Hyde Park - Linki - Klimat - Handel > Pogoda i klimat

Kalkulator temperatur minimalnych, kalkulator przymrozków radiacyjnych

<< < (2/6) > >>

Biedny Miś:
To ja chyba nie zrozumiałem co to jest zakres. Sądziłem ze zakres wyników a nie wartości wpisywanych.

greg:
@Marcin D

Dzięki za miłe słowa. :-[ Taki kalkulator to jednak tylko fizyczna robota, bo sprowadza się jeno do wklepania kodu. Oczywiście trzeba znać PHP, ale to jest akurat bardzo prosty język, bo jest to język interpretowany. Programu komputerowego nie umiałbym napisać, bo jakoś nigdy nie maiłem czasu/chęci/motywacji by przebić się przez jakiś język typu C++. Tam oprócz algorytmizowania obliczeń trzeba jeszcze obsługiwać system, otwierać i zamykać biblioteki itp. I to jest dla mnie ta próg, którego nie chce mi się i nie mam czasu przekraczać.

W trzecim algorytmie zrobię jakąś półprzeźroczysta kropkę z celownikiem by było wyraźnie widać na jakim znajduje się polu. Trzeba tylko będzie napisać kod, który będzie tak przeliczał współrzędne by odpowiednio pozycjonować ten celownik w elemencie blokowym div, w którym jest umieszczony obrazek. Jak masz ładne ikony to prześlij mi na maila. Na pewno jakieś ładne ikony będą też na kde look. Przydałoby się też jakoś opisać te pola (godziny pomiarów itp.). To zrobię później, bo na razie zależało mi na jak najszybszym opublikowaniu kalkulatora by można go było przetestować.

Jetem oczywiście żywo zainteresowany skutecznością tego kalkulatora. Jakby nie sprawiło Ci kłopotu przetestowanie go przez kilkanaście dni to i wrzucenie potem tutaj wyników to byłoby fajnie. :)

I ponawiam pytanie o dobry higrometr. ;)

---

@Biedny Miś

Sądziłem ze zakres wyników a nie wartości wpisywanych.

To sprawa się wyjaśniła. Zakres dotyczy właśnie wartości wpisywanych.

Marcin D:
Z higrometrem trudna sprawa będzie.
Pocieszające jest to, że nawet te tanie w miarę dobrze chodzą w zakresie od 40 do 75% czyli tyle ile najczęściej jest w ciągu dnia. Tanie modele mają problem z wilgotnością powyżej 80-90%. Bardzo wolno się zbierają. Przykładowo jest mgła a one potrafią pokazać 89-91%. Podczas gdy np Davis w zależności od szczęścia do czujnika od 97 do 100%.
Rozumiem, że kasiory za wiele nie będziesz miał na ten cel, więc po prostu najlepiej chyba kupić tanią stację (nie za tanią) meteo z czujnikiem temp i wilgotności. Chyba ,że chcesz sam higrometr,ale to tanie chyba nie będzie.

Marcin D:
Co do sprawdzalności kalkulatora.

Wczoraj o 14oo warunki były następujące. 22C 59%. Prognoza pokazała 7.5C.
Natomiast pobierając dane z najbardziej suchego okresu dnia np 15-16oo. Otrzymujemy 22C/55% lub nawet 53%.

W zależność  od tych wartości otrzymujemy rożne wyniki, odpowiednio 7C i 6.8C.
Zanotowana temperatura minimalna dziś rano wyniosła 5.3C
Błąd około 2-2.5C Wspomnę tylko, że prognoza meteogrup na dziś rano dla Drawska to +8C.

greg:
Marcin, a może jeszcze by dorobić opcjonalną poprawkę na trawy? Bo zgodnie z tym co napisałeś w wątku o przymrozkach:

Gęsta i zwarta  roślinność niska powoduje obniżenie się temperatury, ponieważ występuje duża powierzchnia promieniująca ciepło, a ponadto dużo ciepła roślinność taka zużywa na parowanie. Dlatego to na łąkach temperatura powietrza w nocy może być niższa od temperatury nad terenami nie pokrytymi trawą o 2 -3°C.

to jakby jeszcze to uwzględnić to mielibyśmy prawie idealnie:

W zależność  od tych wartości otrzymujemy rożne wyniki, odpowiednio 7C i 6.8C.
Zanotowana temperatura minimalna dziś rano wyniosła 5.3C

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej