Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Dracaena draco - smocze drzewo  (Przeczytany 1738 razy)

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Dracaena draco - smocze drzewo
« dnia: Listopad 22, 2020, 17:59:22 »

Roślina jest raczej niepopularna.

Dwuletnie siewki, których zdjęciami się dzielę, nie prezentują się zjawiskowo i jeszcze przez wiele lat będą wyglądały gorzej od najgorszej juki. Natomiast darzę je szczególną sympatią. Gatunek, tworzył w starożytności lasy, porastające pas od Wysp Kanaryjskich do Jemenu. Dziś w naturze zasiedla wyłącznie enklawy.




Smocze drzewa uwielbiają słońce. Egzemplarze wystawiałem na powietrze w marcu, bez hartowania, i nie odniosły żadnych uszkodzeń. Przez dwa lata nie odnotowałem obecności żadnego szkodnika, poza ślimakami, które skosiły dosłownie do gruntu najmłodsze, jeszcze delikatne siewki (odrosły).

Wytrzymują temperatury do -5°C, zatem hodowla w pojemnikach, tym bardziej, że ich tempo wzrostu to około 2 cm rocznie.

Kwitną regularnie co ok. 10 lat, po czym tworzą zawsze dwa nowe rozgałęzienia (w ten sposób szacuje się wiek).

Kłodzinę tworzy porowata/rurkowata struktura wewnętrzna o twardości i wyglądzie huby, oraz łuskowata "kora", utworzona z zaschniętych liści. Guanczowie, pierwotni mieszkańcy Wysp Kanaryjskich, używali tej kory do wyrobu tarcz: taką tarczę, barwioną zresztą krwawo sokiem rośliny, dierżył w bitwach z hiszpańskimi najeźcami Bencomo, ostatni wódz plemion Gran Canarii.

Korzenie powietrzne z czasem nadające cylindrowatej kłodzinie kształt pnia drzewa, powstają w odpowiedzi na stres środowiskowy w miejscach, z których wyrastały liście lub ze zranień kłodziny. Na przykładzie moich egzemplarzy, głównymi czynnikami powstawania były upały ze zmianą temperatury w nocy, wiatry i burze naruszające stabilność rośliny i potrzeba dodatkowego podparcia.

Liście są sztywne, szablaste, długości 40 - 60 cm. Mimo że zimą rośliny świetnie czują się w mieszkaniu, gdzie temperatura i wilgotność odpowiadają warunkom kanaryjskim, liście przez brak światła wyjdą nieco wiotsze i cieńsze, niż letnie.




« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2020, 21:09:27 wysłana przez WinterDamage »
Zapisane

kaczmar005

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Dracaena draco - smocze drzewo
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2021, 13:42:58 »

 Oto moja dracena smocza wysiana w 2013 roku. Rośnie całkiem dobrze i jest całkowicie bezobsługowa.

Od połowy kwietnia do października stoi na zewnątrz




Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Dracaena draco - smocze drzewo
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2021, 19:49:07 »

No, to już stateczny wiek; za 4-5 lat rozgałęzi się.
Bardzo ładny egzemplarz.

Moje wyniosę na stałe, kiedy nocna temperatura przekroczy 5 stopni, ale taka zabawa w wystawianie na dzień to już od teraz przy ok. 10.
Zapisane

kaczmar005

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Dracaena draco - smocze drzewo
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2021, 08:02:23 »

To świetna wiadomość :)
Ja z moją jeszcze chwile poczekam...
Powodzenia :)
Zapisane