Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 34

Autor Wątek: Magnolia grandiflora  (Przeczytany 136943 razy)

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #135 dnia: Marzec 27, 2016, 11:57:54 »


Tak po zimie wygląda magnolia grandiflora.
W tym sezonie prawdopodobnie będzie miała pierwsze kwiaty. Na zimę niczym jej nie będę zabezpieczał, co ma być to będzie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2016, 12:04:41 wysłana przez Araukar »
Zapisane

kaczmar005

  • G1
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #136 dnia: Kwiecień 19, 2016, 16:51:41 »

I mam swoją grandiflorę. Moja odmiana to 24 below.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #137 dnia: Maj 11, 2016, 09:33:12 »

11 maja 2016

Podsumowanie zimowania 2015/2016
Zimowy był styczeń. U mnie temperatura spadła do -15°C.
Rozczarowaniem jest magnolia grandiflora Edith Bogue, która jest martwa.
To raczej wynik jakości sadzonki, z którą od początku były pewne problemy.
Najpierw wyszedł odrost z podkładki, potem zaczęła się pokładać na wietrze, w końcu zimą prawie przygięło ją do ziemi.

Po lewej stronie Maryland, hosta, po prawej Edith Bogue.


Maryland wygląda bardzo dobrze


Bracken's Brown Beauty ma kilka lekko zbrązowiałych liści w dolnej części, poza tym OK.
Na części pędów wyrosły pąki liściowe, a na tych, które nie zakwitły rok temu pojawiły się takie oto pąki kwiatowe:


Nie mam fotki czwartej magnolii, która rośnie po drugiej stronie drogi.
Z obawy o wiatry owinąłem ją agrowłókniną, ale trochę przygrzało ją pod osłoną i straciła część liści.
Wypuściła pąki liściowe i będzie rosła.
Fotkę dam przy okazji.

Dobranoc

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 149
  • Katowice
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #138 dnia: Maj 11, 2016, 11:54:41 »

Niedawno pisałam, że to właśnie śnieg jest u mnie największym wrogiem grandiflory. Jednak samo przygięcie nie było powodem padnięcia. Raczej to kwestia słabej sadzonki. Nie mam doświadczenia z formami szczepionymi, moja Edyta jest sadzonkowana i myślę, że taka forma lepiej się sprawdza w naszym klimacie. Zawsze ma z czego odbić :)
Zadziwia mnie wielkość pąków kwiatowych Browna. Wygląda mi to na cechę odmiany. Paki kwiatowe Edyty są trudne do rozróżnienia od pąków liściowych.
Zapisane

Budzik

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #139 dnia: Maj 11, 2016, 21:46:27 »

Faktycznie ze śniegiem na magnoliach był w tym roku problem. Dwa razy mokry śnieg przymarzł na liściach i swoim ciężarem przygiął gałęzie do samej ziemi. Na szczęście po roztopieniu wróciły do normy. Ja konsektwentnie nie zabezpieczałem żadnej z 4 posiadanych odmian grandiflory i wszystkie przezimowały bardzo dobrze. Kay Parris powinna zacząć kwitnąć do 2-3 tygodni bo już pękają łuski na zeszłorocznych pąkach kwiatowych. Jak zakwitnie oczywiście wrzucę fotki ;).
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #140 dnia: Maj 12, 2016, 11:55:45 »

Ja pracuję w domu, więc ewentualny mokry śnieg strzepuję na bieżąco.
Z kolei czwarta magnolia rośnie po drugiej stronie drogi, jest tam zimniej, nie ma osłony od wiatru.
Z tego powodu owinąłem magnolię agrowłókniną, ale gdy świeciło słońce tylko ją poluzowałem, zamiast zdjąć całkowicie.

Wygląda teraz tak. Kilka liści zaschło i opadło.



Dobranoc

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 149
  • Katowice
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #141 dnia: Maj 12, 2016, 12:21:21 »

Magnolia wygląda ok. Moja też już zrzuciła prawie wszystkie liście sprzed 2 lat.
Małżonek też pracuje w domu, ale jak napada w nocy, a w tym roku tak się stało, to jest problem.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #142 dnia: Czerwiec 06, 2016, 06:58:21 »

Magnolia BBB szybko rośnie. Nowe przyrosty mają znacznie ponad 20 cm, po kilka listków na każdym.
Pojawiło się też sporo odgałęzień.

Zaczątki nowych gałęzi widać też na pniu. Oby rozwinęły się.


Te liście spadły od początku wiosny.


To już drugi rozwinięty kwiat w 2016 r.

Dobranoc

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 149
  • Katowice
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #143 dnia: Czerwiec 06, 2016, 11:33:02 »

Cytat: andres
Zaczątki nowych gałęzi widać też na pniu. Oby rozwinęły się.
Raczej nie liczyłabym. U mnie nigdy się nie rozwinęły.

Bardzo szybko wznowiła wegetację i to kwitnienie :) Moja Edyta dopiero zaczęła rozwijać nowe liście.
Zapisane

mufasa

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #144 dnia: Czerwiec 28, 2016, 15:52:08 »

Moja Kay Paris bardzo ładnie rośnie i co cieszy pięknie kwitnie. W tym roku było już 4 kwiaty i wciąż pojawiają się nowe. Szybko przekwitają. Odmiana Brackens brown urosła o 20 cm ale nie ma ani jednego pąka kwiatowego.



Zapisane

Budzik

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #145 dnia: Lipiec 04, 2016, 20:38:31 »

Kay Parris jest niesamowita. Od 3 tygodni mam co najmniej 3-4 otwarte kwiaty równocześnie na obu drzewkach rosnących koło siebie. Nie liczyłem dokładnie pozostałych pąków ale będzie ok. 20-30 więc wygląda na to że będzie kwitnąć od połowy czerwca do jesieni. Tak więc nie ma znaczenia, że kwiaty wytrzymują tylko 2-3 dni skoro na dużym drzewku co pare dni pojawiają się nowe.
Ta odmiana jest aktualnie dostępna na futuregardens gdyby ktoś chciał kupić.
Zapisane

Dobranoc

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 149
  • Katowice
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #146 dnia: Lipiec 05, 2016, 09:48:29 »

Wygląda na to, że Edyta jest bardzo opóźniona w rozwoju - jeszcze nie otwarła pierwszego kwiatu, z przyrostem też nie ma rewelacji. W tym roku kwiatów będzie kilkanaście, może to zasługa zeszłorocznych upałów, a może już dorosła. Też doszłam do wniosku, że nie ma większego znaczenia żywotność kwiatu jeśli ich jest sporo.
Zapisane

Araukar

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 873
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #147 dnia: Lipiec 05, 2016, 13:51:38 »

Wasze magnolie bez względu na odmiany , są roślinami szczepionymi zrazami roślin już dorosłych. Tak pozyskane rośliny kwitną nawet jak są niewielkimi krzakami.
Swoją  magnolię 2,3 m mam najprawdopodobniej z nasionka . Jej nawet się nie śni kwitnąć.
Wasze przy mojej naprawdę są dużo mniejsze.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #148 dnia: Lipiec 05, 2016, 15:22:51 »

Moja BBB ma 2,0 m, więc nie jest sporo mniejsza ;)
Śladu po szczepieniu też nie widać.

Kwitnienie rozłożone na kilka miesięcy jest jedną z zalet grandiflory.
Moja ma teraz 2 rozwinięte kwiaty, a 3 już przekwitły

@ Dobranoc
W miejscach po kwiatach najczęściej następuje rozgałęzienie pędu na 2-3 nowe, więc może jeszcze uzyskasz przyrosty.

Nasze przykłady pokazują, że przy obecnym klimacie w Polsce da się uprawiać to ciekawe drzewo. Oby jak najdłużej.

Dobranoc

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 149
  • Katowice
Odp: Magnolia grandiflora
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 05, 2016, 16:00:09 »

Wasze magnolie bez względu na odmiany , są roślinami szczepionymi zrazami roślin już dorosłych. Tak pozyskane rośliny kwitną nawet jak są niewielkimi krzakami.
Swoją  magnolię 2,3 m mam najprawdopodobniej z nasionka . Jej nawet się nie śni kwitnąć.
Oczywiście zgadzam się, masz rację w kwestiach ogólnych.
Mój egzemplarz jest z sadzonki, więc teoretycznie też powinien kwitnąć jako mała roślina a nie kwitł. Być może jest to cecha odmiany, być może wpływu klimatu. Natomiast porównując Wasze relację mogę już stwierdzić np to, że Edyta późno w stosunku do innych odmian otwiera kwiaty. Najwcześniejszy kwiat miałam 1 lipca. I to zapewne jest cechą tej odmiany.

Jeśli chodzi o przyrost to mam na myśli nie rozgałęzianie się tylko długość nowych pędów które w tym roku (25cm) na tle lat poprzednich (50cm) po prostu są słabe. Kłania się długa zimna wiosna. Może jeszcze nadrobi w lipcu :)
Zapisane
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 34