaj Ardo na forum. Napisz nam jaką masz stacje meteo.
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 05, 2012, 09:19:31 »

Witaj Ardo.

Cytuj
Prowadzę badania na torfowisku między Jabłonką a Czarny Dunajec i okazało się, że dzieje tam mikroklimat, którego mało kto wie.

Można gdzieś zobaczyć wyniki tych badań? Czy na torfowisku jest zainstalowany jakiś stały posterunek meteorologiczny czy może dysponujesz sprzętem mobilnym? Napisz jakimi dysponujesz instrumentami.

Cytuj
Przy bezchmurnym niebie doszło do 5-6 stopni różnicy temperatury. Np. 2 tygodnie temu w Dunajcu było +4, podczas gdy na torfowisku doszło do -1,6 stopnia.

To akurat wcale mnie nie dziwi. U mnie w Drawsku Pomorskim w miejscu w którym mieszkam temperatura spadła niedawno do 2.6C na wysokości 2m. U siebie obserwuje około 6C różnicy (oczywiście w dni pogodne kiedy to zaznaczają się różnice topoklimatyczne) pomiędzy dolinami na łąkach a terenami wyżej położonymi w obrębie miasta.

Dzięki za informacje, liczymy na jakiś stały dostęp do informacji pogodowych z Twoich okolic.

Zapisane

Ardo

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Góral kotlinowy, meteorolog i klimatolog
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 05, 2012, 09:41:31 »

Biedny Miś, ja posiadam stację meteo klatkę meteorologiczną z termometrami, taką samą co używają meteorologowie w Polsce. Zdjęcia możesz zobaczyć w innym temacie.

Marcin D, na torfowisku jest zainstalowany posterunek meteorologiczny w dwa termometry cyfrowe z niewielkim błędem. Można poprawić błąd pomiaru po poprawieniu ze dokładnym termometrem o 0,0-0,5 stopnia w zależności od jaką panowała temperatura. Nie jest dostępny w mobilnym, można jedynie jechać tam i sprawdzić zapisy.


Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 05, 2012, 11:40:17 »

Możesz podać średnią za sierpień dla swojej lokalizacji?

Zbierasz tylko ekstrema dobowe, czy może całodobowe obserwacje prowadzisz?
Tylko temperaturą powietrza się zajmujesz?
Zapisane

Ardo

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Góral kotlinowy, meteorolog i klimatolog
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 05, 2012, 15:43:55 »

Jeszcze nie obliczyłem średnią temperaturą sierpnia w mojej miejscowości Czarny Dunajec, ale podam do 7 dni następnego miesiąca, tj. do 7 września. 
Prowadzę pomiary zwykle 3 razy na dobę, rano o 7, min, max i godz. 19
Zajmuję się temperaturą powietrza na 2 metry wysokości, rzadziej przy gruncie oraz także ciśnienie.
Zapisane

Ardo

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Góral kotlinowy, meteorolog i klimatolog
Odp: Klimat Nowego Targu
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 13, 2012, 20:05:19 »

Mogę dodać o tutejszym klimacie Podhala. Mieszkam w zachodniej części regionu i wiem coś więcej na ten temat.
Klimat jest zróżnicowany pod względem wysokości i porę roku, latem na dnie kotliny są najcieplejsze dochodzących do powyżej 30 stopni, kilka lat temu dochodziły się nawet do +35 stopnie zwłaszcza w Jabłonce na Orawie, a więc nie jest na Podhalu. Na Podhalu najcieplej było w Niedzicy, około 20 km na zachód od Nowego Targu. Biorąc pod uwagę na obecności sztucznych jezior sprzyjali do utrzymywania takich temperatur. Gdyby te jeziora nie istniały dzisiaj, to na dnie dzisiejszego jeziora dochodziłyby do wyższej temperatury niż w Niedzicy i Jabłonce czy nawet Krakowa i Nowego Sącza. Mój region Czarny Dunajec utrzyma się na temperaturze nie więcej niż 35 stopnie w niektórych wyjątkowych ciepłych latach. Kiedyś wyczytałem książkę o historii dawnego Podhala, w roku 1925 region osiągnął nawet temperaturę niesamowicie do 38 stopnie w cieniu, co jest prawdopodobnie był to ekstremum ciepła w XX wieku.
Zimą dochodziły nieraz do silnych mrozów dochodzących do ponad 40 stopnie, przed II Wojną Światowej jeszcze większe mrozy, o tym już pisałem wcześniej. Tylko w regionie Poronina, Czarnego Dunajca oraz Jabłonki na Orawie są najzimniejsze miejsca Kotliny Orawskonowotarskiej. W zimie zjawisko inwersja jest dość pospolitym zjawiskiem, z tego powodu przy bezchmurnym niebie często dochodziły się do zanieczyszczenia powietrza przez długi czas. Każdego roku dochodziły się do amplitudy rocznej co najmniej 50 stopni (w tym roku już 69 stopni), zdarzyły się lata z powyżej 70 i prawie 80 stopnie różnicy.
Nie zawsze zimą jest mroźne, bo bywały się nawet bardzo ciepłe zimy m.in. w 1921 roku. W styczniu tego roku według źródła i IMGW w książce nie mogłem w to uwierzyć, że zdarzyły się temperatury aż +18 stopnie w cieniu! Gdyby były takie duże miejscowości jak Nowy Targ, to byłby nawet absolutnym rekordem ciepła w Polsce w styczniu. Niestety ostatecznie znalazła się Jelenia Góra, nieco chłodniej, tylko +17 stopni z 1993 roku. Biorąc pod uwagę również w styczniu panoway duże ekstremum historycznych temperatur, bo +18/~-48 równa jest 66 stopni.

Skoro mamy miesiąc wrzesień, to temperatury są w normie, kiedyś było nawet 30 stopni w cieniu, ale również ponad 5 stopni mrozu, wszystko dzieje się podczas anomalii pogodowej.

Tyle na razie pisałem, następnym razem napiszę m.in. o opadzie.  ;) I suszy.  :-\
     
Zapisane