Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?  (Przeczytany 4739 razy)

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 24, 2019, 21:04:31 »

Ok, to sprawę sposobu sadzenia mamy załatwioną.
Proszę teraz o poradę jak kupować palmę ? Nigdy tego nie robiłem bo tą co mam dostałem w prezencie. Chcę na wiosnę kupić trachycarpusa z pniem ok 1-1,5m . Czy to dobry pomysł ? Ktoś tu na forum napisał do kogoś coś takiego... cyt. " Nie popełniaj błędu i nie kupuj dużego trachycarpusa z plantacji" - koniec cytatu.
Moje pytanie brzmi dlaczego i co to znaczy duży? Przecież nie ma innej drogi jak zakup z firmy która tym handluje. Nie chcę mi się czekać 10 lat aż palma urośnie z małej siewki. Wiem że im większa roślina tym większe prawdopodobieństwo jej utraty z różnych względów. Dlatego proszę o poradę jak wybrać roślinę jak dużą i jakich błędów nie popełnić przy zakupie i tuż po nim. Termin zakupu to wczesna wiosna.

Pozdr.
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 25, 2019, 08:34:40 »

Ja kupowałem malutkie palmy prawie siewki. Największy trach jakiego kupiłem miał może 15-20cm pieniek i może 10cm w obwodzie. Przy takiej roślinie trudno popełnić błąd z jej wyborem (inna sprawa, że kupowałem wysyłkowo). Taka palemka na początku wolno rośnie, łatwo ja zabezpieczyć i nauczyć się jak o nią dbać. Dla mnie było to bardzo dobre doświadczenie. Ale jak już się wrośnie w grunt to wtedy pokazuje pazur :)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 25, 2019, 15:21:24 »

No tak , ale ile lat trzeba czekac żeby miały powiedzmy 2-2,5m wysokosci . Pewnie z 10 lat . Trochę długo :)
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 28, 2019, 07:45:04 »

Kup takiej wielkości jaka ci odpowiada.
Szorstkowce kupione z np. 2 m pniem słabo przyrastają, osłabione wycięciem korzeni.
Według mnie najlepiej brać takie z około 0,5 - 1 m pniem.

Ważne, by bryła korzeniowa wypełniała donicę, a donica nie była zbyt mała.
Trachycarpusy nie są podatne na choroby grzybowe, więc ich obecność wskazywać będzie na złe warunki uprawy.
Około 10 liści to optymalna ilość. Zdrowe, zielone, foremne.
W środku nie powinno być zblokowanych liści bez ogonków (oznaka problemów z korzeniami, spowolnienie wzrostu).

Nie ma co rzucać się na pierwszą lepszą palmę. Sprzedawców jest kilku.
O niektórych wiadomo, że sprzedają słabo ukorzenione rośliny.
Najlepiej wyboru dokonać na miejscu osobiście.

Zdrowy okaz po prostu dobrze wygląda.
Jeżeli liście są OK, to trzeba zajrzeć do korzeni.
Palma nie powinna chybotać się w donicy.
Najlepiej wyjąć palmę z donicy.
Na obrzeżach bryły powinno być kilkanaście - kilkadziesiąt rosnących pionowo korzeni.

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 28, 2019, 19:24:18 »

Bardzo dziękuję. Teraz już wszystko chyba wiem. Zatem będę celował w taki egzemplarz z max metrowym pniem.
Pozdrawiam.
Zapisane