Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12

Autor Wątek: Trachycarpus fortunei pod Lublinem  (Przeczytany 18738 razy)

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #105 dnia: Październik 10, 2020, 22:49:06 »

Witam.

Dziś robiłem jakies zakupy w OBI i zrobiłem fotki Trachycarpusowi który stoi u nich od wiosny. Najpierw stał przy wejściu do sklepu, ale  w środku, teraz przenieśli go  na dział roślin. Ciekawi mnie czy ktoś wpadnie wreszcie na pomysł , aby obniżyć cenę i sprzedać palmę, czy pójdzie na zmarnowanie . Ale to w Polsce chyba już narodowa tradycja- lepiej nie obniżyć ceny i wyrzucić niż sprzedać taniej. Podobny loś może spotkać dużego Daktylowca w tej samej cenie który stoi niedaleko tracha.


Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #106 dnia: Październik 30, 2020, 20:43:22 »

Witam.
Zrobiłem coś takiego. Interesuje mnie zdanie doświadczonych kolegów czy takie rozwiązanie może być czy jednak lepiej owijac pień ?
Ta rura została zrobiona przeze mnie głownie dlatego żeby nie bawic się w owijanie co rok od nowa tylko po związaniu liści zakladać tą rurę na roślinę i koniec. Potem na wiosnę mozna ją zdjać do góry jednym ruchem i po zabawie. Oczywiscie na to wszystko pójdzie  styrobuda więc chyba bliskość kabla nie ma az takiego znaczenia bo temperatura ustawiona z czujnikiem przy sercu palmy będzie w całej budzie podobna ( przynajmniej tak mi sie wydaje). Zostawiłem jakies 2,5m na rozłozenie na ziemi wkół pnia. Może być ??

Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 31, 2020, 07:25:55 »

Ogólnie jest dobrze . Jedynie trzeba zawsze brać pod uwagę moc kabla w stosunku do kubatury  styrobudy w przypadku bardzo dużego mrozu.
Osobiście mogę doradzić aby nie robić tej siatki z przewodem zamkniętej na stałe. Ciężko się to czasem nakłada.
Lepiej poowijać przewód na rozłożonej siatce a potem ją tylko owinąć na palmę i przyłapać opaskami zaciskowymi ( trytkami, czy jak sie tam na nie mówi).

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 31, 2020, 10:50:23 »

Ciekaw jestem parametrów kabla.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 31, 2020, 11:07:44 »

Chyba faktycznie trzeba zrobić otwieraną rurę -masz Klex rację.
Parametry kabla to 17m/10W na metr czyli 170W
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #110 dnia: Październik 31, 2020, 17:21:44 »

Dzięki za param.
Otwierana da Ci też możliwość modyfikacji kształtu.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #111 dnia: Listopad 01, 2020, 15:16:58 »



 :smiech:
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #112 dnia: Listopad 01, 2020, 16:58:02 »

Właśnie o to mi chodziło :)

WASHI

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 804
  • 7a/7b
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #113 dnia: Listopad 03, 2020, 01:01:05 »

Darek

Piękny trach. Czy mógłbym prosić o ile to oczywiście możliwe  o większe zdjęcie z oddali. Miniaturki tego nie oddadzą.Pozdrawiam
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #114 dnia: Listopad 03, 2020, 07:41:25 »

No niestety zrobiłem tylko te dwa zdjęcia ledwo, ledwo bo jak to w sklepie nastawiane roślin wokół  i nie było podejścia. Byłem tam kilka dni temu to jakby trochę zbladł. W doniczce ma popiół i całe lato przestał pod dachem bez słońca. Koniec będzie taki że wyschnie im przez zimę i wiosną  będą chcieli sprzedać zwłoki za 399,90 jako okazja. Praktykują to od lat sprzedając ciut taniej rośliny dopiero na granicy życia i śmierci.
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #115 dnia: Listopad 04, 2020, 00:25:04 »

WASHI, Ty żyjesz jeszcze? ;) fajnie Cię tu widzieć.
DarekRz4 wszystko ok ale po jaką cholerę 170 W na taką siewkę. 170 używam na Alfa, który ma 5m wysokości z liśćmi. Uważaj aby kabel grzejny nie był za blisko liści, spalisz je.
Życzę powodzenia Arundo
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #116 dnia: Listopad 04, 2020, 07:22:04 »

Zakładając optymistyczny scenariusz że palma przeżyje kilka najbliższych zim pewnie przyda się właśnie taki. Poza tym chce kupić większą palmę z pniem 1-1,5m  więc nie zmarnuje się. Miałem kupić  w tym roku, ale brak czasu nie pozwolił się tym zająć.  Mam nadzieję że mimo tego przewymiarowania nic złego przez to się nie stanie.
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #117 dnia: Grudzień 21, 2020, 07:08:59 »

Krótkie pytanko do kolegów. U mnie  posucha.  Od wielu tygodni  praktycznie nie pada. Jak wygląda kwestia podlewania w tym okresie roku ? Palma nie rośnie od dwóch miesięcy. Czy od czasu do czasu podlać ją czy nie interesować się tym do wiosny ?  Przypominam że mój trachycarpus posadzony w marcu tego roku więc jeszcze nie ukorzeniony . Czy podlewać ? Ziemia gliniasta więc nie wysycha tak szybko . Oczywiście są mgły i jakieś pseudo mżawki , ale w ziemię nie wsiąka praktycznie nic. Czy taka palma w okresie zimowym potrzebuje w ogóle wody ?
Zapisane

WinterDamage

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #118 dnia: Grudzień 21, 2020, 07:31:26 »

Podlej!

PS: Poniżej dane o opadach w warunkach naturalnych:
Rainfall. During December, Nainital regularly aggregates up to 27mm (1.1") of precipitation. During the entire year, Nainital aggregates up to 1636mm (64.4") of precipitation.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2020, 07:55:28 wysłana przez WinterDamage »
Zapisane

DarekRz4

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 194
Odp: Trachycarpus fortunei pod Lublinem
« Odpowiedź #119 dnia: Grudzień 21, 2020, 10:29:32 »

Analizowałem dane o opadach w tamtym obszarze. Od wiosny wchodzę sobie na Windy i podpatruje temperatury. Sęk w tym że tam teraz temperatura w dzień to 16-20 C a w nocy 6-15 C i non stop słońce  - Zupełnie inaczej niz u nas w tej szaro-burej rzeczywistosci gdzie w nocy przymrozki a w dzień lekko powyzej zera lub na lekkim minusie. Jednak 16-20C w dzień to u nas wrześniowa pogoda . Dlatego się waham . Gdyby mój trach był kilka lat w gruncie to bym nawet nie pytał i nie podlewał , ale w tej sytuacji kiedy jest od marca w ziemi czyli krótko , to juz sam nie wiem .....
Nie znalazłem na forum żadnej informacji archiwalnej co robic w takiej sytuacji. Nie chce jej zasuszyć ani zalać. Pomocy  :D
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12