Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 4 5 [6]

Autor Wątek: Poletko eksperymentalne - trachycarpus  (Przeczytany 35311 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Poletko eksperymentalne - trachycarpus
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 22, 2020, 09:47:20 »

Jeżeli w międzyczasie pojawiły się w okolicy inne osobniki lub potomstwo pierwszej pary to rzeczywiście rezultat może być inny.

Co do "skundlenia" to właśnie dlatego wolę trachycarpusa z Bułgarii niż przeciętnego z Europy Zachodniej, że tam mają te palmy już od połowy XIX wieku.
Trachycarpusy docierały do Europy różnymi falami, powstał jeden wielki misz-masz, prawdopodobnie już dawno były krzyżówki z takilem.
I to jest dopiero koktajl genetyczny, w którym można trafić na jakąś wyjątkową sztukę ciekawego lub na coś zupełnie przeciętnego.

Jeszcze ciekawsze pod tym względem wydają mi się Tesany. Tutaj niewiadomą jest wiarygodność sprzedającego.
Swego czasu Garry był bardzo aktywny na forach w Europie i promował te palmy. Może teraz nie ma już takiej potrzeby.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Poletko eksperymentalne - trachycarpus
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 23, 2020, 15:52:23 »

23,01.2020

To jedyna palma, która została mi z wysianych przeze mnie bułgarskich i chińskich nasion.
Najwyższy czas dać ją do gruntu.


Małe porównanie:

Bułgar z siewek, którego Araukar dopieszczał w ciepłej łazience, a potem dał znajomemu już przy tym maleństwie wielką palmą.

Widać, że donica mała, korzenie na wierzchu. Strach pomyśleć jak by wyglądała w jeszcze lepszych warunkach.
Ta fotka sprawia, że trochę żałuję, że nie udało mi się mojego eksperymentu poprowadzić do końca,
bo chciałbym wiedzieć jak wyglądała by teraz taka palma rosnąca przez te wszystkie lata w gruncie.

W dobrych warunkach trachycarpusy rosną szybko, a w małych donicach lub zarośnięte trawnikiem jedynie trwają przy życiu.
Z tego co wiem pewne osoby nadal trzymają przekazane przeze mnie Bułgary w tej samej doniczce i wyglądają one jak 2 letnie siewki.
Apeluję, by osoba ta, nie wstydziła się ich tu pokazać. Dla dobra polskiego palmiarstwa oczywiście ;)

Mam też 3 Tesany z północy z nasion wysianych przez Washiego. Miałem je posadzić do gruntu w 2019, ale będzie 2020.


Palemki pod płotem z siewek i sadzonek od znajomego Francuza.
Te, które przetrwały pierwszą zimę w znakomitej większości (nie liczyłem) nadal żyją.
W tym roku prawie tam nie podlewałem, rosnące obok bambusy fargesia in vitro uschły z braku wody.
Palemki przetrwały, ale nadal są małe i chyba czas dać je w lepsze miejsce.




Pewien dociekliwy miłośnik roślin egzotycznych (mający zresztą pewne osiągnięcia w tej dziedzinie)
dopytuje mnie przez komunikatory i telefony o moją opinię na temat wytrzymałości siewek na mróz.

Jeżeli interesują nas zdrowe, mocne i szybko rosnące trachycarpusy to siewek nie należy wystawiać na duże i długotrwałe mrozy.
Nie wiem ile konkretnie wytrzymają, na pewno poradzą sobie przy jesiennych i wiosennych przymrozkach.
Pokazałem jak u mnie zachowały się przy granicznych temperaturach: większość padła, choć na swój wiek były prawidłowo rozwinięte.
Na zdjęciach widać jakie sadziłem do gruntu.
Ale czy to będzie -14, -15, -16, a może -10°C tego nie wiem.
W nauce wykazanie jakiejś tezy wymaga odtwarzalności doświadczenia i powtarzalności wyników.
Informację, że gdzieś tam włoskie siewki padły wszystkie, a bułgarskie przeżyły traktuję anegdotycznie.
Nie można z tego wyciągać jakichś wniosków. Wierzyć, nie wierzyć?
Pech chciał, że moje padły już pierwszej zimy, ale nie mam problemu, by o tym pisać. Nie wszystko się udaje.
Te, które jednak przetrwały pod płotem trochę podrosły i choć każdej kolejnej zimy traciły trochę liści to nadal żyją.
Ani nie rosną szybko ani nie umierają.
Od 2014 r. miałem po -17, -19°C. Były obsypane liśćmi i przykryte agrowłókniną.
Małym roślinom taka osłona najwyraźniej wystarcza.
A że tam cień, piach i sucha gleba to nie rosną.

Mamy ogrody, działki, trachycarpusy rodzą nasiona. Można siać i selekcjonować, wymieniać się roślinami.
Nie trzeba się emocjonować tym, że ktoś jakichś bajek w jakimś filmiku u sprzedawcy roślin naopowiadał.

Większość trachycarpusów w moim ogrodzie pochodzi z kupionych siewek / małych sadzonek lub nasion.

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Poletko eksperymentalne - trachycarpus
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 23, 2020, 20:24:28 »

Bardzo wartościowy post, dziękuję.
Uważam, że podrosłych szorstkowców nie należy trzymać dłużej w donicach. A co więcej, odnoszę wrażenie po Waszych zdjęciach i swoich obserwacjach, że one, jeśli dać im słońce i wodę, to są gotowe zdominować inną roślinność.
Na marginesie, roczne siewki, które dołowałem do października (i dam w grunt w kwietniu), trzymane teraz w temperaturze pokojowej, podlewane, zraszane itp (czyli "pędzone"), rozwijają się fantastycznie. Zignorowałem zasadę zimowego spoczynku, ponieważ uznałem że październik tutaj przypomina himalajską zimę: siewki zachowują się po tym w domowych warunkach, jakby było teraz coś w rodzaju paskudnego, chmurnego, ale jednak lata. No to dam im "zimę" w kwietniu w gruncie, a spodziewam się, że "na wiosnę" (maj) ostro ruszą. Taki eksperyment z czasem.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2020, 20:29:44 wysłana przez WinterDamage »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Poletko eksperymentalne - trachycarpus
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 04, 2020, 16:05:22 »

Luty 2020
Dotarły dzisiaj nasiona z Bułgarii.
Trzeba będzie przekopać jakieś nowe poletko eksperymentalne.


Mieszańce wagnerianusa i fortunei Bułgaria to piękne grubaski.
Może największe jakie do tej pory widziałem (co w żaden sposób nie przesądza o wigorze i wielkości rośliny).

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Poletko eksperymentalne - trachycarpus
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 04, 2020, 18:17:34 »

Siewki przesadzisz wiosną bezpośrednio w grunt, czy wkopiesz z pojemnikami?
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Poletko eksperymentalne - trachycarpus
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 04, 2020, 18:23:50 »

Tego "przekopania" nie należy brać dosłownie.
Chodzi o wznowienie całej akcji ;)
Gra słów.

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Poletko eksperymentalne - trachycarpus
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 05, 2020, 14:30:49 »

Widzę że kolega już zapomniał czym kończy się taka swawolna, beztroska uprawa. :)
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2020, 16:12:20 wysłana przez Polish king bamboo »
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Poletko eksperymentalne - trachycarpus
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 07, 2020, 12:43:04 »

Trzeba uczyć się na błędach z przeszłości:
- Nie wkopywać małych roślin do gruntu.
- Nie spowalniać ich wzrostu w małych doniczkach.
- Nie rozdawać osobom, które ich nie chcą i trzymają latami w tych samych pojemnikach.

Nowe rozdanie
https://palmywtaczanowie.com/2020/02/07/palma-z-nasionka/
Strony: 1 ... 4 5 [6]