Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 12

Autor Wątek: Trachycarpus fortunei pod Lublinem  (Przeczytany 17510 razy)

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #75 dnia: Maj 16, 2020, 20:54:57 »

Słusznie zrobiłeś. Na gołej ziemi rosną rośliny pionierskie (ta palma do nich nie należy - lubi konkurencję) a gleba traci składniki. Ten kamień wygląda bardzo estetycznie, przy okazji.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 18, 2020, 17:56:33 »

Jest OK. Trudność będzie sprawiało koszenie kosiarką, bo będzie wymiatała kamyki, a trawa z czasem i tak zacznie w nie wrastać.
Zależy jaki masz styl ogrodu. Dalej widać okrągłą obwódkę.

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 18, 2020, 20:27:47 »

No z tym koszeniem to wiem.   Jest  to upierdliwe , ale pocieszam się że to  tylko  4 boki po 80cm :).  Przy miscantach będę musiał coś zmienić bo tą obwódkę z kostki zaczyna podnosić do góry. Palma zaczęła rosnąć po kwietniowym zastoju .Widać na kreskach które zrobiłem że 3 dzidy w różnych stadiach zaczynają się powoli wysuwać. Na razie powolutku bo maj zimny jak cholera a zwłaszcza noce. Liście jednak  bardziej  się zazieleniły bo były takie blade w kwietniu.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 04, 2020, 19:42:02 »

Witam.

Moja palma, zaczęła szybciej rosnąć. Z efektów jestem bardzo zadowolony. Teraz wypuszcza 4 dzidy jednocześnie i wszystkie ida w górę. Fajnie się to obserwuje. Szkoda że nikt z was nie powiedział mi 10 lat temu że można sadzić Trachycarpusy w gruncie :) .





« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2020, 19:50:20 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 16, 2020, 22:41:34 »

Witam.

Pierwszy cześciowo rozwinięty liść jak palma jest w gruncie. Nastepny zaczyna się rozwijać i sa jeszcze 3 dzidy. Nie spodziewałem ze ruszy od razu w tym sezonie tak szybko. Burzowa pogoda  panuje na Lubelszczyźnie już drugi tydzień. Noce są ciepłe ,a w ciągu dnia rozwijają się chmury burzowe. Temp. Między 23-30 stopni i często pada.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2020, 23:01:40 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 17, 2020, 14:37:29 »

Idealna pogoda, wyśmienita!
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 24, 2020, 21:00:34 »

Witam.
Rozwinął się drugi liść :). Pogoda sprzyja. Parno deszczowo i ciepło. Czasami zastanawiam się czy nie za dużo tego deszczu dla świeżo posadzonej palmy. Grunt gliniasty i posadzona w glinie, ale tyle deszczu ile w ostatnich dwóch tygodniach spadło na Lubelszczyznę nie było od lat. Pada praktycznie dzień w dzień i nocami i nie sa to opady przelotne.  To już właściwie trzeci nie drugi tydzień z opadami dzień w dzień.
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwiec 25, 2020, 07:29:15 »

Autor filmiku mieszka na wyspie u zachodniego wybrzeża Kanady, gdzie warunki zbliżone są do naturalnych siedlisk szorstkowca:
https://m.youtube.com/watch?v=One0DIZbAxA
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 25, 2020, 08:45:45 »

Nie do końca wiadomo jak wyglądają naturalne stanowiska trachycarpusa fortunei (widziałem zdjęcia różnych trachycarpusów w stanie dzikim, ale nie fortunei),
ale wody tej palmie latem chyba nigdy nie jest zbyt wiele.

Są tacy, którzy mówią, że palm nie trzeba podlewać...  :chichot: :chichot: :smiech:

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 25, 2020, 10:59:54 »

To jest niesamowite. Jak one rosną w wodzie. Nie zgniją im korzenie?. Zwłaszcza takim małym siewkom. Szok.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 09, 2020, 17:49:55 »

Witam.
Mój Trachycarpus otworzył trzeciego liścia . Robi to średnio co 10 dni. Chyba jest jej dobrze u mnie :) , a poza tym warunki jakie panują od miesiaca są fantastyczne.



pozd.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 28, 2020, 18:45:01 »

Witam.

Palma rozwija czwartego liścia w tym sezonie.





Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 29, 2020, 11:03:30 »

Ładnie, czysto, zadbane ale... dla mnie wygląda to zbyt sterylnie. Ale Tobie ma się podobać. Najważniejsze, że palma rośnie i nabiera siły przed zimą. Powodzenia!
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 29, 2020, 13:37:55 »

Witam.
palma rosnie dobrze.W czerwcu co 8-10dni otwierał się nowy liść. W lipcu pogoda się pogorszyła bo mniej padało i zaczeły sie zimne noce ( jak nie w lipcu) i tempo wzrostu spadło. Czas między 3 a 4 tym lisciem wydłużył się dwukrotnie. Potwierdza się zatem to co było opisywane na tym forum wielokrotnie że Trachycarpus najlepiej rośnie podczas pogody burzowej i bardzo wilgotnej z niewielka różnica temperatury między dniem (22-24C ) a nocą (16-18C) . Lipiec już taki nie był,  przynajmniej na Lubelszczyżnie. Często było powyżej 25 stopni a nocami temperatura regularnie spadała poniżej 12-13 stopni. Raz było nawet 8. Ja jednak zaczynam się zbroić i zakupiłem juz termoregulator RT-821 i rozgladam się za ogrzewaniem. Co polecacie koledzy do takiej palmy jak moja ( 140cm wysokości) . Kabel grzejny, wąż świetlny ? Jakiej dlugości żeby nie przesadzić, ale tez zeby starczył na kilka lat ?
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 29, 2020, 15:24:57 »

Hej,
ogrzewam od spadku poniżej -10 kablami, nie należy ich krzyżować i ściskać za mocno w punktach zawieszenia, łatwo się odkształcają i łamią.
Tam gdzie kupuję, najkrótsza wersja ma 10m i moc 100 W
Powodzenia w zimowaniu
Pozdrawiam PDA
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 12