Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Doświetlanie roślin  (Przeczytany 42278 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Doświetlanie roślin
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 02, 2017, 08:00:38 »

Cytat: kochampalmy
W sumie w tropikach słońce nie świeci na różowo.

Właśnie. Światło słoneczne jest "białe" i składa się z fal o różnych długościach, o czy można przekonać się rozszczepiając światło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozszczepienie_%C5%9Bwiat%C5%82a

I w tym momencie zobaczysz swoje "różowe", które jest jedną ze składowych światła białego.

Cytat: andres
A wiesz dlaczego rośliny są zielone?

Cytat: kochampalmy
Rośliny są zielone, bo mają chlorofil który łapie światło.

Inną składową jest zielony, którego chlorofil nie potrzebuje, nie używa.
Chlorofil odbija fale światła zielonego, dlatego my widzimy rośliny jako zielone.

Tutaj można zobaczyć jakie fale światła są absorbowane przez oba rodzaje chlorofilu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chlorofile

W uproszczeniu chlorofil potrzebuje światła różowego i niebieskiego, trochę pomarańczowego i żółtego, a zielone odbija.

Lampy typu Low Grow są pomyślane jako wydajne źródła doświetlania, więc zbędne światło zostało wyeliminowane.
Pierwszą stronę tego wątku czytałaś?
Zależnie od potrzeby (wzrost części zielonych lub kwitnięcie) dobiera się proporcje diód różowych (czerwonych) i niebieskich.

Jeżeli chcesz tylko doświetlić przez 2-3 miesiące jedną roślinkę to może wystarczy kupić lampę świecącą białym światłem.
Przez pozostałą część roku możesz jej używać do oświetlania czegoś innego.

Żarówki Led Grow coraz częściej zastępowane są przez panele, które mają więcej diód.
Link do sklepu podałem, ale nie sprzedają tam już tych lamp.
Poszukałem w Internecie, co też mogłaś zrobić, i znalazłem tę żarówkę np. tutaj i tutaj

Jak widzisz jest znacznie droższa od zwykłej białej "żarówki". Wybór należy do Ciebie.
Podziel się z nami wynikami zimowej uprawy ;)
U mnie teraz świecą 2 żarówki, gdyż tropikalny sagowiec wypuścił nowe liście.

kochampalmy

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Unsurpassed Сasual Dating Real Women
Odp: Doświetlanie roślin
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 02, 2017, 16:48:27 »

@andres ja przez dobry tydzień szukałam po Google różnych żarówek grow led i zapodałam Ci te dwie, które wybrałam, bo nie wiem które wybrać. Wątek tutaj też cały przeczytałam, ale nie znam się na fizyce ani optyce. Nauki ścisłe nie są moją mocną stroną. Jednak dziękuję Ci za objaśnienie tego wszystkiego. Czytając różne źródła w Sieci faktycznie te grow ledy są lepsze. Nie wiedziałam, że istnieją te żarówki z 7 kolorami. Nie napisałam faktycznie do czego tych żarówek potrzebuję - mój błąd. Ja głównie wysiewam nasiona palm. Potem mam średniej wielkości rośliny. Mieszkam w bloku, także nie posiadam dużych roślin, tak jak inni w domkach i tarasach.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Doświetlanie roślin
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 02, 2017, 17:34:11 »

Przyda się trochę cierpliwości, bo jak pewnie zauważyłaś wiadomości na forum przybywa powoli.
Czekałaś do grudnia z postawieniem pytania, a po 3 godzinach bez odpowiedzi niecierpliwisz się. Czas tu płynie powoli ;)
Wybacz, że zrzędzę ;) Na Aliexpresie nie kupowałem. Może ktoś dorzuci opinię w najbliższych dniach

Też nie znam się na fizyce, ale staram się zrozumieć takie podstawowe zjawiska.
Jak widać mają zastosowanie praktyczne. To ciekawe, że zieleń za którą podziwiamy rośliny jest dla nich odpadem.
Greg jest zupełnie inny. Mój umysł tak nie działa, ale dobrze jest przezwyciężać własne słabości.

Lepiej weź mocniejszą żarówkę, niż słabą.
Nasiona palm nie potrzebują światła do skiełkowania, ale siewkom na pewno się ono przyda.

kochampalmy

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Unsurpassed Сasual Dating Real Women
Odp: Doświetlanie roślin
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 02, 2017, 18:05:48 »

Ja już mam jedną żarówkę grow led, ale ona jest już za słaba, dlatego teraz zaczęłam szukać mocniejszej. I tak naprawdę dopiero teraz poznaję całą tematykę ile rodzajów jest tych żarówek do doświetlania. Tak, potrzebuję żarówki do sadzonek i już potem większych roślin.

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Doświetlanie roślin
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 02, 2017, 19:22:04 »

Nie wiem jak mogę pomóc. Sam kupowałem żarówki LED do doświetlania roślin i wiele innych rzeczy na Aliexpress i nigdy nie miałem problemów :)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

kochampalmy

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
    • Unsurpassed Сasual Dating Real Women
Odp: Doświetlanie roślin
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 02, 2017, 19:31:02 »

@lewiatan1975 - a według Ciebie ta żarówka 80W, której link zapodałam z aliexpress jest dobra? Chyba, że możesz stamtąd polecić jeszcze jakieś inne? :)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Doświetlanie roślin
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 10, 2017, 09:44:51 »

U mnie sezon doświetlania w pełni.
Świeciłem na dwa sagowce, które wypuszczały liście.
Teraz dałem na hybrydy butii, ale wczoraj zauważyłem, że kolejny sagowiec tworzy nowe liście.

kaczmar005

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Doświetlanie roślin
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 03, 2018, 20:08:01 »

Zostawię tu film o polskiej firmie produkującej lampy do roślin
https://youtu.be/BHDgVjyXWjc
Na nasze potrzeby mają chyba za duże lampy bo min 180W w ledzie...
Zapisane

wit882

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Doświetlanie roślin
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 04, 2018, 08:01:47 »

Witam
Mam możliwość zakupu lampy CFL do oświetlenie palm, bananowca.
Z tego co wiem są trzy rodzaje takich żarówek, kwitnienie, wzrost i dual. Która z nich będzie odpowiednia sam wzrost czy lepiej dual.

https://grower.com.pl/pl/p/Lampazarowka ... 6400K/1959

https://grower.com.pl/pl/p/Lampazarowka ... 100K-/2016

Zapisane