Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?  (Przeczytany 5152 razy)

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« dnia: Wrzesień 17, 2019, 15:38:35 »

Witam.
Wprawdzie do wiosny zostało "trochę czasu" , ale zapytam juz dziś bo czytając forum nie znalazłem informacji dotyczacej ziemi w jakiej sadzicie swoje palmy. Chce wsadzic do gruntu na wiosnę dwa trachycarpusy. Jeden mam w donicy ,a drugi dokupię. Ziemia u mnie jest gliniasta. Wysycha w ciagu kilku godzin po opadach i robi się beton, ale kilka cm glębiej jest wilgotna. Niestety jest cieżka i nieprzepuszczalna.  Prosze o informację jak przygotowac mieszankę ziemi dla trachycarpusa po swojemu. Pomyslałem że wykopię dół 1x1m i wypełnię go ziemia przygotowaną .
pozdrawiam.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2019, 16:29:50 »

Ja bym tego nie robił (studni 1x1), bo zrobi się zbiornik na wodę z miękką glebą pośrodku.

Lepiej wykopać nieco głębiej niż teraz ma doniczka, dno dobrze wzruszyć szpadlem, ale nie wyjmować i nie wymieniać gleby.
Włożyć palmę, obsypać ziemią wykopaną z dołka.
A na wysychanie jest sposób: gruba ściółka z liści z drzew, kory, kamyków w promieniu ok. 80 cm wokół palmy.

Często spotykany obrazek to palma w trawniku, a dookoła niej goła ziemia na 20 cm w każdą stronę, stopniowo zarastająca trawą.
Lepiej tego unikać.

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2019, 17:42:51 »

Bardzo dziękuję. A gdybym chciał włożyć asekuracyjnie w ziemię kabel grzewczy to jak to wtedy zrobić? W Lublinie mrozy potrafią trzymać tydzień dwa po 15 stopni choć coraz rzadziej . Wtedy ziemia może zamarznąć na kamień i pomyßlałem o takiej rezerwie .Poza miastem gdzie mieszkam jest dodatkowo 2-4 stopnie zimniej.
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2019, 08:07:20 »

Ja mam glinę do głębokości co najmniej 3m. Mam tracha którego posadziłem bezpośrednio do gruntu bez wymiany ziemi. Wykopałem dołek trochę większy i głębszy niż doniczka, wsadziłem obsypałem gliną i podlałem. Trach radzie sobie moim zdaniem świetnie. Co do kabla i zamarzania - jak są mrozy to i tak palmę będziesz musiał zabezpieczyć więc i obszar przy pniu. Wkładanie kabla do ziemi moim zdaniem nie ma racji bytu.

Tu zdjęcie
http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=1124.msg21833#msg21833
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2019, 12:50:51 wysłana przez lewiatan1975 »
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2019, 08:47:18 »

Super. Bardzo dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Zrobię tak jak piszecie.
Pozdrawiam.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2019, 17:31:53 »

Po -30°C miało kilka osób. Trachycarpus nie wymaga ogrzewania korzeni.
Poza tym szybko rośnie i trzeba potem mieć 2 kable: ten pod ziemią i ten do zabezpieczenia części nadziemnej.

Pod Lublinem mieszka Binos, przejrzyj jego wątki.

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2019, 09:47:15 »

Witam.

Ja czytam o tych temperaturach -30C to zastanawiam się gdzie ja mieszkam. Wydawało mi się że Lublin to mrozne zagłębie jak na warunki polskie, ale tak niskich temperatur nie pamiętam a śledzę pogodę od co najmniej 25 lat. Najniższe jakie pamiętam to chyba -24C kilka lat temu. Przeważnie mrozy nie przekraczają -15C.
W tym miejscu chcę posadzic drugiego szorstkowca. Wszystkie te rosliny będą wycięte bo są za duze więc będę miał dowolność w usytuowaniu palmy. Wydaje mi się ze miejsce bedzie idealne bo tuz przy budynku. Jest to strona południowa.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 20, 2019, 09:52:21 »

Czy coś jeszcze chcesz posadzić w tym miejscu?
Może nie będziesz zadowolony, gdy już wszystko wykopiesz i na środku posadzisz małą palmę.

Ja bym zostawił tego "brabanta", ale to już zależy do Twojej wizji całości.

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 20, 2019, 11:01:13 »

Brabanty są piękne i ciagle nie wiem co z nimi zrobić ( tam rosną 3 sztuki posadzone w trójkącie ok 11 lat temu). Myślałem o wycięciu dwóch , ale wiadomo co się ujawni po ich wycięciu- brązowy brzydki  bok tego który zostanie. W tym roku na wiosnę mocno je przyciąłem bo były ze 40cm wyższe i zasłaniały okno. Na pewno nie chce mieć tam tylko palmy choć planuje kupić trochę większą (tak z 1m pniem) . Najbardziej podobały by mi się i żonie jakieś niewielkie krzewy (max 1-2szt) które długo i ładnie kwitną, ale tak jak mówię Brabanty jeszcze nie zostały przekreślone.

pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.
Zapisane

Narcyz123

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 22, 2019, 07:57:45 »

Witam.
  Prosze o informację jak przygotowac mieszankę ziemi dla trachycarpusa po swojemu. Pomyslałem że wykopię dół 1x1m i wypełnię go ziemia przygotowaną .
pozdrawiam.

Ziemia w moim ogrodzie jest mocno przepuszczalna, pod cienką warstwą ziemi jest piasek. Chcąc posadzić jakąkolwiek roślinę zawsze wykopuję dół i wypełniam go ziemią, którą sam przygotowuję. Bazą jest ziemia uniwersalna do której dodaję granulowany obornik kurzy i bydlęcy.
Na wiosnę mam zamiar posadzić dużą palmę, więc już teraz zasypałem dziurę nową ziemią. Początkowo taka ziemia pomimo ubijania jest bardzo luźna, lecz po kilku miesiącach ubije się. Wymiary dziury pokazanej na fotkach to 1,5 metra średnicy i 1,2 metra głębokość.


Zapisane
Katowice

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 22, 2019, 12:15:06 »

No tak tylko u ciebie będzie w około tej dziury z ziemią piasek czyli super przepuszczalne podłoże, u mnie natomiast jest glina jak cholera wszędzie .
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 22, 2019, 12:59:15 »

Lepsza ta glina niż piasek.

Narcyz123

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 22, 2019, 14:00:44 »

Darek glina glinie nierówna. Wykop dołek i sprawdź jej przepuszczalność lejąc do tego dołka wodę. Być może przepuszczalność tej twojej gliny okaże się wystarczająca.
Zapisane
Katowice

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 22, 2019, 14:36:31 »

Możesz mieć rację bo jak tak się zastanawiam to praktycznie nigdy u mnie po opadach nie stoi woda. Wszystko wsiąka praktycznie od razu a przy ulewach po kilku minutach. Na przykład jak podlewam rośliny podczas suszy to w zagłębieniu  woda nie stoi długo.Jednak wilgoć utrzymuje się kilka/kilkanaście cm pod powierzchnią . Mam jeszcze pytanie do kol.Andres. Radzisz aby wykopać dołek tylko niewiele większy od bryły korzeniowej. Czy mogę wykopać dużo większy dół posadzić palmę i zasypać go ziemią z dołka ? Nasuwa się pytanie po co ? Ano chciałbym wybrać ewentualne pędraki których u mnie nie brakuje. Prawie zawsze jak kopię jakiś dołek to trafiam na większe lub mniejsze sztuki. A wiem że są żarłoczne.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Sadzenie Szorstkowca w gruncie - Jaka ziemia ?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 22, 2019, 19:18:53 »

Nie ma przeszkód.
Chodziło mi głównie o to, że nie ma potrzeby przygotowywania dołka w jakiś specjalny sposób.