Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 7 8 [9] 10

Autor Wątek: Palmy w Gdyni  (Przeczytany 59721 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #120 dnia: Styczeń 07, 2016, 10:17:30 »

Przejrzałem cały wątek od początku.
Widać, że wszystko rośnie i robi się coraz bardziej zielono ;)
Masz ciekawe ukształtowanie terenu, na niektórych fotkach widać sporo murów oporowych.

Gdybym miał ten ogród przekształcić wg mojego uznania to usunąłbym część roślin (niektóre miejsca odbieram jako roślinny misz-masz),
a ziemię wyłożyłbym ściółką z kawałków drewna, liści, "kory", itp.

Myślę jednak, że za 3-4 lata młode palmy sporo urosną i zaczną wyraźnie dominować nad mniejszymi roślinami.

:)

Arche

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Gdynia strefa 7a
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #121 dnia: Styczeń 07, 2016, 18:32:55 »

Mam bardzo dużo roślin w doniczkach które stawiam w koło palm i dlatego może się wydawać że jest "misz-masz". Wg mnie jest trochę przez nie bałagan. Chętnie rozdam lub sprzedam trochę roślin: Washingtonie, cyprysy wieczniezielone, agawy americana, phoenix-y canarensis, cycasy revoluta itp.
Wyłożenie ziemi liśćmi, korą czy tez kawałkami drewna nie wchodzi w grę. Taki klimat nie pasuje do mojego ogrodu. Może ewentualnie pod bananami by pasowało. Docelowo ziemię zakryje jakimiś kamieniami ale jeszcze nie zdecydowałem w jakim kolorze.

Tak jak już kiedyś wspominałem mieszkam na północnym stoku góry u samego jej podnóża. Z tego powodu murów jest co nie miara. Postawienie ich kosztowało sporo kasy, a drugie tyle pewnie będzie kosztować obłożenie ich kamieniem.
Nie wiem jakie jest Twoje zdanie ale ja osobiście uważam że teren górzysty jest ciekawszy niż płaski ;) Za parę lat jak palmy zaczną dominować to pod nimi będę dosadzał rośliny niskopienne: kwiaty, agawy, juki, suklenty itp.


Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 08, 2016, 01:13:23 »

Witaj Arche,
nie do mnie to pytanie, wchodzę między w.... i z...... sorry.
Inwestycja w mury oporowe i rośliny rosnące tarasowo jest super. Dekoracją będzie efekt konsekwentnej ekspozycji tych pięter. Jeśli rośliny zasłonią tarasowy kształt wzgórza czar pryśnie. I tu jest sztuką dobrać nasadzenia eksponujące ową piętrowość terenu. Z wielkim zainteresowaniem będę to śledził bez emocji "palmowych". Świetne miejsce na ogród śródziemnomorski lub np wzgórze meksykańskie. Sorry raz jeszcze za spontan wejście ;) pozdrawiam Arundo
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 08, 2016, 12:03:06 »

Arundo, to forum dyskusyjne ;)

Jak pisałem takie ukształtowanie terenu jest ciekawe. Daje więcej możliwości, niż płaska powierzchnia.
A tynkować nie chcesz? Wyłożenie kamieniem to z pewnością duży koszt.

Moje sugestie to jedynie osobiste uwagi. Każdy odnosi się jakoś do własnych upodobań ;)

Zrób listę/fotki roślin do wydania/sprzedania i daj na forum do działu ogłoszeń...

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 11, 2016, 02:07:38 »

Murki oporowe, można potraktować kamieniem, tynkiem, pnączem, kolorem "śródziemnomorza". Kolor, o którym piszę to ruda ziemia portugalska. Wszystko co się zastosuje, z czasem się zestarzeje.
Pytanie jaki, i na jaki czas (do remontu) efekt chcesz uzyskać. Dlatego mówiłem kiedyś o efektywności dekoracyjnej roślin. Myślę, że o efektywności estetycznej tzw " małej architektury ogrodowej"  też trzeba pamiętać. I mamy na pokładzie fachowca Seva.
Pozdrawiam Arundo
Zapisane

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 02, 2016, 13:17:25 »

Ależ te wszystkie maluchy podrosły..... nainitala wyciągnęło wprost niesamowicie.... to potwierdzałoby stwierdzenia iż to najszybciej rosnący trachycarpus.
Washingtonia przepiękna. Wagnerianus jakie od razu dostał piękne duże liście po wsadzeniu do gruntu jak na takiego malucha, służy mu to miejsce  :D
Zapisane

Arche

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Gdynia strefa 7a
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 15, 2017, 21:53:06 »

Oto mój ogród w sezonie letnim 2016.





































Cycas zaczął wypuszczać liście 1 Maja co mnie bardzo ucieszyło. Do tej pory był to zawsze Wrzesień.

























"Aleja Palmowa"





Dla tych co myślą że palmy wolno rosną. Po 5 sezonach wysokość ponad 2,7m.



























To tak ogólnie mój ogród w minionym roku. Niestety mam tego zbyt dużo aby pokazywać każdą roślinę osobno.
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 16, 2017, 21:00:43 »

Wszystko pięknie rośnie - syn również :).  Masz na prawdę sporo palm w gruncie i jeszcze więcej w donicach. Co masz zamiar zrobić z waszkami w jamkach?
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #128 dnia: Styczeń 17, 2017, 04:21:54 »

Liczba roślin jest oszałamiająca.
Czy zauważyłeś poprawę warunków termicznych po wycince drzew w pobliżu?

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 17, 2017, 08:52:38 »

Gęsto od egzotyków. Palmy coraz większe, szczególnie te w alei palmowej.

Arche

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Gdynia strefa 7a
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #130 dnia: Styczeń 17, 2017, 11:09:33 »

Dzięki za komentarze :)

lewiatan1975

Washingtonie przez najbliższych parę lat będę w nich trzymał a później albo grunt albo pójdą na sprzedaż. Kupiłem takich dużych ceramicznych donic 12szt. aby trzymać w nich niektóre palmy których nie mogę dać do gruntu i aby nadać ogrodowi trochę innego klimatu.

Marcin D.

Ojjj tak, w ogrodzie jest dużo jaśniej, temperatury są wyższe. Niektóre palmy jak np. trachycarpus zaczęły wypuszczać krótsze ogonki liściowe przez co będą wyglądać bardziej krepo (ładniej :) ). Teraz jak wracam z pracy to mogę jeszcze posiedzieć na słońcu w ogrodzie. Wcześniej było to możliwe tylko do 15tej i w wybranych miejscach, a teraz słońce jest wszędzie.

andres

Gęsto, gęsto, ale tak miało być. I ma być jeszcze gęściej. Chciałbym kiedyś osiągnąć efekt dżungli ale nie na całym ogrodzie tylko na jego fragmentach. Dlatego sadzę rośliny w dużych kępach. Jak obecne rośliny podrosną i od dołu zacznie się robić pusto, dosadzę mniejszych aby osiągnąć wypełnienie oraz miejscami głębię która będzie powodować efekt tej dżungli.
Niestety ma to też swoje minusy - osłony muszą być duże i pojemne. Budowa ich jest czasochłonna (choć jak się raz pobuduje to następne lata składanie idzie już szybko). Przez ten bark czasu "Aleja Palmowa" stoi nie skończona do tej pory. Mam zrobione około 60%. może do wiosny się uda skończyć ;)

Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #131 dnia: Styczeń 17, 2017, 17:40:21 »

Aleja wystrzeliła mocno od wizyty u Ciebie :o
Co to znaczy, że aleja palmowa stoi nie skończona. Mam rozumieć, że palmy nie mają osłony?
Pozdrawiam PDA
Zapisane

Arche

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Gdynia strefa 7a
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #132 dnia: Styczeń 18, 2017, 09:17:31 »

Mam zrobione: fundamenty, postawioną konstrukcje w 85% i kilka elementów ścianek.
Zostało do zrobienia: konstrukcja (jakieś 5h pracy), dach (około 20h pracy), ściany (około 20h pracy), oraz wyposarzenie: wentylacja + ogrzewanie.
Prace które zrobiłem do tej pory trwały około 60 godzin. Niestety budowa tak dużego domku potrzebuje trochę czasu. Jego przybliżone wymiary to 12m x 3,5m x 1m

Palmy są zabezpieczone prowizorycznie płytami styropianowymi od starego domku lub owinięte folią bąbelkową. Zabezpieczałem oczywiście w tą najgorsza pogodę gdzie ostro wiało, sypał śnieg i mroziło.  Nie zabezpieczyłem agaw i juki. Agawy na pewno padły, juki: Gloriosa raczej przeżyje bez uszczerbku, a Juccoides Beschorneria pewnie padnie.

eehhh... ciężkie jest życie palmiarza ;)
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #133 dnia: Styczeń 18, 2017, 15:30:38 »

Arche,
mam rozumieć, że to jest zabezpieczenie pasywne bez ogrzewania ::-?
Pozdrawiam PDA
Zapisane

Arche

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Gdynia strefa 7a
Odp: Palmy w Gdyni
« Odpowiedź #134 dnia: Styczeń 20, 2017, 07:52:51 »

Nie no bez ogrzewania to bym wcale nie osłaniał bo to i tak nic by nie dało. Owinąłem palmy lampkami choinkowymi oraz wężami świetlnymi - tym co mi zostało ;)
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10