Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12

Autor Wątek: Trachycarpus fortunei pod Lublinem  (Przeczytany 18929 razy)

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #120 dnia: Grudzień 26, 2020, 15:06:15 »

Spoko Darek,
nie zalejesz. Mój najstarszy trach stał wiosną pewnego roku 2 tygodnie w młace. Podlej z umiarem i wszystko będzie ok
Pozdro PDA
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #121 dnia: Grudzień 27, 2020, 10:20:46 »

Ok. Dzięki za odpowiedź. Tak też uczyniłem. Podlałem trochę . Zimy na razie brak. Do końca roku temp.majà być wysokie jak na koniec grudnia. Czy wasze palmy stoją niczym nie okryte nawet przed opadami czy pozakładane macie  jakies daszki/osłony?
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #122 dnia: Grudzień 27, 2020, 15:16:56 »

Moje szorstkowce i karłatki odkryte, nawet siewki.
Jedyna osłona to świerkowe gałązki i 15 cm liści przysypanych ziemią.
Natomiast daktylowiec kanaryjski i sagowce, no to już agro, chochoł i dokoła kopiec.
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #123 dnia: Grudzień 27, 2020, 23:30:13 »

Moje palmy też stoją nieokryte . Zeszłą zimę też tak przestały aż do wiosny. 
Kontroluję jednak prognozy i jestem gotów  do działania w razie potrzeby.

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 06, 2021, 12:56:57 »

Witam.
korzystajac z pięknej pogody (zero wiatru i temp. 5C ) postanowiłem przygotować styrobudę na wypadek silnych mrozów. Coś mi zdjęcia nie wchodzą. Musze popracować nad tym chwilkę .

Oczywiście buda otwarta będzie mozliwie najdłużej jak się da . Mam nadzieje że cały czas.



Zrobiłem po dwa otwory wentylacyjne po przekątnej na dole i dwa na gorze tak jak Araukar . Mam nadzieje że to wystarczy . Będę monitorował wilgotność wewnątrz. Najwyżej dam wentylatorek do środka . Obym nie musiał zamykać budy :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2021, 13:17:55 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #125 dnia: Styczeń 06, 2021, 13:56:53 »

Takiej budy bym nie zamykał.
Dałbym ew. zakrycie w kształcie piramidy:
1) same pręty spięte na szczycie dla złamania opadającego śniegu,
2) agro na tych prętach dla utrzymania (spowolnienia utraty) warunków z budy,
ewentualnie:
trójkątny styro-daszek z frontem z pociętej w paski folii (okienko z wietrzeniem).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2021, 14:03:53 wysłana przez WinterDamage »
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #126 dnia: Styczeń 06, 2021, 14:55:44 »

No mam jeszcze jeden segment środkowy którego nie wykorzystałem  więc zamiast tego końcowego mogę dać właśnie ten i zakończyć go daszkiem z agro.  Sądziłem że to zamknięcie będzie dobre na mrozy powyżej -10C  Sądzisz że uda mi się  utrzymać temp. lekko poniżej zera z daszkiem z agro kiedy na zewnąttrz będzie powiedzmy -12 C ? Przy samej agro to chyba woda będzie się lała do srodka ?  Czy ona nie zwiększy wilgotności wewnątrz bardziej niż zamknięcie styro ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2021, 15:00:21 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #127 dnia: Styczeń 06, 2021, 15:20:26 »

Woda nie będzie się lała przez (nawet średnio) napiętą włókninę.
Wilgotność będzie mniejsza z włókniną niż w styropianie.
Komfortu pasywnie nie utrzymasz przy -12. Osłona pasywna niweluje wg mnie "temperaturę odczuwalną", np. -3 czy -6 przy -1. Z doświadczeń niektórych Ojców Założycieli wynikałoby, że dla szorstkowca powinna wystarczyć, co jest w zgodzie z badaniami naukowymi.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2021, 15:27:38 wysłana przez WinterDamage »
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #128 dnia: Styczeń 06, 2021, 15:33:00 »

Dlaczego pasywnie ? Na zdjęciu widać zieloną siatkę roztoczoną dookoła palmy na której jest kabel grzejny z termostatem rt821 także zastanawiając się czy utrzymam lekko poniżej zera przy -12 miałem na myśli że kabel będzie grzał a mimo to ciepło będzie uciekało jak szalone :) ...a termostat będzie cały czas załączony :)  . Dobra wiadomość  z tą agro ( że woda nie będzie się lała ). Coś wymyślę w takim razie.
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #129 dnia: Styczeń 06, 2021, 15:45:18 »

Sora, zapomniałem, że wyszykowałeś siatkę; zdjęcie na komórce mam wirlkości znaczka.
Dobrze się zabezpieczyłeś, nie ma strachu.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #130 dnia: Styczeń 07, 2021, 12:56:52 »

A moze wyciąć dwa okienka w najwyzszym segmencie powiedzmy 30x50cm i podczas odwilży zdejmować je a jak przyjda silne mrozy zamykać ? Mówiąć szczerze juz tak wszystko przygotowałem w tym ostatnim segmencie , przykleiłem kątowniki zeby linki odciagowe nie wcieły się w styropian na środku srubę żeby trzymała linki więc jakos nie chciał bym kombinować . Jak dam inny segment na góre z agro to będzie znowu problem z linkami odciagowymi . Wzorowałem się na budzie Araukara on twierdzi że nie miał problemów z wilgocią u siebie , ale przyznaje że mam obawy przed zamknięciem na długo tej budy . Niby mroze nie trwaja w nieskończoność przeważnie do 2 tyg . Czekam na rady :)
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #131 dnia: Luty 20, 2021, 14:17:32 »

Witam.
W związku z tym że najbliższe dwa tygodnie maja być ciepłe postanowiłem rozpakować swoja palmę, bo pogoda sprzyja,czyli jest na plusie i pochmurno.
Tak to wygladało w trakcie najbardziej mroźnego i śnieżnego okresu :

dzisiaj zdjąłem dwa segmenty budy :



Jak widac sniegu jest u mnie duży zapas. W sumie palma była w budzie jakieś 5 tygodni. Wyglada tak jak ją zamknąłem więc chyba zimowanie się udało. Nie widac żadnych sladów plesni czy grzyba. Kilka dni przed zamknieciem spryskałem ją srodkiem grzybobójczym. Temperatura ustawiona była na 0 stopni wlącz i +2 stopnie wyłącz . Wilgotność wewnatrz bywała różna jednak zawsze 10-20% niższa niz na zewnatrz. na poczatku marca ma niby wrócić mróz, ale do tego czasu palma będzie odkryta.
Co do ogrzewania to sprawdziło się doskonale. Nawet podczas ponad 20 stopniowych mrozów kabel bez problemu dawał sobie radę. Przy tak niskich temperaturach działał mniej więcej w cyklach 20min grzanie i 20-30min przerwa. Otworow wentylacyjnych było w sumie 6. Dwa na drugim segmencie i 4 na najwyzszym po 2 naprzeciwko siebie. Nie było potrzeby zakrywania ich przy największych mrozach. Pare razy jednak to zrobiłem dla testów. Po zamknieciu wiekszości (zostały tylko jeden na dole i jeden na górze ) wilgotność bardzo mocno wzrastała. Srednica każdego z otworów to 5cm tak jak u kol. Araukara.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2021, 14:24:04 wysłana przez DarekRz4 »
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #132 dnia: Luty 21, 2021, 09:34:08 »

Widać ,że dbałeś o nią cały czasz. Otwory wentylacyjne oczywiście na plus ale tak naprawdę bez nich też nic by się nie stało.

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #133 dnia: Luty 21, 2021, 23:21:21 »

Wspaniała forma.
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #134 dnia: Luty 22, 2021, 15:22:41 »

Miła dla oka zieleń na tle śniegu. Dobrze wygląda. Jeszcze kilka sezonów i będzie z niego palma jak się patrzy! :)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12