Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Trachycarpus w Lugano  (Przeczytany 8831 razy)

Biedny Miś

  • Gość
Trachycarpus w Lugano
« dnia: Luty 06, 2012, 08:16:40 »

Chciałem pokazać Trachycarpusa który rośnie w Lugano (Szwajcaria) jest to o tyle ciekawy przykład,że jest na niego nakierowana kamerka online przez 24h, teraz w czasie obserwacji jest -10,5C. Palma nie jest niczym osłaniana. Dziś na ranem było -12C. Zobaczymy co z niego będzie na wiosne.

oto link

http://www.webticino.ch/webcam.htm
Zapisane

przemek1139

  • Gość
Odp: Trachycarpus w Lugano
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2012, 10:14:12 »

Nic z nim nie będzie, palma przeżyje. Obserwuję ją już chwilę a temperatury tej zimy są na poziomie -6. W dzień 0, Taki kilkudniowy spadek na poziomie -12, -9 nic mu nie zrobi.
Zapisane

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Trachycarpus w Lugano
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2012, 10:30:32 »

Ja obserwuje tą palmę od kilku lat, ale jeszcze tak zimno tam nie było
Zapisane

marcinxl

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 137
Odp: Trachycarpus w Lugano
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2012, 20:46:11 »

Ciekawe czy ta lampa która oświetla palmę oddaje dużo ciepła wokół swojego otoczenia i jakiś sposób nie podnosi temperatury wokół palmy?
Zapisane

przemek1139

  • Gość
Odp: Trachycarpus w Lugano
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2012, 09:52:02 »

Widać że liście już ma lekko brązowe. Mimo wszystko w tym krajobrazie wygląda naprawdę rewelacyjnie.
Zapisane

sev

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 568
Odp: Trachycarpus w Lugano
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2012, 11:41:06 »

Też jestem ciekaw jak sobie poradzi ten trach, interesujące jest że rośnie na wolnej przestrzeni, widziałem kilka trachów z nazwijmy to "górskich" części Lugano ale z reguły rosły przy samej ścianie budynku. W dolinie nad jeziorem rosną sobie dość swobodnie i się rozsiewają.

Jak wspomniałem na czacie mam tam koleżankę (projektantkę zieleni) wiec na bieżąco mogę się dowiedzieć jak ta egzotyka radzi sobie po tej surowej zimie.
A teraz parę fotek dla przybliżenia tego co tam w ogóle rośnie.








« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 11:21:35 wysłana przez sev »
Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Trachycarpus w Lugano
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2012, 13:08:18 »


Podglądnąłem sobie dzisiaj palmę z Lugano i widać że trochę dostła po liściach , ale da sobie radę i w tym sezonie ładnie nadrobi zielenią świeżych liści . Zresztą tam już jest prawie 12 stopni w plusie.
Zapisane