Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Bananowce z mojej kolekcji  (Przeczytany 94754 razy)

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #180 dnia: Czerwiec 17, 2012, 22:29:46 »

Ja w tym roku jak już wspominałem dziele bananowe na dwie grupy i część zimuje "biernie" tak jak to opisałeś, a druga część jak w tym roku czyli z ulistnieniem, podtrzymując spowolniona wegetacje ale teraz zapewnię lepsze doświetlenie o czym była mowa w innym wątku ;) Oczywiście nie zapominajmy także o mojej pierwszej próbie zimowania gruntowego basjoo  :P

Moja ciekawość jeszcze się nie wyczerpała :P powiedz czy Twoje bananowce rosną w różnych miejscach czy na jednej "rabacie" pytam bo nie dałeś ani razu rzutu ogólnego  :P Moja jak widać było na wcześniejszych zdjęciach rosną w rzędzie pod murem plus jeden na głównym ogrodzie jako soliter
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #181 dnia: Czerwiec 18, 2012, 08:24:21 »

Bananowce rosną w różnych miejscach,próbuję uzyskać tak zwany "efekt dżungli".Teren jest mały można powiedzieć że rośliny rosną jedna na drugiej.Za ściany posłużyło mi 100 miskantów olbrzymich,50 paulowni puszystych i 200 cann,pnącza chcę na większości drzew a będą to kokornak wielkolisty i chmiel aureus, jako że kokornak jakoś słabo rośnie zastosowałem pnącze zastępcze czyli fasolę tyczną :smiech: Na razie to wszytko małe i nie ma się czym chwalić  :smiech:Pod koniec lata wrzucę fotki.
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #182 dnia: Czerwiec 18, 2012, 09:20:14 »

Cytuj
Bananowce rosną w różnych miejscach,próbuję uzyskać tak zwany "efekt dżungli".

WOW. Brzmi świetnie. Chciałbym to zobaczyć. Pokaż jak teraz to wygląda. Będziemy obserwować wspólnie jak się rozwija dżungla. To może być ciekawe :).
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #183 dnia: Czerwiec 18, 2012, 09:36:04 »

Chętnie zobaczę jak to wygląda obecnie.
Opis robi wrażenie.
O ile wiem ile to jest 200 cann, o tyle 100 miskantów olbrzymich...

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #184 dnia: Czerwiec 18, 2012, 10:13:43 »

50 paulowni ,,,, toż to plantacja roślin energetycznych(ponoć w USA tak prowadzą tę roślinę) . Podobnie rzecz ma się z miskantami . Na jesień będziesz miał niezłą kupę biomasy . Wystarczy tylko wysuszyć , pociąć , upakować i będziesz miał czym grzać w zimie. A tak na poważnie to wrzuć teraz fotkę . Z fotką jesienną będzie stanowiła fajną skalę porównawczą.

---

Poprawiłem formatowanie postu.
greg
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2012, 15:08:05 wysłana przez greg »
Zapisane

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #185 dnia: Czerwiec 25, 2012, 15:03:57 »

Aktualizacja tego co się dzieje za domem :P



Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #186 dnia: Lipiec 05, 2012, 18:50:50 »

Pomiary z dziś.
Najwyższa sadzonka Ensete ventricosum ma 32cm
Najwyższa sadzonka Ensete glaucum ma 40cm

Największy Ensete ventricosum Maurelli ma 270cm
Drugi Ensete ventricosum Maurelli ma wysokość całkowita 215cm, wysokość 'kłodziny' 80cm, najświeższa blaszka liściowa 53x125cm
Trzeci i czwarty (te z starkl) E.v. Maurelli mają identyczne wymiary: wysokość całkowita 170cm, wysokość 'kłodziny' 65cm, najnowsza blaszka liściowa 49x110cm

Musa basjoo który ma zimować w gruncie wysokość całkowita 150cm, wysokość 'kłodziny' 95cm
Musa basjoo kępa, podam wymiary dwóch głównych sztuk wysokość całkowita 1-260cm 2-210cm, wysokość 'kłodziny' 1-145cm 2-120cm.
Pozostałych bananowców nie pomierzyłem
I dodatkowo Canny mają już 165cm i prą dalej w górę
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2012, 18:57:08 wysłana przez amorphophallus »
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #187 dnia: Lipiec 05, 2012, 20:54:54 »

Ensente Maurelli 92 cm ,a drugi niespodziewanie Red Tiger 63 cm.Jeszcze ze trzy takie liście i będzie najwyższy.



Drugi duży Maurelli leży plackiem
Zapisane

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #188 dnia: Lipiec 05, 2012, 22:51:12 »

Naprawdę, bardzo fajne wyglądają te długie przyrosty z każdym liściem  ;) Oby Ci tam pruł do przodu i niech nawet wyjdzie na to prowadzenie przed Ensete  :P
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #189 dnia: Lipiec 14, 2012, 17:36:38 »

Musa Bordelon cały czas wypuszcza bardzo krótkie liście(około 5 cm)
Zaczynam podejrzewać że była to siewka która za wcześnie trafiła do gruntu.
Zapisane

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #190 dnia: Sierpień 25, 2012, 00:42:16 »

A tak się miewa reszta mojej bananowej gromadki  ;)







Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #191 dnia: Sierpień 25, 2012, 08:03:52 »

Gdyby nie ten iglak ( chyba jodła ) to można śmiało powiedzieć ,że zdjęcie z Karaibów. Świetnie to wygląda i robi pewnie wrażenie na przechodniach . Napisz jeszcze ile zużywasz wody do jednodobowego napojenia swoich podopiecznych.   
Zapisane

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #192 dnia: Sierpień 25, 2012, 09:29:04 »

Araukar jestem na tyle skryty że bananowców nie zobaczysz z żadnej ulicy w okolicy  :chichot:
Drzewo w tle to jodła kalifornijska.
Co do podlewania to tak by podłoże było w miarę stale wilgotne przez większość doby, podlewam zawsze z wieczora koło 18-19.
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #193 dnia: Wrzesień 09, 2012, 09:36:44 »

Zamieszczę jeszcze aktualne zdjęcie mojej 'szkółki niedzielnej'  :chichot:


W tylnym rzędzie 2x E.glaucum i E.v.'Maurelli'
W przednim rzędzie 2x E.v.'Maurelli', E.glaucum, 2x E.ventricosum, 2x M.sikkimensis "Red Tiger"
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2013, 16:35:51 wysłana przez amorphophallus »
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Bananowce z mojej kolekcji
« Odpowiedź #194 dnia: Październik 08, 2012, 22:17:31 »

Z powodu że prognozy zapowiadają coraz chłodniejsze noce i mam zawalony tydzień (oprócz wtorków) w niedziele wykopałem wszystkie mniejsze bananowce i wniosłem je do pomieszczenia wraz z tymi co cały rok rosły w doniczkach. Druga część operacji 'usuwania' bananowców z ogrodowego krajobrazu jest zaplanowana na jutro  ;) nie mogę sobie pozwolić by zapowiedź przymrozku zaskoczył mnie w dzień taki jak dziś że jestem poza domem od 7 do 20.
Niech przemówią zdjęcia (choć pewnie bardziej zaciekawią te jutrzejsze)





Po kolei od przodu: Strelitzia reginae, Musella lasciocarpa, Musa basjoo, Musa accuminata, Musa uranoscopus


Oraz widok na samotne teraz Ensete




I tak dodatkowo już wykopane bulwy Arum cornutum

Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny