Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 9 10 [11] 12

Autor Wątek: Trachycarpus fortunei pod Lublinem  (Przeczytany 18455 razy)

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #150 dnia: Czerwiec 19, 2021, 12:03:43 »

Witam.
Coś forumowa starszyzna śpi ....
U mnie palmy rosną. Moja pierwsza palma posadzona ponad rok temu rośnie jak szalona. Wypuszcza liść za liściem. Jej wysokość całkowita wzrosła z chyba 130cm zaraz po posadzeniu do 178cm ( pomiar dziś) Palma z OBI rośnie wolniej , ale rośnie i wypuszcza jednocześnie 4 dzidy w różnych stadiach rozwoju. Pierwsza z nich zaczyna sie otwierać. Najgorzej rośnie i wygląda palma którą dostałem od kolegi. 2 lata trzymana w domu, zaraz po posadzeniu dostała chyba oparzeń słonecznych. Potem chyba z półtora miesiąca zastój. W czerwcu jednak zaczęła rosnąć. Wypuściła juz jeden zdrowy liść i ida dwa kolejne. Zobaczymy jakie bedą jej dalsze losy. Regeneracja pewnie potrwa jakiś czas. Ważne że ruszyła ze wzrostem. Mielismy najgorszą od dziesiecioleci wiosne a raczej jej brak , jednak czerwiec wynagradza nam te lodowate dwa wiosenne miesiące . No może do pełni szczęścia brakuje opadów, ale i to ma się zmienić po niedzieli.
Najmniesza, drugi sezon w gruncie:



Tu widac różnice w kolorze liści. Włoski trach ma zupełnie inny odcień :


Palma trzymana dwa lata w domu- poparzona i biedna . Trochę straszy, ale mam nadzieje ze za rok pokaże na co ja stać :


Nowy liść już bez poparzeń jednak ogonki liściowe makabrycznie krótkie :


pozdrawiam.

Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #151 dnia: Czerwiec 29, 2021, 11:16:01 »

Dla starych wyjadaczy każdy sezon jest już prawie taki sam dlatego taka cisza :). Ładnie to skomponowałeś. Powodzenia w sezonie i... następnym zimowaniu ;)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #152 dnia: Sierpień 16, 2021, 11:21:02 »

Witam.
Forum umiera, starzy się nie odzywają - szkoda.
Sezon powili zbliża się do końca. Wprawdzie jeszcze jakieś 2 miesiące wzrostu , ale to juz nie bedzie to co mielismy w czerwcu i lipcu. Palmy rosną bardzo dobrze. najmniejsza otwiera dziewiątego liścia. jej calkowita wysokość przekroczyła juz 2m.

Tuz po posadzeniu marzec 2020 :


Dzisiaj sierpień 2021 :


« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2021, 11:31:18 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #153 dnia: Sierpień 17, 2021, 10:37:29 »

Pięknie rośnie.

Co do forum, to obecnie setki osób piszą na FB.
Wielu z forum spotkasz w grupie https://www.facebook.com/groups/1907532456142680

Starym nie chce się już pisać, na wiele pytań znamy już odpowiedzi,
a nowi są właśnie na FB.

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #154 dnia: Maj 22, 2022, 08:57:03 »

Witam.
Pora na małą aktualizację stanu palm. Moje trzy palmy które mam w gruncie (jedna od 2020 roku i dwie od 2021) kwitną . Najbardziej jestem zaskoczony tym że palma która ma najniższy pień ok 80cm zakwitła.

Palma zakupiona rok temu w OBI :




Moja najstarsza z najmniejszym pniem  ( 2 zimy w gruncie) :


Sfatygowana i poparzona przez słońce palma stojąca wcześniej 2 lata w domu u kolegi powoli przestaje straszyć. Myślę że na koniec tego sezonu będzie juz piękna. Ona rośnie najszybciej. Zaczyna rozwijać trzeciego liścia w tym sezonie :

Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #155 dnia: Maj 24, 2022, 20:31:07 »

Dobrze wyglądają :)

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #156 dnia: Listopad 01, 2022, 13:14:59 »

Witam.
Sezon dobiegł końca. Palmy mam od marca 2020 roku. Najstarsza jest w gruncie od 3 sezonów. Tegoroczny uważam, za najlepszy, gdyby nie ten koszmarny wrzesień można by powiedzieć że był rewelacyjny.

Moja najstarsza palma :

Marzec 2020 tuż po posadzeniu. Wysokość całkowita 130cm , wysokość pnia 50cm


Październik 2022 -wysokość całkowita 240cm , wysokość pnia 117cm , 10 pełnych liści w tym sezonie. ( Na poczatku tego sezonu pień miał 80cm, pod koniec maja 95cm czyli wychodzi na to ze przyrost tegoroczny wyniósł 37cm pnia. 67cm w 3 sezony.


Palma prezent trzymana 2 sezony przez kolegę w domu. Tuż po posadzeniu :
Kwiecień 2021


Październik 2022 - wysokość pnia 150cm , wytworzyła 9 pełnych liści i 10ty w polowie otwarty. Przyrost pnia ok 20cm , widac to doskonale na zdjęciu , cała cienka cześć to przyrost tegoroczny, wysokosć całkowitaa to 220cm . Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale palma zaczyna wysuwać kolby kwiatostanowe pomimo tego że kwitła w tym roku. Wysuwa chyba z 5 kolb.



Palma kupiona w OBI. Najmniejszy przyrost .Pien urósł ok 10cm .Ma w tej chwili 117cm czyli tyle samo co moja najstarsza palma. Wytworzyła 7 pełnych liści , tylko 7 byc moze dlatego że kwitła bardzo obficie. Kolby kwiatostanów były u niej ogromne . Na wysokość nie urosła wcale gdyż wszytskie liście tegoroczne maja dużo krótsze ogonki, niz te które miała po zakupieniu.



« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2022, 13:21:15 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #157 dnia: Listopad 04, 2022, 13:06:46 »

Ładnie rosną ci te trachy, Bardzo ładnie. :)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #158 dnia: Listopad 06, 2022, 18:09:50 »

Cześć
Staram się o nie dbać w miarę moich możliwości i wiedzy zdobytej z tego forum. Na razie się udaje.  Czekam z niecierpliwością na twoje zdjęcia :)
Pozdr.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #159 dnia: Marzec 17, 2023, 19:31:59 »

Witam.
Zima odchodzi , czas rozpakować palmy. Dzisiaj nadszedł ten dzień. Palmy były w budach od 20 listopada czyli 4 miesiące. To bardzo długo, mialem obawy czy wszystko bedzie w porządku, choć budy były czasami otwarte tygodniami. Na dzień dzisiejszy stan palm oceniam na szkolną 6 tkę . Wyglądają identycznie jak w listopadzie- temperatura jaką utrzymywałem w mrozy to między 1a 2 stopnie na plusie. Moją najstarszą palmę zamknąłem w budzie z niedojrzałymi nasionami . Niestety wyglądają one tak samo jak w listopadzie czyli są zielone. Nigdy nie dojrzeją . Trzeba je obciąć.

Zdjęcia trochę słabe bo świeciło ostre słońce.









Teraz potrzeba im tylko trzech rzeczy - obornika , ciepełka i sporo deszczu.



« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2023, 19:37:29 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #160 dnia: Marzec 21, 2023, 13:08:12 »

Przezimowały w stanie idealnym. Mam też pytanie - w jakim celu zostawiłeś szczeliny pomiędzy poszczególnymi warstwami płyt styropianowych?
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 21, 2023, 19:07:56 »

Witam.
Tych szczelin normalnie nie ma jak są mrozy. Segmenty nie są niczym połączone tylko ściśnięte odciągami. To wystarcza żeby się nie przemieszczały nawet podczas silnej wichury. Kiedy mrozy mijają luzuje odciągi i wkładam pomiędzy segmenty kwadratowe styropianowe klocki i napinam ponownie odciągi . Palmy tak sobie siedzą , wiatr w środku hula światło przenika do środka, a deszcz na nie nie pada. Jak przychodzą mrozy wyciągam klocki. Pomimo kłopotów z przechowywaniem segmentów uważam że są super energooszczędne i agrowłóknina nie ma do nich startu. Niestety jest też inny problem- co roku muszę dorabiać każdej palmie po jednym segmencie. Jak to się skończy ? Nie wiem
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #162 dnia: Czerwiec 21, 2023, 13:14:01 »

https://zapodaj.net/plik-dR9B11AsBS
Nasiona które zebrałem z mojej palmy wiosną , a które dojrzewały od tamtego roku kiełkują. Posiałem około 200szt i zaczynają kiełkować te najwcześniej posiane. Trwało to około 3 miesięcy . Będą nowe trachy.
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #163 dnia: Czerwiec 26, 2023, 13:51:40 »

Brawo :)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #164 dnia: Wrzesień 27, 2023, 21:21:07 »

Witam.
Podsumowanie tego sezonu marzeń już niedługo. Mam jednak do kolegów pytanie i liczę na pomoc. Dotychczas moje 3 trachycarpusy zimowały w styrobudach.W związku z tym iż moja najstarsza palma osiągnęla wysokość całkowitą 3 metry  i jest już tak duża że widzę iż nie upchnę jej w styrobudzie o bokach wewmętrznych 90x90 . Od początku nie straciła żadnego liścia i ma je od samej ziemi do szczytu  około 45szt- ogromna masa liściowa. Postanowiłem zbudować dla niej ażurową konstrukcję z łat o rozmiarach 140x140x350cm - taki prostokąt zakończony u góry pólkoliście. Ciotka uszyła mi 6 worków z agro P100. 3szt to worki podwójne i 3szt z pojedyńczej P100. Razem 6 worków 160x160x400. I teraz pytanie zasadnicze bo targają mną niepewności. Czy jeśli założę te wszystkie worki czyli 9 warstw agro P100 to czy kabel 170W utrzyma temperaturę ok +2C w środku ? Tą konstrukcję zbudowałem już na wiosnę i postawiłem testowo na palmie zakładając jeden podwójny worek. Powiem że chyba przy -5C ten kabel nie dawał rady utrzymać dodatniej temperatury. Dostawiłem więc termowentylator 1000W i on też włączał się co chwilę także przy jednym podwójnym worku w bezwietrzną noc z -5C cienko to wyglądało w porównaniu z styrobudką. Co sądzicie ? Da radę jak założę wszystkie worki przy powiedzmy -20 z silnym wiatrem ? Nie chciałbym obudzić się z przysłowiową reką w nocniku w środku zimy.  Wiem że ogromna rzesza hodowców palm uzywa tylko agrowłókniny jednak oni owijają palmę w pochodnie i wtedy powierzchnia doogrzania jest mała. U mnie jest ogrom liści na całej wysokosci palmy i nie chciał bym ich wszystkich mocno związywać w kokon bo jednak trochę się masakrują przy takim zwinięciu. Przy mojej konstrukcji sprawdzałem że zeby zalożyć całą konstrukcję muszę tylko lekko podgiąć liście do srodka i gotowe. Przy tym liście zostają w idealnym stanie. Wcześniej uzyskiwałem to  w styrobudzie,  ale liści było znacznie mniej. W ostatnią zimę ledwo ją upchnąłem a przez bierzący sezon palma rozwinęla już 11 liści i to bardzo dużych dlatego pasowało by zastosować to co zrobiłem i 9 warstw agro P100 - pytanie czy to wystarczy ?
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2023, 08:52:19 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12