Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 14 15 [16] 17

Autor Wątek: Bambusy w Taczanowie  (Przeczytany 70055 razy)

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #225 dnia: Czerwiec 18, 2019, 03:25:21 »

Andres ma rację bambusy to totalny chwast, jeśli nie zadbasz o barierę dla korzeni, a i to może okazać się nie wystarczające.
Pozostaje Wietkong i pestycydy na maksa. Nie zaufałem mojej przyjaciółce z Francji, która mówiła mi; sadzisz chwasty, które my zwalczamy. Widzisz to na działce twojego taty, istna dżungla, ja nie wiem jak sobie poradzę z tą zarazą :o
pozdrawiam PDA
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #226 dnia: Czerwiec 18, 2019, 07:32:28 »

Bambusy da się usunąć mechanicznie, żadna chemia nie jest potrzebna.
To nie jest prawdziwie problematyczna roślina jak rdestowiec lub barszcz.
Trzeba ściąć tyczki, za rok wyjdą kolejne, pozwolić im wypuścić liście, znowu ściąć.
W końcu powinny przestać odrastać.
Pozostają jeszcze kłącza pod ziemią, które w starej, rozrośniętej kępie tworzą strukturę podobną do zbrojenia betonu.
Szybko można zrobić to koparką. Silne połączenie kłączy sprawia, że daje się je wypruć z ziemi.
Siłą własnych rąk też da się, ale jest to męczące i czasochłonne.
Potem coś trzeba z tymi kłączami zrobić, ja mam maszynkę do mielenia gałęzi i zamieniam je w ściółkę.

Usunąłem już bissetiego, intensywnie kopię, tnę i ograniczam rozrost kłączy nudy.
Wywaliłem indocalamusa, ale on jeszcze u mnie wróci, tyle że do innego ogrodu.
Przesadziłem duże kępy rufy, ostatnio namęczyłem się przy KR 5287.
Da się to zrobić, ale wymaga wysiłku fizycznego (lub minikoparki) i dobrego sprzętu (połamałem kilka słabych szpadli).

Pozostawione samym sobie kępy bambusów nie wyglądają atrakcyjnie. Powstaje nieład, stare tyczki leżą na płasko lub pod kątem, nie idzie nawet przejść.
Pseudosasa japonica u Kingi taty to osobny przypadek, bo ten bambus jest bardzo bałaganiarski.

Bambusy wymagają, moim zdaniem wyeksponowania.
Wprawdzie dążę do uzyskania jak najwyższych i najgrubszych tyczek, ale liczy się też to co widać.
Dlatego podcinam liście w dolnych partiach tyczek, usuwam najstarsze (na ogół najcieńsze tyczki), wyrywam (u niektórych) kłącza, które idą nie tam, gdzie chcę je zobaczyć.
Przykłady użycia bambusów na bardzo małej powierzchni widać u mojego znajomego Anthonego we Francji.
Byłem w jego ogrodzie i już wtedy zwróciłem uwagę na efekt jakie daje choćby kilka starannie dopracowanych pędów, np.
tutaj i tutaj

Wczoraj wyciąłem 3 pędy parvifolii, o grubości ok. 2 cm, które rosły w poprzek kępy.
Kilka rosnących nowych (i grubszych) tyczek zaczynało się przez nie odchylać, a za rok-dwa nie mógłbym już tam ręki włożyć.
Na pewno to trochę osłabiło bambusa (wyciąłem 3 z ok. 60), ale chyba nieznacznie.

Bambusami po prostu trzeba się zajmować na bieżąco: aby wyeksponować ich urodę i nie dać się zarosnąć.

Bambusy mają swoich przeciwników, ale też i miliony entuzjastów.
Jeżeli ktoś nie czuje mięty do bambusa to nic na to nie można poradzić.
Trzeba iść swoją drogą ;)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #227 dnia: Czerwiec 25, 2019, 11:01:45 »

Bambus dnia: phyllostachys sp. Shanghai 3

Fotki sprzed 2 dni. Nowe pędy przerastają kępę (która trochę pochyliła się w ciągu roku)


Łącznie ponad 20 nowych tyczek, z czego jedna gruba i 3 w miarę interesujące


Bambus musi jeść i mieć wodę.
Sąsiad akurat kosił trawę, a ja przyciąłem ligustr i powstała nowa warstwa ściółki.




Przystawiona tyczka o wysokości 5 m pokazuje, że wysokość nowych pędów wynosi nieco ponad 5,5 m
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2019, 06:46:02 wysłana przez andres »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #228 dnia: Czerwiec 30, 2019, 07:33:37 »

Bambus dnia: phyllostachys atrovaginata

Najgrubszy nowy pęd ma 3,6 cm, kolejny 3,2 i jeszcze 3-4 przekraczają 3 cm.


Drewniana listwa po prawej ma 5 m wysokości.
Większość najwyższych pędów dojdzie do 6 m przerastając dotychczasowe, lekko pochylone szczyty kępy.


Kępa nie rozrasta się równomiernie. Najwięcej nowych tyczek jest przy ścieżce, gdzie jest światło.
Z głębi są jakby mini kępki, żyjące własnym życiem. Drugi co do grubości pęd rośnie przy samej ścianie.
Stopniowo będą wędrowały w stronę phoenixa i aureosulcaty, która w tym roku dała bardzo słabe przyrosty.

Ostatnio zrobiłem kolejne czyszczenie atrovaginaty usuwając cienkie tyczki rosnące skośnie, w środku kępy lub przewieszające się nad ścieżką.
Było tego kilkanaście sztuk. Liście zmieliłem i rozłożyłem pod bambusem, a tyczkami naprawiłem płotek.
Na niektórych wyciętych tyczkach było dużo liści, ale większość była ogołocona, szczególnie te ze środka, jedne z najstarszych.
Wygląd tego miejsca zmienił się, weszło światło, powstała ściana.


andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #229 dnia: Lipiec 06, 2019, 22:13:51 »

Bambus dnia: phyllostachys parvifolia

U tego bambusa też jest ciekawie.







Najgrubszy pęd ma 4,3 cm.
Można znaleźć i trochę grubsze miejsca, ale na pełne 4,5 jednak trudno trafić.
Niewiele cienkich, wyszło kilka pędów pędów ok. 3,5-4,0
Wiele trójek. Łącznie jakieś 40 kłów, które wyrosły. Nie liczyłem dokładnie.
Wyciąłem jakieś 10 starych tyczek rosnących krzywo, bo gdy nowe wypuszczą pędy trudno byłoby je potem usunąć.

Wysokość jakieś 6,5 m. Wyraźnie przerosły dotychczasową kępę.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #230 dnia: Listopad 18, 2019, 17:58:52 »

Na blogu wpis o zakładaniu żywopłotu z bambusów kępowych:
https://palmywtaczanowie.com/2019/11/18/zywoplot-z-bambusa/

stani

  • G1
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #231 dnia: Listopad 18, 2019, 19:49:15 »

Fajnie to rozplanowales.Widac jak szybko nastepowaly zmiany.Ciekawy opis i perspektywiczne plany.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #232 dnia: Listopad 19, 2019, 14:00:00 »

Dziękuję Stani.

Nie mam tam ciśnienia na szybkie zasłonięcie płotu więc mogłem spokojnie zaplanować całość, z pewnym rozmachem.
Mniejszą wersję żywopłotu z fargesia scabrida posadziłem u siebie już wcześniej, widać ją na wcześniejszych podstronach, muszę zrobić nowe fotki.
Posadzone rok temu małe sadzonki teraz, po 2 sezonach, sięgają mi pod żebra, więc wiem, że to rośnie.

Natomiast odnoszę wrażenie, że o ile w przypadku palm ludzie wiedzą, że to "w Polsce nie rośnie" i trzeba jakoś zabezpieczyć, są regiony cieplejsze i mroźniejsze,
to w przypadku bambusów panuje wśród nowych amatorów przekonanie, że każdy bambus może rosnąć w każdym regionie Polski, a nie ma ich tam do tej pory tylko dlatego, że nikt ich tam nie sadził.

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #233 dnia: Listopad 19, 2019, 19:27:15 »

Bambusy piękne. Ja sztuki ich uprawy ciągle się uczę - na razie z marnym efektem :)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #234 dnia: Listopad 19, 2019, 19:44:59 »

Bardzo mi się podobają bambusy Andresa. Troszkę zazdroszczę , ale wiedząc ile to pracy wymaga i zarazem ryzyka czy przetrwa prawdziwą zimę , mam mieszane uczucia. Nigdy nie zdecydowałem się na założenie karpy bambusów pomimo tego że 50 m u sąsiada rosną dwie duże od 6 lat.
Zapisane

Alan140

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #235 dnia: Grudzień 04, 2019, 08:20:38 »

Z przyjemność poczytałem. Na wiosnę będę zakładał swój pierwszy żywopłot z bambusa. Ma on zastąpić już usunięty mało estetyczny żywopłot z bzu. Z całą pewnością będę prosił o porady.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #236 dnia: Czerwiec 23, 2020, 09:20:58 »

2020 - w tym roku filmy na YouTube

Phyllostachys sp. Shanghai 3

Część 1
https://youtu.be/kjNb0bdW2Mo

Część 2
https://youtu.be/mEyKjeP82qk

jachu

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #237 dnia: Czerwiec 23, 2020, 19:42:22 »

Cierpliwie czekałem na update ze zdjęciami, ale filmy są super! Czyli w tym roku rekordów grubościowych nie będzie? Jak się miewa atrovaginata?
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #238 dnia: Czerwiec 24, 2020, 08:11:41 »

:)
Tak, raczej filmiki. Spróbuję ogarnąć całość moich bambusów.

Spektakularnego rekordu u S3 nie będzie, ale te 3 najgrubsze tyczki nadal rosną i może da się zmierzyć jakieś 4,6 cm, czego będę próbował, ale 5 cm nie pęknie.

Natomiast duże oczekiwania mam wobec parvifolii, u której nie ma jeszcze ani jednego kła.

O atrovaginacie będzie filmik, ale chcę nakręcić początkowe stadium, czyli teraz oraz maksymalny wysyp nowych tyczek.
O ile będzie wysyp, bo na razie nieśmiało.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambusy w Taczanowie
« Odpowiedź #239 dnia: Czerwiec 29, 2020, 09:31:45 »

Strony: 1 ... 14 15 [16] 17