Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Kilka kolorów bzu/lilaka na jednym pniu. (okulizacja)  (Przeczytany 2048 razy)

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Kilka kolorów bzu/lilaka na jednym pniu. (okulizacja)
« dnia: Maj 26, 2020, 21:41:52 »

Zainteresowałem się ostatnio szczepieniem roślin.
Patrząc na moje drzewko lilaka zachciało mi się czegoś lepszego.
Wszystkie lilaki są znacznie ładniejsze niż mój, który ma dużo kwiatostanów ale są one bardzo mało puszyste.
Postawiłem na okulizację, czas nie był jeszcze najlepszy  ale nie dałem rady czekać.
Zakupiłem okulizak, pasków okulizacyjnych nie miałem , więc uznałem , że taśma teflonowa i ewentualnie taśma izolacyjna też spełni to zadanie.
U sąsiada rośnie piękny lilak koloru prawie bordo, pobrałem kilka tegorocznych przyrostów i zaokulizowałem ich oczka na jednym z kilku głównych konarów mojego drzewka.
Oczko wszczepia się razem z kawałkiem ogonka liścia, jeśli szybko uschnie i pozostanie na swoim miejscu , oznacza to że raczej się nie zrosło .
Kiedy po pewnym czasie ogonek zżółknie i odpadnie prawdopodobnie jest dobrze.
Po niecałych dwóch tygodniach ogonki nadal się trzymały zdrowo, więc na innych konarach zaokulizowałem jeszcze kolor biały i prawdopodobnie dwa różne odcienie fioletowe o pełnych kwiatach.
Mam jeszcze na oku jeden odcień jakby fiolet wpadający w róż i niebawem wybiorę się po zrazy.
Na samym końcu na najniższych gałęziach zostaną zaokulizowane oczka  lilaka miniaturowego (meyera 'palibin)
Istnieje też odmiana żółta ale jeszcze nigdy takiej nie widziałem na żywo.
Wiosną nowego sezonu przytnę wszystko, co znajduje się wyżej niż zaokulizowane oczka oraz inne gałązki starej odmiany.
Zaszczepione oczka powinny rozpocząć wzrost a kolejnego roku prawdopodobnie będą pierwsze wielobarwne kwiatostany.

Moje aktualne drzewo


Zaokulizowane oczka






Jest tego trochę , i wstępnie wygląda nawet na 100% przyjętych oczek.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Kilka kolorów bzu/lilaka na jednym pniu. (okulizacja)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2021, 21:01:47 »

Minęło trochę czasu :)
Wiele oczek nie przyjęło się ale wystarczy tyle ile jest .
Wiosną drzewko powinno mieć kwiatostany kilku odmian.
Każda gałąź została przycięta powyżej zaokulizowanego poprawnie oczka , widoczne pędy to nowe odmiany.


Tutaj na pierwszym planie dwa a w oddali kolejne dwa .


Tutaj jeszcze widoczne ślady nacinania kory aby wcisnąć oczko okulizowanej odmiany.

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Kilka kolorów bzu/lilaka na jednym pniu. (okulizacja)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2023, 18:52:56 »

Lilak w zeszłym roku nie zawiązał kwiatostanów na zaszczepionych odmianach ale w tym roku już tak .
Za moment więc będzie aktualizacja kwitnącego już drzewka.
W przyszłym roku, kiedy kwiatostanów będzie ze dwa razy więcej, zapewne efekt będzie jeszcze bardziej widoczny.

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Kilka kolorów bzu/lilaka na jednym pniu. (okulizacja)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 28, 2023, 12:44:38 »

Daj zdjęcie jeżeli wszystkie zaszczepione zakwitną+/- jednocześnie.
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m