Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Najlepsza osłona dla Trachycarpusa wg. Forumowiczów.  (Przeczytany 1397 razy)

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Najlepsza osłona dla Trachycarpusa wg. Forumowiczów.
« dnia: Lipiec 30, 2020, 12:25:28 »

Witam.
Połowa lata za nami, a ja już myślę o zabezpieczeniu zimowym :). W związku z tym ze czasu mam zawsze mało chce powoli skompletować wszystko do budowy osłony zimowej żeby potem nie panikować. Przeczytałem cało forum już ze 3 razy poznałem wszystkie wasze osłony. Wiem że każdy buduje po swojemu i każda jest inna jednak pewnie macie jakieś przemyślenia po tych 10 latach życia forum co jest najlepszym i najbardziej uniwersalnym sposobem zabezpieczenia dla Tracha. Każdy z was miał pewnie wątpliwości albo zastanawiał się jak by to zrobił gdyby miał budować jeszcze raz osłonę. Powiedzmy że koszty nie grają roli ( w granicach rozsądku ) bo mam na razie jedna palmę w zamyśle ewentualnie będzie druga, więcej na pewno nie.
Jaka jest według was najlepsza osłona dla mnie :) .....
Zdolności manualne mam bardzo duże więc tworzenie czegoś nie jest dla mnie żadnym problemem, ale może nie warto zbytnio kombinować. Mieszkam pod Lublinem na wsi gdzie bywają silne wiatry działka porządnie osłonięta od zachodu i północy od wschodu praktycznie wcale. Palma rośnie jednak w dość zacisznym miejscu. Temperatury zima bywają różne jak wszędzie więc mrozy mogą się utrzymywać tygodniami, ale to też jak wszędzie.
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Najlepsza osłona dla Trachycarpusa wg. Forumowiczów.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2020, 17:10:29 »

300 lat temu powstały oranżerie, i od tego czasu nic się nie zmieniło.
Zapisane

jachu

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Najlepsza osłona dla Trachycarpusa wg. Forumowiczów.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2020, 11:28:36 »

Wg mnie najlepsza osłona to taka, dzięki której najmniejszym wysiłkiem i kosztem przezimujesz palmę. Tracha mam od 4 zim w gruncie i ostanie 2 zimy w ogóle nie grzałem, a w 2019/2020 agrowłókniny nie nałożyłem. Lampki zewnętrzne choinkowe nakładam między warstwy agrowłókniny i podłączam tylko jak zapowiadają niżej niż -10°C. Tak przetrwał tydzień mrozów -19° nad ranem, -10°C w dzień bez lampek.  Rozumiem, że są osoby, którym zależy na szybszym wzroście palmy wiosną lub kwitnieniem i utrzymują palmę przez zimę powyżej zera. Mi na tym nie zależy - trach i tak rośnie jak burza.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Najlepsza osłona dla Trachycarpusa wg. Forumowiczów.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2020, 17:43:39 »

Dzięki. Pytam bo chciałem zachęcić do zwierzeń doświadczonych kolegów dlaczego stosują takie to a takie osłony a nie inne . Przez 10lat musiał się przecież wyłonić obraz najlepszej osłony choćby pod kątem chorób grzybowych  itp. Przecież jedni stosują styrobudy inni szafy jeszcze inni big bagi. Chciałem wiedzieć dlaczego . Wtedy wybrał bym najlepszą :).
Zapisane