Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Maclura pomifera  (Przeczytany 1144 razy)

Łukas

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 137
Maclura pomifera
« dnia: Listopad 28, 2020, 18:47:48 »

Widziałem że nie ma więc ośmieliłem się założyć.
Zawsze warto poznać jak ktoś nie znał, ozdobna raczej tylko z racji owoców niestety nie jadalnych.....
Drzewo dwupienne, więc żeby mieć owoce trzeba mieć męski i żeński okaz. Piszą że w Polsce przymarza jak jest młode. Tego nie wiem dopiero sprawdzę jak wysieję nasiona...

W młodości roślina kolczasta jak jest starsza jakimś cudem kolce zanikają..

Ciekawszą rośliną z tej rodziny jest Cudrania tricuspidata oraz mieszaniec  x Macludrania mieszaniec. Te dwie rośliny są ciekawsze bo owoce mają jadalne..
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Maclura pomifera
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 28, 2020, 20:36:59 »

Przeczytałem że odstrasza komary i nadaje się na żywopłot. Hmm... Przeciwkomarowy żywopłot? Chyba warto dać mu szansę.
Zapisane

Łukas

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 137
Odp: Maclura pomifera
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2020, 10:12:10 »

Jeśli drzewo samo w sobie odstrasza komary to fajowo. Ale z tego co ja wiem to raczej owoce przecięte na pół czy skaleczone wytwarzają białe mleczko które odstrasza komary a zabija muszki owocówki w pomieszczeniach. Zawiera jakieś tam substancje dla nich toksyczne. Czy działa nie wiem. Jak ktoś chce sobie zobaczyć drzewko to w Jastrzębie Zdrój przy domu zdrojowym rośnie taki egzemplarz owocujący ale nie ma partnera więc owoce są małe i bez nasion.  Czy będzie żył nie wiadomo, bo w tym roku nie patrząc na drzewa wykonano tam spore prace ziemne niszcząc 60% korzeni tego drzewa... Wiec losy jego nie są pewne... W Rogowie i w Kórniku podobno też mają takie egzemplarze.
Zapisane