Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. > Opisy i testy sprzętu

Stacje pogody

(1/25) > >>

greg:
Prośba do Marcina.

Spędziłem trochę czasu w poszukiwaniu jakiejś godnej uwagi stacji pogodowej. Przeglądałem nawet wątki na forum o stacjach, na którym piszesz. I niestety nie jestem ani odrobinę mądrzejszy. Kompletnie nie znam się na stacjach i nie wiem, które są lepszej jakości, a które gorszej.

Znalazłem na przykład taką stację - WH-2080. Tej stacji poświęcony jest wątek na forum o stacjach. Tylko nie zauważyłem by dało się z niego wykrzesać jakiś konkret.

Ze stacji w granicach 400 zł jest jeszcze:

ws1080
tfa-sinus

(wylinkowałem takie, o których pisze, że mogą transferować dane do komputera)

Jakieś sugestie?

Marcin D:
ile masz srebrników a ten cel i czy potrzebujesz koniecznie prędkość wiatru?
Ze stacjami jest problem. Ja zaczynałem przygodę od ws 3600. Stacja kosztowała kupę kasy 1200zł. A dziś  prawie nic mi po niej  nie zostało. Pamięć się zepsuła co skutkuje tym ,że nie mogę transmitować danych do kompa, czujnik się zepsuł, nawet jak działał to pokazywał wilgotność maks 93-95% podczas mgły. A w ostatnich latach aktywności nawet 89-90%.

Oczywiście dzięki tej stacji moja wiedza zaczęła się dynamicznie rozwijać w pewnych dziedzinach. Także nie żałuje, że ją kupiłem ponieważ miała dla mnie niezwykle ważny wymiar edukacyjny i sentymentalny. Na tym koniec. Bez specjalnej klatki meteo można zapomnieć o prawidłowych wskazaniach. Czujnik wystawiony na działanie słońca  i deszczu pokazuje bzdury. Dodatkowo jego żywotność dodatkowo ulega skróceniu.

Dla osób z czysto technicznym podjęciem do tematu, tak jak ty Greg uważam, że kupowanie takiej plastikowej stacji zabawki nie ma sensu. Potrzebujesz dobry pomiar temperatury i wilgotności. Jesteś z tego co obserwuję "złotą rączką" więc może warto zastanowić się nad zrobieniem kopii  osłony anty-radiacyjnej Davisa. Chodzi o to żeby czujnik temp i wilg znajdował się w komorze, która jest stale wentylowana obiegiem powietrza. Takie coś można stosunkowo prosto zrobić. Wiem, że lubisz konstruować rożne wynalazki więc może to jest dobra opcja dla ciebie. Potrzebowałbyś jakiś panel słoneczny który zasili mały wentylatorek  i jakieś materiał z tworzywa do wykonania konstrukcji osłony.

greg:
Jakąś klatkę planowałem zrobić. :) To akurat nie jest żaden problem. Problemem jest wybór stacji. Prędkość wiatru nie jest mi niezbędna. Chętnie widziałbym za to możliwość transferowania danych do komputera. Choć mając do wyboru dobrą jakość pomiaru, a transferowanie to wybrałbym to pierwsze.

Czyli te stacje z linków są nic nie warte? :( Nie chciałbym przekraczać 400-500 zł.

Marcin D:
Nie jest tak, że nic nie warte, ale możesz być rozczarowany.
Wydaje mi się, że lepszą propozycją jak plastikowe stacje było by coś takiego. jakby jeszcze dali świadectwo wzorcowania... Do niektórych modeli dają może warto popytać?
http://www.togo.lodz.pl/sklep/?p=productsMore&iProduct=251&sName=Termohigrometr-elektroniczny-TFA-30.5013-wewn-zewn

http://www.milmix.ksu.pl/sklep/termohigrometr-sond%C3%82%C4%85-zewn%C4%82%C5%9Etrzn%C3%82%C4%85-przewodzie-p-106.html?osCsid=12d1171c1c4cdedef4af92b6c5751595
Nie wiem czym on się rożni od tego pierwszego oprócz ceny. ;)


Możesz jeszcze takie coś zobaczyć. Fajny barometr jest w tym.
http://www.terdens.com.pl/index.php?wizard=pelny_opis&kategoria=empty&subkategoria=10&idp=113
Te czujniki są podobno lepsze jak te w linku niżej. Rzekomo do 99%. Na wszystkich tak pisze zawsze, ale nie zawsze jest to prawdą, w tych podobno jest.

http://www.terdens.com.pl/index.php?wizard=pelny_opis&kategoria=empty&subkategoria=9&idp=350
Tu masz z możliwością podłączenia do kompa, ale ten czujnik mi się nie podoba. 

Tu fajna lampka się zapala jak temp spada poniżej 3C :) . Prosty, ale fajny gadżet. Podobno dobrze wilgotność pokazuje, ale nie pokazuje punktu rosy. Kiedyś czytałem na jakimś forum, że nawet 98% pokazał.
http://stacje-pogody.pl/128_stacja_pogody_oregon_scientific_bar208hg.html

---

Scaliłem posty
greg

greg:
Dobra. A wytłumacz mi teraz jeszcze proszę jak laikowi dlaczego stacje, które ja podałem w swoim poście uważasz za plastikowy badziew, a np.

http://stacje-pogody.pl/128_stacja_pogody_oregon_scientific_bar208hg.html
http://www.terdens.com.pl/index.php?wizard=pelny_opis&kategoria=empty&subkategoria=10&idp=113

już nie? Jak na moje oko to z grubsza wyglądają tak samo. :)

Podałeś też urządzenia przewodowe. Tego wolałbym chyba uniknąć, bo nie mam dobrych warunków na lokalizację. Taką bezprzewodową czujkę mogę dać gdzieś w polu i zrobić jej klatkę meteorologiczną.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej