Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7

Autor Wątek: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)  (Przeczytany 65936 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 08, 2013, 19:43:31 »

Dzik,
Dziękuję, że zareagowałeś na moją wiadomość ;)
Obawialiśmy się, że może pomarańczę przemroziło i zniechęciłeś się (jak Wiechu z palmami).

Drzewko znakomicie wygląda. To już docelowa wielkość, do której chciałbyś je doprowadzić?
Jeżeli nie masz innych roślin do okrywania to może spróbowałbyś większej osłony, lepiej chroniącej przed mrozem (mniej energochłonnej)?

Chyba mamy tu na forum sporą ekipę osób próbujących/zainteresowanych cytrusami, a nawet ich sadzeniem do gruntu.
Myślę, że Wooli zdziwi nas wszystkich za 2-3 lata. :chichot:

Dzik

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 08, 2013, 21:05:12 »

Nie tyle się zniechęciłem co mi trochę spowszedniała :)
Ta zima będzie ciekawa, korzenie mocno się rozrosły i dawno wylazły poza obręb foliaków i przez to ciężko było mi dać kabel pod ziemię. Jeśli się czegoś obawiam to właśnie o bryłę korzeniową zwłaszcza jakby były duże mrozy i brak śniegu.
Docelowo chciałbym żeby była większa. Planowana osłona zewnętrzna to 2,5 x 2,5 x 3,5m z dachem z poliwęglanu bo folię notorycznie dziurawią mi koty... Czyli wielkość drzewka gdzieś 2x2x3m. Oczywiście wszystko kwestia kasy, gdybym miał jej nadmiar to bym dał jej rosnąć ile sobie zechce :) Teraz jednak najważniejsze jest dla mnie kwitnienie.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 09, 2013, 19:07:03 »

2 x 2 x 3 m to byłby już naprawdę konkret, silny akcent w ogrodzie.
To chyba wymiary, jakie nadaje się drzewom cytrusowym na plantacjach (a może większe)

Życzę wielu kwiatów :)

Dzik

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 09, 2013, 19:17:37 »

Mój cytrus pochodzi z plantacji z Sycylii, a od "plantacyjnego" różni się tylko tym, że te na plantacje szczepi się na pieńku długości metra z kawałkiem, a te do doniczek na takich właśnie pieńkach długości butelki po piwie :)
Z kwiatami zobaczymy, musiałbym pewnie dozbroić się w parę setek watów :)
Zapisane

wooli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 477
  • Bieleckie Młyny gm.Morawica
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 10, 2013, 15:16:14 »

Tak się zasstanawiam nad brakiem kwitnienia Twojej pomarańczy. Gdzieś już cztałem o sposobach wymuszenia kwitnienia cytrusów /może nawet w tym temacie/. Jednym ze sposobów było przyginanie gałązek w dół. Miałoby to udawać obciążenie owocami gałązek co rzekomo stymuluje kwitnienie. Sam nie bardzo jestem przekonany, że to tak działa. Mojej pomarańczy gdy ją kupiłem odgiąłem w dół główny pęd ale dlatego, że niełanie wyglądał. Drzewko miało jeszcze jedną gałązkę która zwisała /to był chyba zraz/.
Od następnego roku porarańcza kwitła, także może coś w tym jest, może to tylko przypadek.
         Jeśli zamierzasz utrzymywać wyższą temperaturę, to sądzę że niekoniecznie całą dobę, może tylko w dzień wystarczy i niekoniecznie całą zimę. Moją trzymam w około 10'C, ale gdy są mrozy to temp.spadała do 3'C.
W marcu przy 12'C zaczynają się pojawiać pąki kwiatowe.
Życze nie tylko kwiatów ale i owoców ;D .

Dzik

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 10, 2013, 20:47:17 »

A ciekawe.... spróbuję, tym bardziej, że jakbym ją przygiął w dół to i łatwiej byłoby mi utrzymać wyższą temperaturę bo dałbym trzecią osłonę z folii bezpośrednio na gałęzie.
Z temperaturą to jest jeszcze jedna zagwozdka, jak pisałem im temperatura na dworze niższa tym większa różnica temperatur dwór-bezpośrednia osłona. Zastanawiam się skąd się to bierze i dopuszczam też możliwość błędów w pomiarze, gdyż mój termostat działa i mierzy w zakresie 0-100 stopni i przy wartościach granicznych może wariować - najmniej pokazywał +0,8 przy temperaturach poniżej -20 a przy np. -10 pokazywał +4,5 (przy 3 osłonach było afair +6 przy -22). Zastanawiam się skąd takie "różnice w różnicach", bo jeśliby założyć, że źle pokazywał termostat to znaczyło by rzecz zupełnie niewiarygodną, mianowicie, że cytrus zimował w ujemnych temperaturach rzędu np. -5, -10 stopni przy największych mrozach.
Zapisane

wari

  • G2
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 11, 2013, 00:44:09 »

Jeśli przez osłonę "bezpośrednio na gałęzie" rozumiesz położenie folii na gałęzie, to ja bym uważał. Skraplająca się woda, która spływa na gałęzie cytrusa przez dłuższy czas to doskonałe warunki dla chorób grzybowych.
Zapisane

rrradziuuu

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 11, 2013, 10:08:04 »

Przyginanie gałązek służy do tego aby nie łamały sie od obciążenia owoców. Po zatym jeżeli już ma to przyśpieszyć kwitnienie to tyczy się to siewek i roślin które jeszcze nie kwitły. Pomarańcza Dzika już kwitła więc to nie tu leży problem tylko w temperaturze. Roślina wystawiona zimą na zbyt niską temperaturę wiosną nie myśli o wydaniu owoców tylko się regeneruje produkując masę zieloną. Ja bym proponował nie dopuszczać aby minimalna temperatura nie spadała poniżej 5C wtedy na wiosnę drzewko powinno obsypać się kwiatami ;)
Zapisane

Dzik

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 11, 2013, 11:53:30 »

@wari
W zasadzie każdej zimy zewnętrzne gałęzie mają kontakt z folią/skroploną wodą, stosuję zapobiegawczo środki przeciwgrzybowe - 2 razy na czas zimowania, i nic się nie dzieje. Z grzybami to w sumie więcej miewam problemów podczas chłodnych i deszczowych majów jakie ostatnio nam się trafiają. Najczęściej chorują stare, paroletnie liście co to już mają zniszczenia od upływu czasu, insektów itp. W tym roku zrzuciła wyjątkowo dużo starych liści w listopadzie.

@radziu
Takie i ja mam teraz przeczucie, a bywały te przeczucia różne jak się prześledzi wątek, cel mam nadzieję już blisko :)
 
Zapisane

magic82

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 13, 2013, 22:04:47 »

Dam Wam znać czy wasza hipoteza dotycząca kwitnięcia jest zasadna. Jak się uda przezimować drzewko z pewnością na wiosnę się okaże czy zakwitnie. Dodam, że do dnia dzisiejszego 3 owoce są w dalszym ciągu na drzewku :) Za kilka lat będę sprzedawał pomarańcze na straganie..
Zapisane

wari

  • G2
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 14, 2013, 04:49:18 »

Spośród ponad 10 gatunków/mieszańców cytrusów najtrudniej skłonić do kwitnienia właśnie pomarańcze. Dlaczego tak jest, nie wiem.
Zapisane

rrradziuuu

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 14, 2013, 11:04:09 »

Wszystko zależy od rodzaju podkładki to ona reguluje kwitnienie.
Ps. cytrusy liczą ok 1300 gatunków ;)
Zapisane

wari

  • G2
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 15, 2013, 03:40:08 »

Nieprawda ;). Choć trudno o ujednoliconą systematykę, ale nawet w tych starych systematykach zaliczano do cytrusów zwykle kilkadziesiąt gatunków.
Cytrusów (czyli roślin z rodzaju Citrus) jest ok. 20-25 gatunków. Do tego dochodzi ok. 80-90 mieszańców, wśród których najbardziej znane to grapefruit, klementynka, kalamondyna.
Zapisane

rrradziuuu

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #88 dnia: Grudzień 15, 2013, 12:13:37 »

Wszystkich gatunków razem jest ponad 100, a odmian ponad 1300. Zobacz ile jest odmian chociażby samej pomarańczy ;) Chociaż tu liczby mogą być rozbieżne bo np. trifiliata nie jest zaliczana do cytrusów.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2013, 12:22:52 wysłana przez rrradziuuu »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Uprawa gruntowa roślin cytrusowych (Pomarańcza w Polsce)
« Odpowiedź #89 dnia: Grudzień 15, 2013, 15:50:08 »

Radziu,
podaj źródła, z których korzystasz.
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7