Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: [1] 2 3 ... 14

Autor Wątek: Figi - sezon 2019  (Przeczytany 30175 razy)

zwojtek

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 50
Figi - sezon 2019
« dnia: Grudzień 22, 2018, 20:02:15 »

Sezon 2018 już prawie za nami, a mnie naszła myśl odnośnie szczepienia fig.
U mnie w chłodnym klimacie najplenniejsza jest odmiana Bornholm (Bornholmes Diamant?) - a to chyba coś a'la tutejszy Borek.
Zastanawiam się czy miałoby sens zaszczepienie na tej odmianie odmian bardziej wymagających?
Teoretycznie korzenie mojego Bornholmu dobrze pracują w moim klimacie, więc czy mogłyby wesprzeć do wcześniejszego owocowania inne ciepłolubne odmiany (np. RdB) ?
Co o tym myślicie?
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2018, 20:30:24 »

Zwojtek trzeba próbować. Raczej nikt nie ma takich doświadczeń.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

MMazurek

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2018, 21:58:24 »

Poniżej link o szczepieniu fig. Niestety wymaga to przetłumaczenia. Polecam tłumacza Google.

http://www.greffer.net/?p=7

http://www.jardin-mundani.com/Frances/GREFFES/Ecusson-majorquin.htm

Czy to się może udać? Czy to mam sens?
Może takie pytanie należy zadać Instytutowi Ogrodnictwa w Skierniewicach?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2018, 23:23:53 wysłana przez MMazurek »
Zapisane
Pozdrawiam z Wrocławia

zwojtek

  • G0
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2018, 23:49:34 »

Na kanale u tego gościa https://www.youtube.com/channel/UCfsPdSUzTdV62xoLWDSh6Hg/videos można się sporo dowiedzieć o technikach szczepienia i rozmnażania fig.
Szukam jednak odpowiedzi na pytanie o dobór podkładki, czy można - jak w przypadku np. jabłoni - uzyskać jakieś pożądane cechy jak wigor, rozmiary rośliny czy właśnie dostosowanie do warunków glebowych i termicznych, a zwłaszcza cech lepszego dostosowania dla naszego klimatu. Jak na razie bezskutecznie.

W południowych krajach szczepią na byle czym - siewkach (jak w linku francuskim od MMazurek), aby szybko otrzymać odmianowe drzewko.

Doczytałem że do szczepienia figa kompatybilna jest z:
Ficus johannis
Ficus pseudo-carica
Ficus palmata
Ficus sycomorus
Ficus racemosa

(i częściowo z)

Ficus pumila
Ficus botryocarpa
Ficus variegata
Ficus deltoidea

Na Florydzie szczepiono figi na f. benjamina.
Podobno nie uda się zaszczepić fig na innych morwowatych.

Spróbuję szczepień w sezonie 2019 pomiędzy f. carica i f. palmata i f. johannis i zdam relację.
Będę wdzięczny za jakieś inspiracje co warto wziąć na podkładkę a co na zraz, by to miało sens.
Zapisane

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 24, 2018, 15:56:57 »

Powodzenia i czekamy na wyniki eksperymentów.
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 24, 2018, 19:07:38 »

Ja też będę próbował zaszczepić na drzewku które zdrowo rośnie ale nie owocuje jakieś inne figowce. Zresztą już zacząłem to robić. Przez cały sezon zrastał się zraz Kadody.(szczepienie poprzez zbliżenie)Czy się przyjęło zobaczę na wiosnę.Zrost jest jeszcze słaby. Będę jeszcze próbował na tym samym drzewku zaczepić inne odmiany.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Narcyz123

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2019, 15:56:35 »

Ja figi uprawiałem zawsze w donicach. Od zeszłego roku próbuję je uprawiać w gruncie bez dogrzewania. Jesienią 2017 roku zrobiłem osłonę w następujący sposób. Najpierw figa została owinięta cztery razy agrowłókniną. Następnie na to nałożyłem specjalnie uszyty worek bez dna z podwójnej agrowłókniny, który wypełniłem liśćmi. Figa to Peretta. Nie prowadziłem pomiarów temperatury, a figa przemarzła do poziomu gruntu.
Tak to wyglądało



Figa w ubiegłym roku odbiła z korzeni



Tym razem jesienią zabezpieczyłem ją podobnie jak wcześniej, lecz dołożyłem jeszcze szeroki fi 600 worek foliowy bez dna, który wypełniłem liśćmi mocno je ubijając. Worek ma tysiące dziurek.



W środku mam zamontowany termometr z higrometrem i prowadzę pomiary temperatury na zewnątrz i wewnątrz.




Zapisane
Katowice

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2019, 23:03:11 »

O wiele skuteczniejsze zabezpieczenie to przygięcie pędu do ziemi  i odkrycie liśćmi, ziemią, plandeką. Takie okrycie jak Twoje jest skuteczne tylko przy bardzo krótko trwających niskich spadkach temperatury. Jeżeli mróz się przeciąga to w końcu przenikanie do Twojego worka z liśćmi i pędy przemarzną.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Narcyz123

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 01, 2019, 06:26:24 »

Czytałem o tym sposobie i widziałem fotki, lecz jak długo można go stosować? Grubszych gałązek nie będzie można przygiąć. Jeżeli znowu przemarznie to zrezygnuję z uprawy figi w gruncie. Liczyłem że ta osłona nie będzie pasywna i pomiary temperatury zaczynają to potwierdzać. Liście wydzielają odrobinę ciepła. Temperatura wewnątrz osłony jest zawsze wyższa od tej na zewnątrz.
Bezwładność wynosi około 8 godzin.
W tym roku osłona z liści jest przeszło dwukrotnie szersza od poprzedniej.
Zapisane
Katowice

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 01, 2019, 09:55:52 »

Można uprawiać figowca prowadząc na kilka pędów. Co jakiś czas odmładzać wówczas gałęzie nie będą zbyt grube i dadzą się przygiąć.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

lewiatan1975

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1668
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2019, 10:13:16 »

Arturze, najważniejsze, że jeszcze jeden forumowicz ma Perettę która wygląda jak nasze :). Pamiętam, że ostatnio prawdziwość naszych roślin była poddawana w wątpliwość ;)
Zapisane
Pozdrowienia z Rumuni (45.22, 26.01), 480 m n.p.m

Maris

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 414
  • Lanckorona, 455 m n.p.m.
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2019, 10:41:17 »

Ja też mam perette, która wygląda jak wasza. W 2018r pozyskałem :)
Zapisane
(49° 49')

Narcyz123

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 01, 2019, 12:04:56 »

Można uprawiać figowca prowadząc na kilka pędów. Co jakiś czas odmładzać wówczas gałęzie nie będą zbyt grube i dadzą się przygiąć.

Jeżeli znowu przemarznie to chyba tak zrobię. Najniższa temperatura jaką zanotowałem wewnątrz osłony to - 4,3 stopnia przy wilgotności 84% Przy tej temperaturze zdrewniałe gałązki nie powinny przemarznąć, gorzej z zielonymi.
Jesienią nie dosyć że zrobiłem grubszą dwuwarstwową osłonę z liści, to dodatkowo w obydwu workach liście mocno ubiłem.
W 2017 roku liście w osłonie nie były mocno ubite i na wiosnę okrywały tylko 2/3 pnia figi czyli same się ubijały. Myślę że dlatego figa przemarzła.
Martwi mnie też duża wilgotność panująca wewnątrz osłony, przy dodatnich temperaturach wynosi 100%
Zapisane
Katowice

Maris

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 414
  • Lanckorona, 455 m n.p.m.
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 01, 2019, 12:41:10 »

Zawsze możesz jeden pień prowadzić blisko ziemi. Ja tak robię z jedną figą. Pień jest gruby jak butelka od piwa, łatwo okryć, a nie startuje figa od poziomu gruntu.  :)
Zapisane
(49° 49')

Narcyz123

  • G0
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Figi - sezon 2019
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 01, 2019, 13:15:14 »

Szkoda że nie wstawiłeś fotki. A co robisz z gałązkami wyrastającymi z tego pnia, naginasz je jesienią do ziemi? Niezbyt ciekawie musi to wyglądać.
Zapisane
Katowice
Strony: [1] 2 3 ... 14