Działy organizacyjne > Regulamin

Zmiany w Regulaminie forum

(1/2) > >>

greg:
Z dniem dzisiejszym w życie wchodzi nowy Regulamin. Poniżej lista zmian, które zostały wymuszone przez życie. Tekst ujednolicony dostępny w wątku REGULAMIN FORUM INTERNETOWEGO „PALMY W POLSCE”. Tekst starego Regulaminu został przesunięty do wątku STARY REGULAMIN.

1. Do § 2 Definicje dodano:


--- Cytuj ---1.
e. Moderator Forum – użytkownik wyznaczony przez Administratora i posiadający uprawnienia, o których mowa w § 6.
--- Koniec cytatu ---


2. Do § 4 Obowiązki Użytkowników dodano:


--- Cytuj ---5. Użytkownik zobowiązany jest do zachowania merytorycznego charakteru wypowiedzi.
6. Niedopuszczalne jest prowadzenie dyskusji wyłącznie poprzez podawanie linków do materiałów zewnętrznych. Link może stanowić jedynie podstawę do dyskusji.
7. Pytania powinny być zadawane w sposób przemyślany.
--- Koniec cytatu ---


3. § 5 otrzymuje brzmienie „§ 5 Zasady linkowania i umieszczania na Forum informacji o ofertach sprzedaży i wymiany roślin”.

Punkt 2 otrzymuje brzmienie:


--- Cytuj ---2. Linki do stron komercyjnych, informacje o pozainternetowych ofertach sprzedaży oraz oferty indywidualne można umieszczać:
a. w szczególności w dziale „Sprzedaż i wymiana roślin”,
b. w innych działach, jedynie w przypadku, gdy jest to podyktowane toczącą się dyskusją,
c. daną ofertę wolno umieścić tylko raz. Zabronione jest tzw. „podbijanie wątku”.
--- Koniec cytatu ---

Punkt 3 otrzymuje brzmienie:


--- Cytuj ---3. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogą w postach podawać linków do własnej oferty.
a. Osoby takie mogą zwrócić się do Administratora z prośbą o wyrażenie zgody na przedstawienie swojej oferty.
b. Zgoda taka wyrażana jest odrębnie dla każdego przypadku.
--- Koniec cytatu ---


4. § 6 otrzymuje brzmienie „§ 6 Prawa Administratora i Moderatora”. Punkt 1 otrzymuje brzmienie:


--- Cytuj ---1. W ramach działań porządkowych Administrator i Moderator mają prawo do:
a. usuwania, modyfikacji i przenoszenia postów lub wątków,
b. nakładania kar na Użytkowników, naruszających postanowienia Regulaminu.
--- Koniec cytatu ---

Punkt 3 otrzymuje brzmienie:


--- Cytuj ---3. Administrator i Moderator podają uzasadnienie w formie podstawy faktycznej, oraz podstawy prawnej, w przypadku:
a. usunięcia lub modyfikacji postu lub wątku, związanego z naruszeniem Regulaminu,
b. nałożenia na Użytkownika kary spowodowanej naruszeniem Regulaminu.
c. uzasadnienia nie wymagają przypadki, o których mowa w § 4 pkt 5 i 6.
--- Koniec cytatu ---


Tyle zmian. Teraz komentarz.

W § 2 postanowiłem usankcjonować wreszcie moderatorstwo Andresa.

W § 4 dodałem punkty umożliwiające działanie inwazyjne w przypadku użytkowników wykazujących nadmierną aktywność, która niekoniecznie jest merytoryczna. Jak wiadomo ilość rzadko kiedy idzie w parze z jakością. I jeśli ktoś w ciągu niecałego miesiąca generuje ponad 200 postów to można domniemać, że większość napisanych treści stanowi spam i posty nabite w sposób kompletnie bezsensowny.

Oczywiście nikt nie jest cyborgiem i nie chodzi o to by zawsze i w każdym przypadku pisać poważne i merytoryczne posty. Dobra atmosfera na forum to również dobre żarty. Cały szkopuł w tym by posty pozamerytoryczne pozostawały w rozsądnej równowadze z postami merytorycznymi. Nie do przyjęcia jest sytuacja by 95% postów wyglądało: ale super roślina, czym ją nawozisz. Jeśli ktoś chce być na tym forum to musi swój poziom równać w górę. Ja nie mam zamiaru dopuścić do sytuacji by wysoki jak dotąd poziom forum poszybował w dół, a tym samym by czas mój, oraz innych osób, włożony w budowanie wysokiej pozycji poszedł na marne, bo ktoś pomylił forum z piaskownicą.

Za absolutnie niedopuszczalne uważam wklejanie linków lub treści skopiowanych z internetu celem ich użycia jako jedynych argumentów w dyskusji. Link oczywiście można podać, ale trzeba rozumieć treści, które on ze sobą niesie. Na forum dyskutujemy przed wszystkim za pomocą własnej wiedzy. Nawet jeśli jest ona skromna. Po to jest forum by braki w owej wiedzy uzupełnić. Jeśli natomiast ktoś nawet skromnej wiedzy nie posiada to lepiej niech nie uczestniczy w dyskusjach, o przedmiocie których jego wiedza jest dokładnie zerowa. Dyskusji z internetem na zasadzie bezmyślnego wklejania linków tolerował nie będę.

Ponieważ część forumowiczów zaczęła w dziale z ofertami umieszczać posty z propozycjami wymiany lub odsprzedaży części swojej kolekcji postanowiłem wyjść temu naprzeciw. Jest to zupełnie naturalne i nie widzę potrzeby by takich działań nie usankcjonować. Jednakowoż nie widzę możliwości by zaistniała sytuacja gdy ktoś pierwszego dnia pisze post, a kolejnego dnia pisze coś w rodzaju: Jak to? Nikt nie chce się wymienić na moje super rośliny? Naprawdę? Może jednak? Ofertę proszę umieszczać raz.

Do końca września br. nie skasowałem na forum żadnego postu. Nie było takiej potrzeby. Sądziłem, że mnie to ominie. Niestety. W ostatnim okresie pojawiło się za dużo postów, co do których nie mam żadnych wątpliwości, że nie powinny zostać napisane i wysłane. Uprzedzam, że posty te przejrzę i usunę. Śmieci na forum nie są potrzebne. Pechowo mam ostatnio mniej czasu, ale co się odwlecze to nie uciecze. Z ww. powodów zapewniłem regulaminową możliwość kasowania takich śmieci na bieżąco. Bez uprzedzania oraz zbędnego tłumaczenia.

Reszta zapisów jest chyba jasna i nie widzę potrzeby ich wyjaśniania.

Osoby, co do których mam zastrzeżenia powiadomię w najbliższym czasie na priv. Jeśli zatem ktoś wiadomości nie dostanie to będzie to oznaczało, że niniejsze słowa nie są kierowane do niego. Z góry uprzedzam, że wszelka zbędna dyskusja ze strony osób, do których się zwrócę będzie skutkowała czasową blokadą konta lub nawet jego usunięciem.

Biedny Miś:
Dla mnie wszystko jest jasne. Forum musi trzymać poziom.

WASHI:
Powiem szczerze że moje odczucia sa mieszane.
Z jednej strony rozumiem decyzję ale każdy medal ma 2 strony.
Plusem będzie wysoki poziom, to na pewno.
Ale weźmy hipotetyczną sytuację że na forum pierwszy raz wchodzi osoba X. Nie ma ukończonych szkół w temacie, zaczyna się interesować  tymi roślinami, bardzo ją to ciekawi i ma bardzo wiele pytań.

No i czyta regulamin a tam:

--- Cytuj ---Pytania powinny być zadawane w sposób przemyślany
--- Koniec cytatu ---

--- Cytuj ---nakładania kar na Użytkowników, naruszających postanowienia Regulaminu.

--- Koniec cytatu ---
No i sobie mysli-a może lepiej się "nie odzywać" bo moje pytanie zostanie uznane za nieprzemyślane, zaraz mnie wyrzucą z tego forum a mi tu się bardzo podoba.Ludzie nie są wszyscy jednakowi, niektórym dużo trudniej przychodzi wzięcie udziału w dyskusji a to jest dodatkowy asumpt aby tego nie robić bo jeszcze jakaś bariera.
Nie muszę chyba nikomu pisać jak szybko wiedzę zdobywają ludzie którzy się czymś pasjonują.
Za jakiś czas taka osoba X może tu na forum wszystkich bić na głowę swoją wiedzą w jakimś konkretnym temacie ale niekoniecznie w ogóle tu pozostanie a jesli to zrobi może w ogóle nie włączać się do dyskusji.
No i może pozostać taki zaklęty krąg a chyba nie o to chodzi w tym chodzi.
Niestety nie widze tu złotego środka.Może ktoś inny się jeszcze wypowie w tym temacie.

No i na koniec-nie wiem w zasadzie czy to jest do dyskusji czy po prostu przyjąć to do wiadomości bo klamka zapadła.


andres:
WASHI,

sytuacja o której piszesz z pewnością jest najtrudniejsza do oceny
jeżeli nie ma pojęcia o palmach, natomiast ma wiele pytań to może pisać w jednym, swoim temacie
jeżeli ktoś będzie chciał mu pomóc to odpisze
natomiast nie należy zasypywać całego forum swoimi pytaniami, często dotyczącymi tego samego
tak rozumiem zaostrzenia o których pisze Greg

często jest tak, że użytkownicy przychodzą na fora, zadają pytania, ale nie zadają sobie trudu by samemu czegoś się dowiedzieć

myślę, że forum idzie w dobrym kierunku
idzie zima, więc aktywność na forum rośnie

greg:
WASHI, śmiem twierdzić, że 99% użytkowników żadnych regulaminów nie czyta. Ile licencji programów przeczytałeś? Taki regulamin jest przede wszystkim dla mnie. I powiedz z ręką na sercu: ile osób skrzywdziłem?

Owszem każdy medal ma dwie strony. Jednak póki ja, jako administrator, firmuję to forum własnym imieniem i nazwiskiem, a także finansuję z własnej kieszeni nie pozwolę by stało się ona piaskownicą dla znudzonych dzieciaków.

Jak wiesz forum nie jest moim pomysłem. I naprawdę w lutym i marcu br. zastanawiałem się czy kolejne forum ma sens. Potem po rozważeniu za i przeciw postanowiłem jednak spróbować. Od początku postawiłem sobie jeden cel: to forum ma być najlepsze. Inne niż wszystkie. I uwierz mi, że ze swojej strony robię co mogę by ten cel realizować. Na pewno nie mam takiej wiedzy o roślinach jak niektórzy forumowicze. Staram się to jednak nadrabiać na innych płaszczyznach. Zauważ, że jako jedyne forum w Polsce mieliśmy zdjęcia palm z Kraśnika. Napisałem do obcego człowieka by je dla nas zrobił. Staram się pisać ciekawe narzędzia, które mogą być przydane dla każdego, kto próbuje uprawiać rośliny ciepłolubne. Mamy kalkulator kosztów ogrzewania, kalkulator temperatur minimalnych. Wkrótce kalkulator wydajności wentylacji, w którym zaszyta jest całka rozwiązująca zagadnienie w sposób analityczny. Potem planuję dokończyć Ogimet ekstraktor. Na którym forum masz takie narzędzia?

Naprawdę nie robię tego wszystkiego by forum zostało opanowane przez osobników dywagujących sobie beztrosko jak to kiedyś dzieci nie będą mogły bałwana ulepić, bo tak się ociepli.

To forum ma sporo czytelników. I jak Cię widzą tak Cię piszą. Naprawdę nie tylko my je czytamy.

Jestem głęboko przekonany, że wartościowy forumowicz bez przeszkód sobie poradzi i żaden regulamin nie będzie stanowił przeszkody.

Nawet z regulaminem się staram. Publikuję zmiany i tekst ujednolicony. Niczym rasową ustawę. Bo chcę by to forum było profesjonalne.

Uważam, że pewne cięcia trzeba zrobić teraz. Zanim będzie za późno. Jest prosta zasada. Efekt kuli śniegowej. Forum wartościowe przyciąga użytkowników wartościowych, a forum byle jakie - użytkowników byle jakich. Akceptacja na publikację pewnych treści sprawi, że mogą zacząć się rejestrować kolejne osoby, które zaczną generować kolejne byle jakie treści, bo poczują, że to miejsce dla nich. I wtedy sytuacja będzie już ciężka do opanowania.

Zamkniętego kręgu nie zamierzam robić. Rejestracja jest przecież otwarta. Bardzo chętnie powitam również nowe osoby bez doświadczenia. Jednakowoż musi być spełniony warunek, że osoby takie będą chciały i będą potrafiły się uczyć.

Ja w 2007 roku trafiłem na oleandra jako kompletny dyletant. W 2010 przezimowałem daktylowca. Ale chciałem się uczyć. I tego też oczekuję od innych: chęci do nauki.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej