Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 6 7 [8] 9

Autor Wątek: Stacje pogody  (Przeczytany 48157 razy)

wooli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 477
  • Bieleckie Młyny gm.Morawica
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #105 dnia: Październik 23, 2013, 19:39:52 »

Robert, moim zdaniem /amatora w tym wzgledzie/ bardzo fajna stacja ten Klimalogg Pro. Są do niego dwa rodzaje czujników, jeden do mierzenia temparaturu i wilgotności, drugi do mierzenia temp. z czujnikiem na kablu - tego można by wykorzystać do pomiaru temp. gruntu, podaje link; czujnik
Sam od dwóch lat używam takiego czegoś;
bioterm  w zestawie jest czujnik, dokupujesz 2 po około 20zł i masz za nieco ponad 100zł trzy zewnetrzne punkty pomiaru temperatury i wilgotności. Jeśli ci potrzeba więcej kupujesz dwa lub trzy takie zestawy, odpowiednio logując czujniki zestawy powinny działac niezaleznie.
Nic tańszego chyba nie znajdziesz. Podany przez Ciebie z pewnością jest o niebo lepszy, ale coś za coś.
Moje działają bez większych problemów - najpardziej przydatna funkcja do właśnie alarm temperaturowy.
Co do błędu pomiaru temp, to w +- 2*C sie mieszczą. Wilgotność tez mierzą, ale granica błędu jest dużo większa, jaka nie jestem w stanie Ci powiedzieć.
Co do temparatury gruntu, to ta nie zmienia sie tak szybko jak temp. powietrza i chyba nie ma aż takiej konieczności ciągłego jej monitorowania jak temp. powietrza. Może mógłby wystarczyć zwykły termometr na kablu?

Ardo

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Góral kotlinowy, meteorolog i klimatolog
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #106 dnia: Październik 25, 2013, 19:41:12 »

Jakie jest tempo zmiany temperatury przy gruncie - o tym zdecyduje obecność promieniowania. Temperatura przy gruncie bez cienia przy bezchmurnym niebie bardzo szybko rośnie, jednocześnie wysusza ziemię a więc wilgotność jest niska po południu. Gdyby termometr znajdował się w cieniu, to temperatura będzie wolno rosła i pokaże około 2-5 stopni więcej (bez cienia nawet o 10-15 stopni) niż na 2 m wysokości w klatce. Ale w ciągu dnia wilgotność w cieniu będzie dużo większa niż przy braku osłony.
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 26, 2013, 09:31:52 »

Jakie jest tempo zmiany temperatury przy gruncie - o tym zdecyduje obecność promieniowania. Temperatura przy gruncie bez cienia przy bezchmurnym niebie bardzo szybko rośnie, jednocześnie wysusza ziemię a więc wilgotność jest niska po południu. Gdyby termometr znajdował się w cieniu, to temperatura będzie wolno rosła i pokaże około 2-5 stopni więcej (bez cienia nawet o 10-15 stopni) niż na 2 m wysokości w klatce. Ale w ciągu dnia wilgotność w cieniu będzie dużo większa niż przy braku osłony.

Ardo, ale my tu piszemy o temperaturze gruntu(np -10,-20 -30cm) a nie temperaturze powietrza w warstwie przygruntowej(+5cm).
Zapisane

Robert

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 541
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #108 dnia: Listopad 02, 2013, 13:41:14 »

W końcu zdecydowałem się zakupić zestaw KlimaLogg pro.


Zewnętrznie wszystkie elementy wykonane solidnie. Wyświetlacz pokazuje niezbędne informacje bez zbędnych animacji.
Danych technicznych nie będę przytaczał można je zobaczyć tu:
http://stacje-pogody.pl/696_stacja_pogody_tfa_dostmann_klimalogg_pro.html
Łatwa obsługa, dobry zasięg, wystarczająca ilość czujników- 8szt. Zakupiłem 3 czujniki do pomiarów temperatury i wilgotności powietrza oraz trzy czujniki z czujnikiem zewnętrznym do pomiaru temp. gruntu i wody gruntowej w studni.
Każdemu czujnikowi można nadać własną nazwę co upraszcza odczyt na wyświetlaczu.



Dodatkowo w zestawie dołączono przekaźnik USB, za pomocą którego komunikuje się nasza stacja z komputerem. Historia pozwala przejrzeć również zestawienie wzbudzonych alarmów co ułatwi analizę danych.

« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2013, 13:47:29 wysłana przez Robert »
Zapisane

Marcin D

  • Gość
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #109 dnia: Listopad 03, 2013, 08:16:41 »

No i ekstra :)

Bardzo fajnie, że pasują te czujniki z sondą na kablu. Jak chcesz mieć mieć dobry pomiar temperatury powietrza to kup sobie osłonę http://www.meteoplus.pl/sprzet.php?kategoria=4&produkt=85 i umieść sondę na kablu wewnątrz osłony. O ile trafiłeś na dokładne sondy to pomiar będzie bardzo dobry. Moja sonda od stacji z ludzikiem pokazuje identycznie jak czujnik davisa :).

Jak będzie mgła to pokaż koniecznie jaką wilgotność powietrza pokazują czujniki.
Jak będzie Ci się chciało to możesz też porobić testy sondy w mieszaninie wody z lodem.
Ile zapłaciłeś za cały zestaw?
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2013, 08:21:28 wysłana przez Marcin D »
Zapisane

Robert

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 541
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #110 dnia: Listopad 03, 2013, 09:57:37 »

Marcinie cały zestaw kosztował 785zł z dostawą. Na razie zrobiłem test "po pachą" :chichot:. Nie wiem na ile on wiarygodny jest- czujnik pokazał max 36,2C Czujniki pokazujące wilgotność na zewnątrz pokazują obecnie 84 (blisko pnia phoenixa), 87 (zamontowany na chatce), 91 % (w liściach najwyższego tracha) a wczoraj i w nocy padało. Założyłem już wszystkie czujniki. Mnie ciekawi rozkład w gruncie. Wyniki odczytane przed chwilą: woda w studni 12,4C poziom lustra -1,4m od gruntu, grunt na głębokości 25cm 9,9C, grunt na głębokości 45cm 10,1C.
Stacja gubi niektóre czujniki w pomieszczeniu dwie ściany dalej.

Ardo

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Góral kotlinowy, meteorolog i klimatolog
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #111 dnia: Listopad 03, 2013, 22:35:59 »

No widzę, że jesteś prawdziwym fanem TFA. Życzę Ci udanego hobby.   ;)
Zapisane

Robert

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 541
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #112 dnia: Listopad 04, 2013, 03:53:35 »

Ardo to nie tak. Ten zestaw spełnił moje oczekiwania. Zasięg do 100m. Obsługa 8 czujników. Mierzy parametry powietrza, a czujniki z dodatkowymi końcówkami na dwumetrowym kablu pozwoliły mi mierzyć temperatury gruntu z radiowym przesyłaniem danych. U innych producentów tego nie znalazłem, a nie chciałem inwestować w stację meteorologiczną.

Masters

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #113 dnia: Sierpień 27, 2020, 19:40:52 »

Hej
Odkopie troche temat ;)
Poszukuje stacje pogody, ale musi miec mozliwosc podpiecia minimum 5-6 czujnikow i wifi, niestety te ktore znalazlem maja mozliwosc podpiecia max 3 czujnikow, a jak da sie wiecej to nie ma wifi- albo ja zle szukam.
Poratuje ktos modelem ktory warto kupic?

Dzieki
Jacek
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #114 dnia: Sierpień 31, 2020, 11:28:02 »

Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #115 dnia: Listopad 20, 2020, 18:38:48 »

Witam.
Czy ktoś z kolegów może polecić jakąś stację pogody ewentualnie stację mierzącą tylko temperaturę i wilgotność posiadającą wifi , trzy czujniki zewnętrzne i ekran na którym to wszystko będzie pokazywane. Szukam już z tydzień i znajduję albo tandetę na allegro za 150zł z opiniami takimi że szkoda gadać, albo bramka z czujnikami z podglądem tylko na telefonie ( chciałbym jednak widzieć też na konsoli którą postawię sobie w pokoju), albo strasznie rozbudowane o wiatromierze , deszczomierze itp bez czujników bezprzewodowych ew.z jednym . Ważne jest to zeby działała dobrze z internetem bo podobno te najtańsze po 150-200zł działają tragicznie i skonfigurowanie  tego czegoś z routerem  to droga przez mękę. Budżet mój to 500-700zł.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #116 dnia: Listopad 24, 2020, 19:24:39 »

Witam. Odpowiem sam sobie :)

Kupiłem ten oto zestaw :


Produkt firmy Steinberg Systems SBS-RS-500. Tak wygląda po rozpakowaniu. Po włożeniu baterii do czzujników i ustawieniu kanałów pracy centralka w ciągu kilku sekund zaczyna pokazywać pomiary. Po około 30 minutach temperatura i wilgotność sie ustabilizowała i różnice pomiędzy czujnikami jeśli są to jest to 0,1 C  lub 1% wilgotności. Dokladnosc swietna. W czujnikach siedzą bardzo dobre sensory SHT3x . Podawana przez producenta dokładnosc to 0,1C . Urządzenie mozna podłaczyć do komputera i sciągnać z centralki historie pomiarów itp/ jest też slot na karte SD. Zegar jest synchronizowany, mamy tez alarm temperatury i wilgotności który mozna sobie ustawić. centralka obsługuje max 8 czujników. jak na razie wszystko działa moim zdaniem mega. Zasięg czujników to 100m a częstotliwosc pracy 868MHz. Jedyne czego nie ma a przydało by się to brak wifi jednak to akurat obejdę w bardzo prosty sposób. Mam prostą kamerkę wifi którą postawię przed centralką. Kiedy będę chciał sprawdzić temperaturę po prostu wejdę sobie w telefonie na obraz z kamerki i tyle.
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #117 dnia: Listopad 25, 2020, 08:23:50 »

Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #118 dnia: Listopad 25, 2020, 17:14:04 »

No kurcze , szkoda ze tego nie wiedziałem. Ja dałem 490zł . Dokupując bramkę osobno wyjdzie podobna kwota.Ciekawe czy tą bramką wifi z linku który podałeś  mój zestaw będzie dzialłał bo ja kupiłem w Polsce , niby to samo .  Może  tamten zestaw co podałeś ma jakieś specjalne oprogramowanie ? Wygląda identycznie. Rozumiem że podłączam  bramkę przez usb z centralką a brama łączy się z internetem przez wifi ?  Czy to ta bramka odbiera sygnał z czujników bezpośrednio ?
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2020, 17:20:44 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Stacje pogody
« Odpowiedź #119 dnia: Listopad 26, 2020, 12:57:35 »

Moim zdaniem ta bramka będzie działała z twoim zestawem. Ale gwarantować tego nie mogę. Ja mam stację pogodową Eurochron, brakmę kupiłem od Ecowitt, a 6 czujników temperatury i wilgotności od Froggit - wszystko jest kompatybilne i działa. Froggit to szybka dostawa, Ecowitt to taniej ale dostawa 2-3 miesiące - z Singapuru albo Chin. Na stronie Ecowitt musisz wybrać poprawną cześtotliwość - 868 MHz!

Bramka ma zasilanie przez port USB - ja ją wpiąłem do ładowarki od telefonu. Bramka odbiera dane radiowo bezpośrednio z czujników  a z internetem łączy się przez WiFii.

P.S. Link do Froggit podałem powyżej - trzeba było szukać co tam jest ;)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9