Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Palmy na Podkarpaciu  (Przeczytany 14777 razy)

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Palmy na Podkarpaciu
« dnia: Październik 10, 2011, 10:03:39 »

Witam!
Załączam zdjęcia 2 moich małych palemek (szorstkowców) tuż przed zimą. Przetrwały one ostatnią zimę w gruncie bez dogrzewania - pomagał tylko śnieg (w lutym niestety go nie było i nastąpiły największe zniszczenia) i agrowłóknina. Załączałem gdzieś zdjęcia palm po tej ostatniej zimie ale nie pamiętam w którym wątku. Zniszczenia liści oceniałem wtedy na 80-90%. Aktualny stan poniżej.


Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2011, 10:30:48 »

Celowo je w tych chwastach tak trzymasz? :). Planujesz dogrzewać ?
W jakiej miejscowości konkretnie mieszkasz? Fajnie jakbyś wpisał w profilu tą informację. Człowiek nie wszystko pamięta i unikamy wtedy zbędnych pytań takie jak moje :).

Planujesz wsadzić kiedyś jakieś większe rośliny? Czy może jak te nie poradzą sobie bez ogrzewania to rezygnujesz z zabawy?
Zapisane

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 10, 2011, 13:54:01 »

Planowałem kupić w przyszłym roku większą palmę ale niestety dostałem w tyłek na giełdzie i na razie się jeszcze wstrzymam z zakupem...
Zapisane

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2012, 13:51:24 »

Palmy ze zdjęć wyżej marzną sobie pod śniegiem bez dogrzewania ale chciałem wam pokazać to co rośnie mi w nieogrzewanej szklarni z masą szczelin. Temperatury jakie u mnie były można sprawdzić w Ogimecie stacja JASIONKA (temp spadła do -25C). Myślę że jeśli palmy przeżyją to będzie to spore osiągnięcie. Ziemia niestety w szklarni zamarzła na kamień. Krótki opis:
Szorstkowce około 2-3 letnie (4 letnich nie ma na zdjęciach)
Jakaś niebieska palma 3 lata
Yuki chyba rostraty 4 letnie
Zwykła yuka domowa (to co uciąłem z domowych yuk i wsadziłem do szklarni z ciekawości).







Pozdrawiam!
Zapisane

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2012, 13:55:16 »

Slimi

Masz te trachy od nasion? Sam wysiewałeś?
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2012, 13:59:57 »

Bez informacji o temperaturze minimalnej w szklarni, nadal nic więcej nie będziemy wiedzieć. Ważne jest też to jak mocno szklarnia nagrzewa się w dzień. Nie pisz tylko, myślę że było -20C w nocy a jakieś +10C w dzień jak tego nie zmierzyłeś. Kup termometr i zrób pomiary.
Zapisane

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2012, 14:32:48 »

Spróbuje zdobyć jakiś termometr i sprawdzić temp wewnątrz. Obstawiam że jak świeci słońce to temp wewnątrz wzrasta ponad 10C w stosunku do tego co na zewnątrz. Jak jest pochmurno różnica to 3-4 C (to akurat niedawno sprawdziłem). W nocy ciepło ucieka przez nieszczelności (muszę coś z tym zrobić jeśli palmy przeżyją) i nad ranem temp wew i na zewnątrz jest zbliżona. 2/3 palm (i wszystkie niebieski yuki) mam od nasion a resztę dostałem z PN Włoch. Niebieska palma jest od użytkownika POLAND FIRST którego niestety nie ma na tym forum.
Zapisane

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2012, 14:44:17 »

Slimi

Podaj date kiedy siałes nasiona?
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2012, 14:52:17 »

Niebieska to brahea armata (do sprawdzenia latem).
Juki to raczej y. baccata, niż rostrata (chętnie przyjmę nadwyżki).

A najsłabszą rośliną jest tu y. elephantipes, która u wytrzymuje ledwie kilka stopni mrozu.
Wyglądają tu, jakby mrozu nie doświadczyły.

Czym podlewasz te palmy, że mają takie białe plamy?

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2012, 08:38:02 »

Od czasów mrozów palm w ogóle nie podlewam a normalnie to wodą z kranu. Nie wiem w sumie czemu robi się ten biały osad bo jakość wody jest bardzo dobra - prawie nie filtrowana nadająca się do picia bez gotowania. Palmy zawsze sadziłem na wiosnę - poza ostatnim rokiem bo mi się nie chciało i w sumie te nasiona nadają się tylko do wyrzucenia.
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2012, 13:57:12 »

Dlaczego nie odpowiedziałeś Biednemu Misiowi? To Bardzo nie ładnie nie odpowiadać na zadane pytania. Także jestem ciekawy kiedy palmy zostały posadzone.
Cytuj
Szorstkowce około 2-3 letnie
(sory ale 2 czy 3 letnie?) w takim wieku to chyba ma znaczenie.
Czy zrobiłeś już pomiary temperatury? Interesuje mnie temperatura w dzień przy pochmurnym niebie oraz bezchmurnym oraz rano. Na wysokości 30 cm nad gruntem.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2012, 14:07:02 wysłana przez Marcin D »
Zapisane

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 09, 2012, 09:52:06 »

Witam!
Nie pamiętam kiedy dokładnie były zasadzone ale na pewno to były miesiące kwiecień - maj. Palemki są 2 i 3 letnie (nie potrzebnie dodałem około). Pomiarów nie zrobiłem bo siedzę w pracy ale jak zdobędę jakiś termometr to może uda mi się to zrobić w najbliższy weekend...
Zapisane

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2012, 10:03:42 »

Slimi

Dzięki za odpowiedź. Powiedz mi tylko, które są 2 a które 3 letnie na obrazku wszystkie wyglądają na taki sam wiek.
Zapisane

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2012, 10:09:26 »

Ciężko wskazać które są które bo jak coś uschło to dorzucałem w to miejsce innego "osobnika". Nie mam porządku tak jak u profesjonalistów :) Palmy które mają 4 liście to 2 latki, 6 i więcej - 3 latki...
Zapisane

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Odp: Palmy na Podkarpaciu
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 13, 2012, 09:42:22 »

Zrobiłem trochę pomiarów przez weekend. Od razu mówię żeby nie traktować ich na 100% poważnie bo mój sprzęt nie jest doskonały. Termometr ze stacji pogodowej było około 2cm nad ziemią w szklarni w cieniu. To co zaobserwowałem to np. w najcieplejszym momencie dnia, słoneczny dzień przy -8 na zewnątrz było -2 wewnątrz. Nad ranem godzina 7:00, bezchmurne niebo w nocy temp min około -22 C, wewnątrz było -15C. Wniosek z tego taki że przy rekordowych -25 C przez 2-3 dni temp wewnątrz nie spadła chyba poniżej -18C. Palmy na słońcu muszą mieć liście na plusie ale grunt nigdy przez ponad 2 tyg nie był na plusie.... Nie mam żadnych pomiarów (jeszcze) z pochmurnych dni.
Pozdrawiam!
Zapisane