Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 41

Autor Wątek: Pogoda w Polsce 2011  (Przeczytany 356508 razy)

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4320
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #90 dnia: Maj 13, 2011, 07:32:39 »

Wczoraj wreszcie przyszła oczekiwana burza.
Powiało dosyć mocno, więc była prawdziwa.

Deszcz, deszcz ;)

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #91 dnia: Maj 13, 2011, 07:39:22 »

u mnie też pada  :) ale jak się wypada to niech znów ciepło wraca bo bananowce czekają na ciepełko  8)
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

Marcin D

  • Gość
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #92 dnia: Maj 13, 2011, 09:28:31 »

U mnie lało pięknie (12mm) przy temperaturze powietrza 11C. Ulga dla roślin. Teraz już słońce wychodzi na nowo.

Washi

Moja stara ws 3600 to tak do 30 m nie gubi zasięgu. Inne mniejsze badziewia to tylko dosłowne na 10m max. Czyli 1/3 deklarowanego zasięgu.

Skoro stacja w Ustce jest 30  metrów od morza to teraz powstaje pytanie o porównywalność tych pomiarów z innymi stacjami nadmorskimi w Polsce. Każdy kto był nad morzem to zapewne wie, że  na każde 100 m warunki zmieniają się bardzo mocno.Teraz jeżeli stacja w Kołobrzegu jest np 200 m od morza, to byłby to spory problem wg mnie.

Zapisane

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #93 dnia: Maj 13, 2011, 12:15:21 »

@Marcin D

Kiedyś ktoś, zadał mi bardzo trafne pytanie. Dlaczego jak słońce świeci na Davisa to temperatura powietrza wzrasta? Przecież ma aspiracyjną obudowę i nie powinna ona się rozgrzewać od słońca. A mimo to temperatura powietrza wzrasta. Odpowiedź jest bardzo prosta. Padające promienie nie nagrzewają białej osłony czujnika stacji a powierzchnie gruntu. Grunt natomiast ogrzewa przylegającą do niego warstwę powietrza i dlatego temperatura powietrza wzrasta. Z racji tego, że jestem raczej niewierzący w pewne rzeczy i nie umiem postrzegać świata na wiarę, postanowiłem przeprowadzić doświadczenie. Otóż wytworzyłem sztuczny cień nad całym Davisem, ale tak by nie zasłonić cieniem gruntu  i obserwowałem co się stanie. Okazuje się, że temperatura powietrza ani drgnęła. Spadła dopiero wtedy gdy słońce zaszło za chmurę i cień ogarnął całą okolicę.

Zmierzam do tego, że czujnik umieszczony w miejscu zbyt cienistym gdzie do powierzchni ziemi nie docierają promienie słoneczne będzie zaniżał wskazania temp. powietrza.  Zależy to oczywiście od wielkości cienia i prędkości wiatru, który wymiesza powietrze.  Czujnik natomiast umieszczony także w cieniu, ale blisko ścian budynku, będzie mocno reagował na natężenie promieniowania rozproszonego, które ogrzewają ścianę a następnie powietrze do niej przylegające.


Wygląda mi na to, że to nie jest tak, że grunt ogrzewa przylegającą do niego warstwę powietrza tylko odnotowany wzrost temperatury pochodzi od promieniowania odbitego od podłoża. Każde podłoże część promieniowania pochłania, a cześć odbija. Jeśli temperatura spadła, gdy słońce zaszło za chmurę to nie miało się co odbijać i dlatego pomiar wykazał obniżenie wartości temperatury. Pamiętaj, że każdą powierzchnię charakteryzuje wartość albedo czyli stosunek promieniowania odbitego do całkowitego pro­mieniowania docierającego do danej powierzchni. Przykładowe, orientacyjne, wartości to:
  • śnieg 0.95
  • piasek 0.34
  • trawa 0.2
  • woda 0.06
Jeśli mam rację to najłatwiej byłoby sprawdzić to zimą. Trzeba by mieć dwa czujniki, identycznie skalibrowane. W tym samym czasie i w tych samych warunkach dokonać pomiaru nad wodą, nad taflą jakiegoś zbiornika oraz na brzegu gdzie leżałby jeszcze śnieg. O ile się nie mylę to ten umieszczony nad brzegiem powinien wskazywać temperaturę nieco niższą, ponieważ śnieg ma wyższe albedo i odbija więcej promieniowania.

Jest z tym związana hipoteza tzw. Ziemi Śnieżki. Jeśli obniżył się efekt cieplarniany to coraz większa powierzchnia pokrywała się śniegiem, lodem. Skoro coraz większa powierzchnia pokryta była śniegiem i lodem to Ziemia odbijała coraz więcej promieniowania i zamarzała coraz bardziej. Czyli klasyczne sprzężenie zwrotne.

---

Co do pogody. U mnie trochę popadało, ale tylko trochę - ziemia pod orzechem jest sucha. Można by rzec - kropla w morzu potrzeb. Bardziej u mnie wieje niż pada. A obecnie świeci słońce choć temperatura jest niższa niż przez ostatnie dni.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2011, 12:17:07 wysłana przez greg »
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

Marcin D

  • Gość
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #94 dnia: Maj 13, 2011, 17:40:35 »

@Greg
Wygląda mi na to, że to nie jest tak, że grunt ogrzewa przylegającą do niego warstwę powietrza tylko odnotowany wzrost temperatury pochodzi od promieniowania odbitego od podłoża.

" Promieniowanie docierające do powierzchni Ziemi jest częściowo przez nią pochłaniane, częściowo zaś odbite. Pochłanianie promieniowania polega polega na zmianie energii promienistej na inne postacie energii, głównie na energię cieplną. Fale długie widma słonecznego (podczerwień) pochłaniane są przez Co2, parę wodną i rożne zawiesiny, natomiast fale krótkie przez ozon. Atmosfera pochłania około 15% energii promieniowania, przypadającą na część widma o najmniejszym natężeniu. Stąd też bezpośrednie ogrzewanie się atmosfery od Słońca jest znikome, a głównym dla niej źródłem ciepła jest powierzchnia Ziemi. Promieniowanie słoneczne pochłonięte przez powierzchnię Ziemi powoduje jej ogrzanie (Bogucki 1999)."

" Ogrzana promieniami słonecznymi powierzchnia ziemi ociepla z kolei, dzięki wypromieniowaniu ciepła, leżące w pobliżu gruntu warstwy powietrza. Te warstwy stają się chwiejne i pęcherze ciepłego powietrza unoszą się do góry. Stopień ogrzania leżących blisko podłoża warstw powietrza a tym samym również i powstające na ziemi zjawiska termiczne, zależą w dużym, stopniu od rodzaju powierzchni ziemi (Gunter D. Roth 1998) ".

Jako przykład podaje wykresy ze stacji UMK w Toruniu. Czujnik 5cm nad powierzchnią gruntu i na 2 m. I stawiam pytanie. Dlaczego ten bliżej gruntu osiąga wyższą temperaturę powietrza w cieniu? Bo więcej się odbija na niego jak na tego co jest na 2 m ? A może dlatego bo jest po prostu bliżej grzejnika jakim jest ziemia ?

@Greg
Każde podłoże część promieniowania pochłania, a cześć odbija
Dokładnie tak. Czym więcej pochłonie tym więcej oddaje w postaci ciepła.

@Greg
Jeśli temperatura spadła, gdy słońce zaszło za chmurę to nie miało się co odbijać i dlatego pomiar wykazał obniżenie wartości temperatury

Miało co się odbijać tylko większy udział był promieniowania rozproszonego. Mniej się także pochłaniało energii, więc skoro gleba nie pochłonęła promieniowania to także  nie mogła oddać tego ciepła, które uzyskała z tego pochłaniania. Zresztą promieniowanie odbite ma znikome właściwości "grzewcze". Sam to wykazałeś na przykładzie Ziemi Śnieżki. Gdyby promieniowanie odbite mogło generować duże ilości ciepła to chyba efekt Ziemi Śnieżki nie był by możliwy. Odbite ciepło gromadziło by się w atmosferze.

Zresztą nie wiem skąd wziąłeś te wartości albedo. Ja mam w książkach 85% dla świeżego śniegu. Czyli śnieg nie jest taki do końca odporny na pochłaniania ciepła. Dlatego się topi jak słonko mocno przygrzeje.

@Greg
Jeśli mam rację to najłatwiej byłoby sprawdzić to zimą. Trzeba by mieć dwa czujniki, identycznie skalibrowane. W tym samym czasie i w tych samych warunkach dokonać pomiaru nad wodą, nad taflą jakiegoś zbiornika oraz na brzegu gdzie leżałby jeszcze śnieg. O ile się nie mylę to ten umieszczony nad brzegiem powinien wskazywać temperaturę nieco niższą, ponieważ śnieg ma wyższe albedo i odbija więcej promieniowania.

Dlaczego niższą? Skoro śnieg więcej odbija to więcej powinno trafić na czujnik  i go ogrzać.  Woda więcej pochłania wiec mniej by się odbiło na czujnik.
I tu dochodzimy do pewnego aspektu. Otóż promieniowanie odbite mogło by nagrzać np plastikowy czujnik temperatury(przedmiot). Ale nie powietrze. Dopiero ten plastikowy czujnik rozgrzał by powietrze w pobliżu sensora. Podobnie sprawa wygląda z temperatura powietrza na słońcu :) W cieniu i na słońcu jest tyle samo stopni C. To nasze ciało po prostu na słońcu mocniej się nagrzewa a one ogrzewa przylegającą warstwę powietrza do naszego ciała i dlatego jest nam cieplej na słońcu. Podobnie z czujnikiem na słońcu. czujnik nie pokazuje temperatury powietrza tylko temp ogrzanego sensora pod wpływem promieni słonecznych. Temperatura powietrza jest tylko jedna. Temperatura w słońcu nie istnieje. Możemy ewentualnie mówić o temperaturze odczuwalnej. Czyli np jest odczuwalna 35 C to oznacza, że czujemy się tak jakbyśmy stali w cieniu w 35C.



« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2011, 01:16:30 wysłana przez greg »
Zapisane

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 13, 2011, 21:12:06 »

Coś w tym temacie ale bardziej dotyczącego roślin którymi się interesujemy.
Co będzie lepsze dla palmy?

- jeśli wokół niej będzie czarna ziemia szybko się nagrzewająca  co jak rozumiem szczególnie na wiosnę i na jesieni jest cenne  czy

- jeśli wokół niej teren wyłożymy białymi kamykami które odbijają promienie światła i jak rozumiem liście dostaną go więcej jak również kamyki oddadzą trochę ciepła w nocy kiedy jest chłodniej
Zapisane

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #96 dnia: Maj 14, 2011, 03:56:28 »

Marcinie, to co napisałeś zupełnie mnie przekonuje. Z tym, że w takim razie trudno mi zrozumieć dlaczego zmiana temperatury była widoczna względnie szybko, po zajściu za chmurę. Tak przynajmniej to zrozumiałem. Jakiego rzędu był ten spadek i jak długo trwało zachmurzenie? Zmierzam do tego, że ziemia charakteryzuje się jednak pewną pojemnością cieplną i trochę trudno mi wyobrazić sobie jakiś gwałtowny spadek temperatury, bo słońca zaszło za chmurę. Przez analogię. Jeśli obniżysz temperaturę w kotle C.O. to spadek temperatury w mieszkaniu też nie jest od razu wyczuwalny.

Co do albedo to wziąłem z jakiejś strony. Twoje dane, jako literaturowe, są na pewno pewniejsze.

Jeśli chodzi o proponowany eksperyment. Oczywiście miałem na myśli, że nad śniegiem powinno wskazywać wyższą temperaturę (omyłka pisarska), ale się z tego wycofuję. :)

Zachęciłeś mnie natomiast abym nieco zgłębił temat. :)

---

WASHI, Ty już nie kombinuj. To IMHO nie ma znaczenia, a plamy u nas i tak trzeba dogrzewać by mieć z nich pociechę. ;)
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

Marcin D

  • Gość
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #97 dnia: Maj 14, 2011, 07:18:11 »

@Greg
Z tym, że w takim razie trudno mi zrozumieć dlaczego zmiana temperatury była widoczna względnie szybko, po zajściu za chmurę. Tak przynajmniej to zrozumiałem. Jakiego rzędu był ten spadek i jak długo trwało zachmurzenie? Zmierzam do tego, że ziemia charakteryzuje się jednak pewną pojemnością cieplną i trochę trudno mi wyobrazić sobie jakiś gwałtowny spadek temperatury, bo słońca zaszło za chmurę. Przez analogię. Jeśli obniżysz temperaturę w kotle C.O. to spadek temperatury w mieszkaniu też nie jest od razu wyczuwalny.

Dokładnie tak. Pojemność cieplna powoduje, że temperatura powietrza opada powoli, z lekkim opóźnieniem(ok 1 minuty), jednak zauważalnie przez czułe elementy pomiarowe. Spadek to -1C, zachmurzenie trwało może z 30 min.

Washi

Wg mnie jedyną zaletą kamyków jest to, że nie rosną chwasty pod palmą oraz latem wolniej ziemia wysycha. Jedno jest pewne. Po długiej mroźnej zimie pod powierzchnią z kamyków dłużej utrzymuje się wieczna zmarzlina :) Co dla roślin na wiosnę nie jest korzystne. Sprawdziłem to w tym sezonie. Bynajmniej u mnie takie zjawiska występują. Powody są wg mnie dwa. Ograniczenie pochłaniania promieniowania, oraz duża wilgotność gleby, która dodatkowo zwiększa pojemność cieplną , czyli także co za tym idzie czas nagrzewania. Dla palm są dobre ziemie lekkie, które szybko się rozgrzewają na wiosnę (nic nowego tu nie odkryłem).

Wracając do gleby to zachęcam do pomiarów temp. U mnie po stronie zachodniej domu na  30cm mam 10C a po południowo wschodniej aż 16C. Po tej wschodniej rośnie wagnerianus , który niesamowicie szybko zaczął rosnąć. Tam mam drobne kamyki rozsypane. Natomiast po zachodniej stronie kora stanowi wierzchnią warstwę.

Jeżeli już kamyki to jak najdrobniejsze i najciemniejsze. Tak mi się wydaję.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2011, 07:23:29 wysłana przez Marcin D »
Zapisane

amorphophallus

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 635
  • Warszawa
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #98 dnia: Maj 22, 2011, 08:41:03 »

jakie były ostatnie 3dni u was bo w telewizji słyszę o burzach , gradobiciach a u mnie ciężko o chmurę od trzech dni a padać to ani kropelki nie padało.
Zapisane
http://www.photoblog.pl/amorphophallus/archiwum   na blogu znajdziecie moje bananowce a może i inne rośliny

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4320
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #99 dnia: Maj 22, 2011, 09:23:44 »

U mnie porządna burza w piątek wieczorem.
Wiało słabiej niż poprzednio, ale nie zdążyłem wrócić do domu i namiot ogrodowy leżał na trawie.
(5 minut wcześniej).
Lało mocno, napadało ile trzeba.
Poza tym żadnych uszkodzeń, wyłączeń prądu, itp.

Woda była potrzebna, gdyż to dopiero drugi porządny opad tej wiosny.

Wczoraj pogoda jak trzeba: ciepło, ale nie gorąco, ziemia wilgotna.
Szkoda, że nie może tak być zawsze.

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #100 dnia: Maj 22, 2011, 09:32:52 »

W mnie było/jest tak:

czwartek: bardzo ciepło i słonecznie;
piątek: bardzo ciepło, częściowe zachmurzenie, trochę postraszyło burzą (grzmiało w oddali), ale ostatecznie przeszło bokiem;
wczoraj: bardzo ciepło, częściowe zachmurzenie, po południu zaczęło grzmieć i znowu straszyć, tym razem trochę popadało, ale ledwo co;
dzisiaj: dzień zaczął się ładnie, świeci słońce, na niebie trochę chmurek, po zacienionej stronie domu 19 C.
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #101 dnia: Maj 22, 2011, 16:37:59 »

U mnie tak jak jest mogłoby być zawsze-pada w nocy, w dzień świeci słońce.
Upałów może nie ma ale jest przyjemnie+22,4C.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4320
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #102 dnia: Maj 31, 2011, 14:15:14 »

Dzisiaj mocno grzeje. Na szczęście jest wiatr, który trochę łagodzi upał.
Ziemia też w miarę chłodna.

Ciągłe temperatury ok. 35°C to nie dla mnie, ale 28°C mogłoby być prawie codziennie.

Marcin. Podasz jakieś dane za dzisiejszy dzień ? Ciekawe jak temperatury rozkładają się w Polsce.

Mój baner z uporem podaje temperaturę na lotnisku pod Łodzią.
Stacja w Kaliszu (która teoretycznie jest ustawiona w banerze) często nie przesyła danych i w ich miejsce podawany jest Lublinek.

greg

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3283
  • Będzin-Grodziec, woj. śląskie
    • Palmy w Polsce
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #103 dnia: Maj 31, 2011, 14:31:26 »

35 °C to prawie ideał. Ja chciałbym, żeby było około 40°C. :) To byłoby moje optimum.

Maj źle się zaczął, ale końcówka jest super. Oby tak dalej. Ciekawe jakie będzie lato. Żałuje, że w tym roku nie zrobiłem rozsad arbuzów i melonów. Może coś by z nich było w tym roku. Niestety zajęty czym innym, już nie dałem rady. Może powtórzyłbym sukces i dochował się we wrześniu 3-4.5 kg okazów jaki za pierwszym razem?

Popieram prośbę Andresa o statystki pogodowe. Ja wiem, że masz z tym sporo roboty Marcinie, ale czy w miarę możliwości będzie można liczyć na jakieś podsumowanie maja?

Wysadził może ktoś w tym roku arbuzy czy melony do gruntu? Chodzi mi o uprawę bez szklarni czy foliaka.
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2011, 14:36:29 wysłana przez greg »
Zapisane
Moja strona: palmywpolsce.pl
Moje palmy: Palmy w Będzinie
Moje zabezpieczenia: „Projekt Phoenix” (2010), „Warownia” (2011), BigBag (2012), nadmuch c.o. (2012), opony (2012), Piankobuda (2013), Wiórkobuda (2013), Seria StyroLux (2014)
Forum o palmach mrozoodpornych, bananowcach i innych roślinach: forum.palmy.net.pl

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Pogoda w Polsce 2011
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 31, 2011, 14:33:16 »

Dzisiaj ukrop.Jak latem. Godzina 14.00 +31,1C teraz +30,9C.
Niebo bezchmurne, lekki przyjemny wiatr.Pierwszy tak ciepły dzień tej wiosny, być może coś blisko rekordu dla maja.
Jak ja kocham taką pogodę. ;)
Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 41