Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną  (Przeczytany 10155 razy)

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną
« dnia: Kwiecień 04, 2012, 11:55:33 »

Pozwoliłem sobie zamieścić ciekawą tabelkę która pokazuje jak prędkość wiatru (w zależności od siły) ma wpływ na temperaturę odczuwalną.
Prośba do MarcinaD aby to sprawdził czy na 100% jest to temp.odczuwalna ale tak mi się wydaje.
Zwracam uwagę ,że im niższa temperatura powietrza tym większy negatywny wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną.
Poniżej zalecenia co nalezy robić jeśli wystapią określone warunki temperaturowe.
Przy temperaturze odczuwalnej poniżej -20C zalecają emigrację ;)
To gdzie wszyscy jedziemy??? :P
http://www.degroeneprins.nl/en/winter-hardy-palms
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2012, 09:36:16 »

Washi fajna tabelka.

Trudno mi oszacować na ile profesjonalna jest ta tabelka, ale na oko nie widzę powodów by jej nie ufać. Choć powinno być podane dla jakiego przedziału wilgotności ona się odnosi skoro jest to nazwane "temperatura efektywna".
Temperatura efektywna (1) to jeden z wielu wskaźników który określa tzw "temperaturę odczuwalną". Każdy wskaźnik jest inny i musimy zdawać sobie sprawę jakie zmienne wykorzystuje. Najbardziej zbliżony do rzeczywistostej temperatury opdczuwalnej jaką odczuwamy my i rośliny jest wskaźnik THSW zaimplementowany np w Davisie. Popularna temperatura odczuwalna w innych stacjach to zwykły wind chill (2). 

(1) Effective temperature (TE, in °C) evaluates common influence of air temperature, wind speed and relative humidity of air on man staying in the shadow. TE is calculated with the use of Missenard formulas as follows:

  - at v <= 0.2 m/s

TE = t - 0.4 (t - 10) (1 - 0.01 f)

  - at v > 0.2 m/s

TE = 37 - (37 - t) / {0.68 - 0.0014 f + [1 / (1.76 + 1.4 v^0.75)]} - 0.29 t (1 - 0.01f)

(2) Wind Chill Temperature (WCT, in °C) indicates cold intensity and cold hazard when staying outdoors. WCT is calculated as follows:


WCT = 13.12 + 0.6215 t - 11.37 (1.5 v)^0.16 + 0.3965 t (1.5 v)^0.16

Jak widać powyżej temperatura efektywna obejmuje trzy zmienne. Temperaturę i wilgotność powietrza oraz prędkość wiatru.
Wind Chill już tylko 2 zmienne ponieważ pozbawiony jest wilgotności powietrza.
Żaden z tych dwóch wskaźników nie uwzględnia promieniowania słonecznego o czym trzeba pamiętać. A jak na pewno wszyscy wiemy temperatura odczuwalna także może być wyższa od temperatury rzeczywistej.

Teraz nie wiem do jakiej wilgotności odnosi się ta tabelka. Wskaźnik ten potrzebuje trzy zmienne do obliczenia wyniku a  w tabelce są dwie. Także nie jestem w stanie tego zweryfikować. Wskaźnik wind chill też nie pasuje do tej tabelki. Są niewielkie różnice.
Mimo wszystko uważam, że same wartości nie mają tu większego znaczenia. Warto mieć po prostu świadomość, że np już przy -5C i silnym wietrze możemy posłać liście trachów na tamten świat.

Zapisane

Brendos

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2012, 18:56:06 »

Witam, jestem świeży ale znalazłem w sieci fajny kalkulator, który pomaga obliczyć temperaturę odczuwalną na podstawie temperatury powietrza i siły wiatru co sądzicie? http://www.liczby.pl/kalkulatory/temperatura-odczuwalna
pozdrawiam
Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2012, 19:22:22 »

Jest to kolego prawda stara jak nasz świat . Tu w tym naszym grajdołku autorytetem w tych kwestiach jest Marcin D .
Zapisane

wari

  • G2
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 02, 2012, 23:38:53 »

Można mnożyć obliczenia, ale "temperatura odczuwalna" to de facto rodzaj blefu, którym karmi się publikę. Wzory mają wskazać temperaturę "odczuwalna" przez kogo? 
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Wpływ wiatru na temperaturę odczuwalną
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2012, 17:26:31 »

Cytuj
Witam, jestem świeży ale znalazłem w sieci fajny kalkulator, który pomaga obliczyć temperaturę odczuwalną na podstawie temperatury powietrza i siły wiatru co sądzicie?

Witaj Brendos! Miło nam, że zalogowałeś się na forum.
Jak chcesz coś lepszego to ściągani  sobie to:
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCIQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.igipz.pan.pl%2Ftl_files%2Figipz%2FZGiK%2Fopracowania%2Findywidualne%2Fblazejczyk%2FBiokalkulator.xls&ei=2zqVUPKeBYbO4QTD_4DQDw&usg=AFQjCNGt79mCIZtys3hn2NZDPgbzaoyUXg&sig2=fkFCdqGKblnVI7rU7a2xIA

Biokalkulator prof Błażejczyka.

Cytuj
Można mnożyć obliczenia, ale "temperatura odczuwalna" to de facto rodzaj blefu, którym karmi się publikę. Wzory mają wskazać temperaturę "odczuwalna" przez kogo? 

To nie jest żaden blef. Proponuje zapoznać się z literaturą zanim kogoś  wprowadzisz w błąd. Najpopularniejszy i zarazem najprostszy wskaźnik to Wind Chill. W tym wskaźniku temperatura odczuwalna zależy od rzeczywistej temperatury powietrza oraz prędkości wiatru.  Przykładowo:
Temp: -10C
Wiatr : 10m/s
Odczuwalna: -25c (wartość przykładowa nie liczyłem tego)

Cytuj
"odczuwalna" przez kogo
Przez nikogo. Po prostu w warunkach -10c, 10m/s dojdzie do wychłodzenia organizmu tak samo szybko jak w -25c przy braku wiatru.

Zresztą nie wiem jak można to uznawać za blef. Woda w naczyniu szybciej się wychłodzi gdy wiatr będzie silniejszy a dom szybciej starci ciepło podczas gdy mocno wieje. Człowiek też szybciej marznie jak mocniej wieje. To chyba oczywiste. 

To samo działa w drugą stronę podczas upałów. Przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza używa się wskaźnika Heatindex lub Humidex. 35c i 15% wilgotności to inna historia jak 35c i 80% wilgotności. Przy 35c i 80% będziemy czuć się tak samo jak przykładowo w 50 stopniowym "suchym" upale, a w 35C i 15% nie będziemy wcale czuć dyskomfortu gorąca.  I nie jest to żaden blef. W USA i Kanadzie takie wskaźniki są podawane w codziennej prognozie. Tylko nasze społeczeństwo nie ma świadomości jak wilgotność czy wiatr wpływa na rzeczywiste warunki termiczne. Może to dlatego, że nie mamy do czynienia z falami gorąca jak i mroźnymi wiatrami na taką skalę jak w USA czy Kanadzie.
Wari poczytaj o Heatwave, heatindex i wind chill i nie mieszaj ludziom w głowach, którzy chcą się czegoś nowego dowiedzieć.
Jakbyś dostał udaru cieplnego w zaledwie 32c z powodu wysokiej wilgotności powietrza, albo odmroziłoby Ci paluszki w zaledwie -18c, to byś nie twierdził, że temperatura odczuwalna to blef.
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_wave
http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_index
http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_chill

« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2012, 17:30:52 wysłana przez Marcin D »
Zapisane