Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Palma Tomasza  (Przeczytany 18811 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palma Tomasza
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 06, 2012, 19:59:55 »

Ożyć może. Lepiej zaczekać kilka tygodni, niż przedwcześnie wyrzucić.
Nie ma środkowego liścia więc powinieneś osłonić ją przed deszczem, żeby woda nie leciała do środka.

Z moich 10 bułgarskich palm, które kupiłem jesienią z gołymi korzeniami tylko 5 wygląda dobrze.
Reszta źle zniosła przesadzenie tuż przed chłodem.
Żadna z tych 10 nie trafi do gruntu w tym roku.

PS. Jeżeli chcesz coś dodać do napisanej przed chwilą wiadomości używaj przycisku modyfikuj ;)

Tomasz

  • G2
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Palma Tomasza
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 13, 2012, 10:12:22 »

Wczoraj po godz 18 do gruntu "wsadziłem" moją pierwszą palmę. Trachycarpus wagnerianus, który od końca kwietnia wypuścił w pełni całego liścia. Poniżej jego zdjęcia z dzisiejszego ranka:

 
 


Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Palma Tomasza
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 13, 2012, 10:24:53 »

Taki mały skarłowaciały nowy  liść jest symptomem albo przemrożenia , albo choroby grzybowej . Miałem kiedyś coś takiego na swoim młodym trachu. Jeżeli roślina okrzepnie to już w tym sezonie powinna wykształcić normalnej wielkości liście , ale to pod koniec wegetacji. Osobiście nie wsadzałbym rośliny  do gruntu w takiej kondycji , odczekałbym jeden sezon .
Zapisane

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Palma Tomasza
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 13, 2012, 11:05:03 »

No to pierwsze lody przełamane. ;D

Zaglądam tu dzisiaj, widze te kamyki i pierwsza mysl w ułamku sekundy -co tu robia moje fotki? ;)
Kilka dni temu wsadzałem nowa palmę i drugą przesadzałem, na powierzchnię gruntu kladąc włókninę i przykrywajac to warstwą kamieni dlatego wygląda to bardzo podobnie :)
Zapisane

Tomasz

  • G2
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Palma Tomasza
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 21, 2012, 16:12:43 »

U małego wagnerianusa, który jest w ziemi właśnie wykształca się nowy, pełnowymiarowy, a przedewszystkim, jak na moje oko, zdrowy liść!
Wcześniej wypuścił jakąś nędzną miniaturkę liścia o czym pisał Araukar i na szczęście jego przepowiednie nie sprawdzają się bo sezon w pełni no i pełny, zdrowy liść!
Poniżej duże powiększenie palemki na którym widać zarówno chory liść jak i nowy, zdrowy.

Zachęcony prawidłowym wzrostem, dziś wkopałem mojego największego wagnerianusa, który wypuszcza drugiego liścia odkąd jest u mnie

Jak nakazuje logika najwięcej liści widać u największej mojej palmy (ponad 40 cm kłodziny - w tym sezonie jeszcze w donicy /taka decyzja żony, co poradzić/) odkąd jest u mnie (od połowy kwietnia) wypuściła w pełni z rozłożonym wachlarzem jednego liścia, drugi dobija do pełności, a w niebo wyszczeliły dwie "dzidy" :) Razem 4
Reszta palemek wypuściła w podobny sposób po 2 - 3 liście.
Myślę, że jest dobrze, a w przyszłym roku zakupuję dużego tracha co by robił cień dla leżakowania :)
Zapisane