Nielicha ta waszyngtonia. Naprawdę kawał palmy. Związana na pace nie wyglądała tak efektownie.
Nasuwa mi się taka refleksja. Greg, wyśmiewany przez Zbigniewa, dół dla daktylowca wykopał własnoręcznie. Tymczasem Zbigniew szczycący się zamiłowaniem do wysiłku wykopanie dołu dla waszyngtonii powierzył dwóm nn. osiłkom (synowie?).
Nie mniej niż tego jak Ci się uda zimowanie waszyngtonii w gruncie ciekaw jestem jak uda się zimowanie butii capitata oraz bismarckii nobilis w pomieszczeniach, o których wspominałeś. Wydaje się, że 10 C dla butii to dobra temperatura. Problemem może okazać się za mała ilość światła.
Zatrzymajmy się jeszcze przy bismarckii. Ochy i achy dla look & feel Twojego ogrodu są oczywiście uzasadnione, ale spróbujmy lekko poskrobać temat. Ojczyzną Bismarckii jest jak sam mówiłeś Madagaskar.
Z wikipedii:
Geografia MadagaskaruKlimat
Na zmienność klimatu na Madagaskarze zasadniczy wpływ mają rozciągłość południkowa oraz rzeźba terenu, które determinują dużą różnorodność klimatyczną oraz z drugiej strony wyspiarskie położenie powodujące, że różnice są łagodzone przez Ocean Atlantycki i Kanał Mozambicki. W okresie zimowym na półkuli południowej przeważa pasat południowo-wschodni. Latem zaś pobliski Niż Równikowy sprawia, że znaczna część wyspy znajduje się w zasięgu wiatru z północy zwanego monsunem. Skutkiem takich zmian atmosferycznych jest występowanie na wyspie dwóch wyraźnych pór roku. Są to pora deszczowa, która trwa od listopada do kwietnia i pora sucha zaczynająca się w maju i trwająca do końca października.
Pory roku
Na Madagaskarze występują dwie długie pory roku: Lato od listopada do kwietnia i Zima od maja do października. Pory pośrednie są krótkie trwają niecały miesiąc. Pory roku są typowe dla tych szerokości geograficznych.
Temperatura
Latem i wiosną temperatura maksymalna na Madagaskarze wynosi od +27 do +33 °C. Najwyższa temperatura panuje na zachodnich nizinach. Temperatura odczuwalna w zależności od ekspozycji terenu może wynosić miejscami nawet +45 do +46 °C. Temperatura w lipcu (zima) nie spada poniżej +20 °C sięgając na północy nawet do ponad +30 °C. Różnica w warunkach termicznych jest za to widoczna w nocy, letnie noce są cieplejsze, temperatura rzadko spada poniżej +20 °C utrzymując się przeważnie nieco powyżej tej granicy, nieznacznie przekraczając +23 °C na niektórych terenach. Z kolei zimą temperatura w nocy może spaść nawet poniżej +10 °C, oscylując od +10 do +12 °C, na samej północy (bliżej równika) temperatura zimowych nocy dochodzi do +20 °C.
Czasami jednak, w sytuacjach anormalnych w wyniku adwekcji dochodzi do znacznego spadku temperatury nawet poniżej 0 °C (rekordowo niska temperatura została zarejestrowana w Antserana, w sierpniu 1967, kiedy to zanotowano -14,6 °C).
Opady
Opady na Madagaskarze są wysokie nawet porównując z kontynentalną częścią Afryki (np. Mozambikiem z drugiej strony kanału). Opady latem są znacznie wyższe niż zimą. Podobnie rzecz z liczbą dni z opadem, jednakże nie jest to aż tak widoczne a nawet na zachodnim wybrzeżu nie widać tej różnicy.
Roczna suma opadów waha się od poniżej 400 mm na południowej części zachodniego wybrzeża do ponad 3000 mm na wschodnim wybrzeżu.
Usłonecznienie
Madagaskar ma ogólnie dobre warunki insolacyjne, jednakże są bardzo zróżnicowane. Na terenie większości kraju usłonecznienie sięga 60-70% w najlepszych pod tym względem terenach na północy usłonecznienie względne dochodzi do 84%. Natomiast na najbardziej pochmurnych terenach (Andapa w górach) wynosi zaledwie 39%. Roczna liczba godzin słonecznych na zachodnim wybrzeżu jest największa i wynosi często ponad 3200 godzin (około 8,7 godzin dziennie) dochodząc nawet do 3610 godzin w Toliarze (9,89 godzin dziennie) natomiast w górach na północnym wschodzie jest najniższa spadając poniżej 1500 godzin rocznie. Jeśli chodzi o zmiany roczne to nie są zbyt zróżnicowane szczególnie na w środkowym równoleżnikowym pasie w na wschodzie Anatalesze oraz na zachodzie w Toliarze. Największa różnica występuje na północy gdzie różnica pomiędzy najbardziej słonecznym a najmniej słonecznym miesiącem wynosi 166 godzin (około 5,5 godziny dziennie). Zróżnicowane warunki przekładają się na wielkość dopływu energii słonecznej wahającej się od 5862 do 7536 MJ/m2.
Dodajmy jeszcze dwa szczegóły.
Rozciągłość równoleżnikowa Madagaskaru to 12 S - 25 S. Ups. To sugeruje dosyć wyśrubowane wymagania świetlne. Na naszej półkuli to Sudan, Czad, Niger, Mali.
Drugi szczegół to łyżeczka miodu w tej beczcie dziegciu. Bismarckia należy do podrodziny
Coryphoideae. Do tej samej podrodziny należą również między innymi
Phoeniceae,
Sabaleae i
Trachycarpeae. Czyli raczej twarde i odporne palmy.
Na podstawie ww. informacji jak wyobraziłbym sobie sposób na jej optymalne przezimowanie? Najlepiej byłoby maksymalnie obniżyć temperaturę by zmniejszyć zapotrzebowanie na światło. Wydaje się, że dobrą temperaturą zimą mogłoby być około +15 C. Kto wie? Może i dałaby radę przezimować ją w +10 C? Do tego dodałbym jak najbardziej jasne stanowisko.
Możliwe problemy przy uprawie pojemnikowej z opcją wystawiania na dwór (i to w surowym klimacie Nowego Targu):
- chłodne dni („latem i wiosną temperatura maksymalna na Madagaskarze wynosi od +27 do +33 °C”),
- chłodne noce („letnie noce są cieplejsze, temperatura rzadko spada poniżej +20 °C utrzymując się przeważnie nieco powyżej tej granicy, nieznacznie przekraczając +23 °C na niektórych terenach”),
- niska temperatura opadów (z uwagi na szerokość geograficzną deszcze w Nowym Targu z całą pewnością będą chłodniejsze niż na Madagaskarze),
- mała ilość światła zimą.