Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)  (Przeczytany 34862 razy)

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 25, 2014, 16:06:37 »

Andrzej myślę że za kilka dni to ściągnę. Metalowe klamerki wyglądają tak http://tnij.org/x0r9xme
Wydaje mi się że nie powinny kabla uszkodzić.
Robert mało zdjęć gdyż robiłem to ok. 20 było ciemno. Decyzja niespodziewana gdyż prognozy się zmieniły . Następnym razem postaram się lepiej  :)
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 25, 2014, 16:50:38 »

Pytałem, gdyż nie mam żadnego kabla grzewczego, a zawsze wydawało mi się, że jego mocowanie/krzyżowanie to źródło problemów.
Używam takich samych klamerek ;)

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 25, 2014, 19:54:53 »

Powodzenia Artur,
ja używam plastikowych klamerek do prania. Niepokoją mnie bambusy, pisałeś, że przyginasz do ziemi i przykrywasz plandeką, moje też nie przykryte a w nocy -14
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 25, 2014, 21:04:51 »

Arundo jak jest do -15 to nie okrywam Zresztą okrywam tylko te najdelikatniejsze i małe. W tym roku nie miałem przyjemności doświadczyć tak niskiej temperatury więc nic nie okrywałem nawet zadołowanych w donicach sadzonek. Jeszcze dzisiejsza noc i na razie będę miał spokój.
Arundo jak masz zaciszny ogród to nic im nie będzie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2014, 22:33:45 wysłana przez Artur »
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 29, 2014, 21:07:30 »

Dzisiaj przedstawie Wam moją osłone zimową washingtonii. Palma jest znacznie delikatniejsza jak szorstkowce dlatego zbudowałem dla niej styrobudę. Nie ukrywam że wzorowałem sie na Debiutancie roku 2013  ;) Założenie moje było takie że ma to być szybki montaż. Nie do końca jestem z tego zadowolony gdyż zrobiłem osłonę z całych płyt osb 10 mm grubości. Elementy są duże i wyciąganie w pojedynke z garażu jest niemożliwe. Muszę korzystać z pomocy. Montaż elementów też nie jest taki błyskawiczny jak mi sie wydawało. Ale w godzinę da się to zrobić więc nie jest tak tragicznie.
Kilka fotek z montażu
Budka po złożeniu spięta gumami żeby sie nie rozpadła

Szyba zespolona wspiera się na tych przybitych listwach do płyty osb. Żeby nie wpadła do środka przykleiłem styropian tak żeby wystawał.Do styropianu jest przyklejona gumowa uszczelka tak że szyba szczelnie zamykała otwór w budzie.


A tak wygląda róg budy z góry. Styropian grubości 10 cm


Zdjęcie palmy w budzie z drabiny


Ostatnie chwile przed założeniem szyby


A teraz moje tajemnicze wnętrze. Zamontowałem niezbędne wyposażenie (tak mi sie przynajmniej  wydaje ) do tego żeby na wiosnę zastać podobny widok jak teraz. Na ziemi leży kabel grzejny. Zastosowałem kabel 120 watów Po prawej stronie na wysokości około 1 m jest czujnik temperatury żebym z domu monitorował czy nie ma jakieś awarii. Nad palmą jest wentylator. Włącza się w momencie kiedy kabel zaczyna grzać. Na pniu palmy jest prosty w obsłudze regulator  RT-2. Po lewej stronie na folii na zewnątrz budy leży kabelek to jest kontrolka ledowa żebym z okna widział czy jest załączone ogrzewanie. Teraz czekam na wiosnę czy te moje zabezpieczenie będzie skuteczne.


A tu już buda zamknięta czeka na przyjazd zdobień  ;)



Na zdjeciu tego nie widać ale zrobiłem niewielkie usprawnienie. Wsadziłem do budy bambusowe patyczki w poziomie tak że teraz liście opierają się na tych patykach i nie dotykają zroszonej szyby.
Na koniec kosztorys budki
szyba zespolona 120cm*60cm 100 zł kupiona okazyjnie
styropian 10 cm 150 zł kupiony okazyjnie
regulator temperatury RT-2 50 zł
klej do styropianu 2 tuby 62 zł
płyta osb + transport 290 zł
kabel grzejny 120 wat 53 zł
zapięcia skrzyniowe 132 zł
termometr 51 zł
drewnochron 25 zł
uszczelniacz akrylowy 7 zł
wkręty,haczyki 10 zł
wentylator 21,5 zł
uszczelka pod szybę i rozgałęźnik prądu 15 zł
Daje to kwotę 966,5 zł .
Zaoszczędziłem na przedłużaczu bo miałem na wyposażeniu piwnicy.





« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2014, 22:13:11 wysłana przez Artur »
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 30, 2014, 05:08:29 »

Arturze kawał dobrej roboty. Mam pytanie? czy malniesz jakimś kolorkiem płytę ?
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 30, 2014, 08:54:53 »

Pomalowałem drewnochronem. Po tym zabiegu płyta ściemniała . Nie planuje innego malowania.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 30, 2014, 09:33:02 »

Arturze: postawiłeś świetną budę, przeszedłeś do nowego etapu w palmiarstwie :)
Buda jest estetyczna i z pewnością trwała.

Mam 2 zastrzeżenia:
Czy styropian jest dobrze spasowany (wygląda na to, że deski do siebie przylegają, ale styropian nie)

Montaż szyby wyobrażałem sobie inaczej: w głębi budy szyba, z pozostawionym rantem, parapetem, a od zewnątrz będzie przykładana styropianowa płyta/zaślepka, taka jak u mnie.
Według mnie podstawowym stanem byłaby buda z oknem zakrytym styropianem, a okno byłoby odsłaniane jedynie w ciągu dnia, gdy świeci słońce, gdy jest cieplej.
Problem ze skraplaniem przerabiałem w moich oponach przykrytych szkłem, potem w osłonie na waszyngtonii, która raczej zgniła, niż uschła.
O altanie przy moim domu też Ci opowiadałem.
Mając całą budę wyłożoną styropianem, a jedno okno bez osłony zawsze będziesz tam miał skroploną wodę, a przy większych mrozach szron.
Jak używasz tej szyby? Wyjmujesz ją, a na jej miejsce zakładasz styropian?

Przy -10 wszystko obmarznie i zostaniesz z szybą lub ze styropianem.

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 30, 2014, 10:37:55 »

Ja też mam zastrzeżenia co do szczelności styropianu. Szczególnie prawa strona na górze przy suficie jest nie spasowana. Zastanawiam się czy jak bym wyłożył folią ściankę  w miejscu styku i wpuścił pianke klejącą do tej szpary wówczas klej przylgnie do jednej strony czyli pokrywy sufitowej a tam gdzie jest folia nie będzie mi spajało więc nie będzie kłopotu z rozebraniem. Na razie obserwuje czy kabel grzewczy sobie radzi (mam trochę zapasu w mocy) Jeżeli temperatury zejdą poniżej -10 wówczas chcę zdjąć szybę i w to miejsce wpakować styropian. Musze tylko pomierzyć dokładnie i zrobić bo styropian mam.
Oczywiście że lepszym rozwiązaniem by była szyba w głębi ale skąplikowało by to wykonanie.
Tak było prościej. Musze tylko dopracować swobodne wyciąganie szyby i będę ją wyciągał. Wczoraj dokonałem drobnych poprawek i dzisiaj sprawdzę czy to pomogło.
 A co myślisz o tym by na noc do szyby przykładać płytę styropianową dociśniętą linką gumową żeby to trochę ocieplić ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2014, 22:54:47 wysłana przez Artur »
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Robert

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 542
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 30, 2014, 11:26:18 »

Arturze, taki pomysł osłony jak najbardziej słuszny :smiech:. Prostota montażu i wystarczająca izolacyjność.
Ja swoje elementy sam przenoszę.
Słów kilka o tym o czym wspomniał Andres. Umknęło Tobie kilka szczegółów na styku łączenia ścian.
1. Tutaj styropian powinien być lekko dłuższy i wtedy klamra ścisnęłaby go dając lepsze doszczelnienie
2. Tutaj wykonałem jeden uskok więcej- to też poprawia szczelność, wiatr ma jeden zakręt więcej do pokonania. Spójrz na budowę przymyku okien i drzwi- są wieloprzymykowe.


Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 30, 2014, 18:09:08 »

Panowie macie rację mogło to być bardziej szczelne. Na swoją obronę moge dodać że musiałem styropian docinać. Kto tego nie robił to nie wie ale prostopadłą krawędź po cięciu styropianu grubości 10 cm nie tak łatwo wykonać. Powstały szczeliny. Zobaczymy w użytkowaniu czy wystarczy 120 watowy kabelek. Jak będą problemy wówczas pomyśle o doszczelnieniu . Myślałem o cienkiej gąbce żeby przykleić do krawędzi stykowej.
Zdecydowałem się również że na czas zimy zamienię szybę na płytę styropianową. Obecnie przy tych temperaturach nie ma możliwości wietrzenia .Szyba jest zroszona. Krople wody spływają i wnikają w krawędź płyty. Po takim traktowaniu płyta ulegnie uszkodzeniu dlatego podjęłem kroki żeby temu zapobiec. Już kleję płytę i już niebawem wymienę szybę na styropian.  :)
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 30, 2014, 21:44:08 »

Udoskonalenia prototypu nie przynoszą konstruktorowi ujmy. :chichot:

Moja buda też ma pionowe 2-3 mm szczeliny na łączeniu ścianek: uszczelnię je kartonem.

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 06, 2014, 19:58:30 »

Ostatno chcąc podkleiść uszczelkę pod  szybą zrobiłem więcej szkody jak pożytku . Zastosowałem butapren (nigdy wiecej rozpuszcza styropian !) Wczesniej robiłem próbę ale butapren był stary i miał mało rozpuszczalnika w sobie  i dlatego próba wyszła pomyślnie) Tak wyglądały moje krawędzie po zastosowaniu butaprenu



Postanowiłem naprawić swoje nierostropne poczynanie. Zastosowałem do tego celu pianke klejacą Kolor pianki dobrałem do koloru styropianu  ;) żeby nic nie było widać.
Tak to wyglądało w trakcie pracy


Następnie krawędzie szyby obłożyłem folią (nie chciałem żeby pianka przywarła do szkła) i docisnąłem szybe. Po około 2 godzinach zabrałem szybę ale nie było łatwo bo mimo foli pianka dosyć mocno trzymała szkło. Musiałem przednią ścianke budy wyciągnąć i wówczas się udało.
A tak wygląda krawedź po naprawie. Mało co widać że była uszkodzona. Pianka świetnie wkomponowała sie w ubytki.


Później uszczelke przykleiłem na silikon. Silikon nie rozpuszcza styropianu (wcześniej robiłem próbę)
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 07, 2014, 20:46:25 »

Dzisiaj ciąg dalszy zajęć przy budzie. Postanowiłem że kiedy temperatury będą spadać w okolicy -10
szyba zostanie zamieniona na styropian. Dorobiłem na wymiar otworu płytę styropianową. Na dodatek dam jeszcze płytę osb która mi pozostała po wycięciu pod szybę.
A tak to wyszło
Po zdemontowaniu szyby. Silikon się sprawdził uszczelka trzyma się styropianu





Można powiedzieć że zajęcia przy budzie z washingtonią zakończone.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Zimowanie palmy - Artur (Wrocław)
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 07, 2014, 22:19:47 »

Dobrze wyszło, a ubytki w ogóle nie są widoczne.

Przydałaby Ci się taka przyssawka do przenoszenia szyb, zamocowana na stałe.
I uchwyt do osłony z OSB.
Przy -10 chyba nie będzie łatwo wysupłać tę płytę.

Buda jest SUPER :)