Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Bambusy w Bydgoszczy  (Przeczytany 1856 razy)

jachu

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Bambusy w Bydgoszczy
« dnia: Maj 13, 2020, 15:13:16 »

    Cześć,

    Na wiosnę 2018 roku kupiłem 2 sadzonki Spectabilisa w fargesia.pl. Posadziłem je w złym miejscu i postanowiłem przesadzić w 2019. Po przesadzeniu wyszły 2 pędy jasnozielone, a pozostałe zwykłe.
    Myślałem, że to po prostu taka uroda, albo wrócił do swojej zielonej formy wyjściowej. Konsultowałem to zresztą na w grupie na Facebooku.
    W 2020 usunąłem cienkie łodygi i sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Teraz widać ewidentnie, że nowy shot to zupełnie coś innego niż Spectabilis. Widziałem też shoty zielonego Aureosulcata i wyglądają podobnie do Spectabilisa więc to nie to.
    Na moje otrzymałem sadzonkę Spectabilisa z korzeniami Bissettiego. Mam teraz 2 bambusy w 1 miejscu o powierzchni ok. 5 m2 z pomieszanymi korzeniami itp. Proszę jeszcze o potwierdzenie moich przypuszczeń.

    Żółty z zielonym paskiem, chropowata łodyga  - 100% Spectabilis
    Ciemnozielony, świecący, cienkie, śliskie łodygi – Bisetti czy coś innego? A jeśli to nie Bisetti tylko  np. Parvifolia, albo inny?

Co z tym teraz zrobić? Rozdzielić czy zostawić i cieszyć się z takiej niespodzianki? Jak rozdzielę to 1 sezon mam w plecy jeśli chodzi o rozwój tej kępy.

Wiosna 2018 - sadzonka z 1 żółtą łodygą z zielonym paskiem. Łodygę wypuścił już u mnie.


Jesień 2018 - tutaj widać już ciemniejsze liście, których wcześniej nie było.


Zielony kieł 2020.


Spód kępy z łodygami i kłami po prawiej.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2020, 08:39:53 wysłana przez jachu »
Zapisane

jachu

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Bambusy w Bydgoszczy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2020, 09:38:33 »

Sorry, jeśli nie było widoczne ostatnie zdjęcie. Poprawiłem - powinnno być teraz OK.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2020, 08:37:23 wysłana przez jachu »
Zapisane

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Bambusy w Bydgoszczy
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2020, 14:27:09 »

Chyba tylko Polish king bamboo bezbłędnie rozpoznaje bambusy po kiełkach  :-X
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Bambusy w Bydgoszczy
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2020, 23:37:53 »

To może być Bisetti. Zdjęcie kiepskie. Proszę o rzeczywiste kolory na fotce wówczas będzie można rozpoznać. Napewno nie jest to parvifolia.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

jachu

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Bambusy w Bydgoszczy
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 16, 2020, 22:32:11 »

Próbowałem wiele razy i nie chce ustawić ostrości na kle. Nic lepszego nie zrobię.



Zapisane

jachu

  • G0
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Bambusy w Bydgoszczy
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 17, 2020, 11:08:57 »

Nie dawało mi to spokoju. Dzisiał wyszło więcej kłów. Odkopałem jeden  i widać, że z żółtego kłącza podziemnego z rozmazanym zielonym paskiem idzie zielony shot, a w drugim miejscu widać shoty zwykłe od spectabilisa i zielone wyrastające przy sobie z tego samego kłącza (tutaj nie mogłem za bardzo oczyścić kłącza i zobaczyć koloru) zatem chyba taki jego urok.
Zapisane