Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Bawoli z kamerą  (Przeczytany 2217 razy)

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Bawoli z kamerą
« dnia: Grudzień 19, 2018, 03:29:41 »

Zamiast zdjęć zamieszczam krótki film z mojej drugiej wyprawy do Papui Nowej Gwinei, z zatoki Milne.

Głównym powodem wyprawy był coroczny festiwal Canoe and Kundu (czółen i bębnów) oraz oczywiście szwendanie się po papuańskich bezdrożach.

Czerwony kwiat to kwiatostan imbiru. Na pokrywie wentylatora grilują się zielone banany i homary (w przeliczeniu tylko ok 10 zł za sztukę!)

Są też akcenty palmowe - palmy kokosowe podczas przeprawy tradycyjnym czółnem oraz wyplatane połacie dachowe z liści palmy sago. Szkielet  takiej konstrukcji stanowi  pasek z pnia pandanowca a wiązania zrobione są lian ratanowych (też gatunek palmy).  Takie "dachówki" wytrzymują do 8 lat. Sam też kilka takich wyplotłem - zamierzam tę nową umiejętność zamieścić w swoim CV :) Ognisko rozpalone na łupinach orzechów kokosowych. Tak więc wszędzie palmy...

Przed obejrzeniem proszę ustawić HD ponieważ YT automatycznie ustawia 480p.

https://www.youtube.com/watch?v=gX3xZaVCWss&t=10s&fbclid=IwAR2clPPOV7T12PMjUl-V2JbbXcbcnozhl--1G4OQxJCp14lVGYuRWo4xWeU
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2018, 03:37:38 wysłana przez bawoli »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bawoli z kamerą
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2018, 08:14:40 »

Interesujący film, fajnie przejścia i obrazki. Przy okazji obejrzałem dwa inne filmiki :)

« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2018, 08:59:55 wysłana przez andres »
Zapisane

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Odp: Bawoli z kamerą
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2018, 15:07:17 »

Dzięki Andrzej za opinię. W tym temacie wciąż raczkuję, nie ukrywam jednak, że sprawia mi to frajdę. Po raz pierwszy kręciłem vlogerską kamerą. Wszystkie poprzednie powstały przy pomocy GoPro, którego nie lubię ze względu na brak stabilizatora. Chyba widać różnicę.

Zdradź proszę w jaki sposób powstawały ujęcia w filmach w Twoim ogrodzie? Czy użyte były statywy, wysięgniki etc czy wszystko kręcone było z ręki? Bardzo podobają mi się ujęcia tyczek bambusowych w czołówkach (przejścia w poziomie).
Zapisane

klex

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Strefa 6b
Odp: Bawoli z kamerą
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2018, 20:19:01 »

Bawoli piękne filmy a zarazem pamiątki  na stare lata.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bawoli z kamerą
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2018, 09:45:57 »

Bawoli,
Na Twoich filmach jest fajna dynamika, czasami zaskakujące przejścia, końcówki.
Dobrze się je ogląda.

W warunkach podróżnych pewnie ciężko jest jednocześnie coś przeżywać, a jednocześnie coś filmować w sposób techniczny.
Oprogramowanie może ustabilizować drżenia, ale nic nie zastąpi statywu.
Dla urządzeń mobilnych są dostępne różne gimbale, małe statywy.
Lecąc na Teneryfę wziąłem lekki statyw fotograficzny i uchwyt na telefon.
To była jedyna rzecz, której nie użyłem, spędziła 2 tygodnie w szafie.
Teraz żałuję, bo choć wszystkie filmiki kręciłem opierając telefon o jakąś twardą podpórkę to wszystko jest ruszone.

Pracując w warunkach stacjonarnych dobrze jest mieć solidny statyw z głowicą wideo,
czyli taką, która pozwala rączką przesuwać kamerę z prawa w lewo, z góry w dół.
Uzyskuje się kadr stabilny np. poziomie (jadąc po horyzoncie).
Jeszcze lepszy efekt daje użycie slidera, czyli poziomej szyny, na ogół do 1 m, po której aparat przesuwa się na specjalnej głowicy.
I to właśnie przy pomocy takiego slidera powstało wiele ujęć ze zbliżeniami.
Nic nie było kręcone z ręki.
Slider zapewnia jednostajny ruch, mechanizmy przekładni niwelują np. mocniejszy nacisk ręką, który powodowałby przyspieszenie.

Mam taki statyw z głowicą wideo, mam aparat i czekam na nowy sezon, by w pełni się tym zająć.
Myślę, że takie filmiki z ogrodu nie mogą konkurować widowiskowością z relacjami z takich podróży, jak Twoje.

Co to jest vlogerska kamera? Masz na myśli jakąś bezlusterkową cyfrówkę Sony?

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Odp: Bawoli z kamerą
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2018, 02:43:43 »

Dziękuję Klex i Andrzej za opinie. Zauważyłem, że po długim czasie chętniej wracam do  takich  nagrań,  niż do setek zrobionych zdjęć. Kwestia jakości to inna sprawa, bo oczekiwania vs efekt końcowy są zawsze  inne.

Andrzej, bardzo dziękuję za garść wartościowych porad i wyjaśnienia. O taki slajder muszę się postarać! Ważne żeby zmieścił się do plecaka i był lekki, jutro pochodzę po sklepach.

Odnośnie vlogerskich kamer – zgadza się, chodziło mi o bezlusterkowe, podręczne cyfrówki z opcją nagrywania. Spontanicznie przetłumaczyłem vlogging  camera i wyszedł taki nieprecyzyjny potworek słowny. Od niedawna jestem posiadaczem Canon m50, który właśnie testowałem w PNG. Jestem bardzo zadowolony z tego zakupu. Największą zaletą jest jego rozmiar – lekki, nie rzuca się w oczy, łatwy w transporcie. Poza tym stabilizator obrazu, szybkie łapanie ostrości na dotykowym ekranie,  no i nagrywanie w 4K. Widzę dużą różnicę w jakości nagrań bez zmiany sposobu nagrywania i to mnie bardzo przekonuje.

GoPro wychwytuje najmniejsze drgania, bardzo irytujące, które później można usuwać w programach, ale kosztem jakości obrazu, no i nie zawsze z zadowalającym rezultatem.

Niekoniecznie nagrania z antypodów muszą być bardziej atrakcyjne od tych krajowych. Najlepszym przykładem są filmy nagrane u Ciebie przez Tomasza Ciesielskiego. Moim zdaniem świetnie się to ogląda. Pomyślcie o dłuższych nagraniach o każdym gatunku z osobna. 

Czy są gdzieś w sieci Twoje nagrania z Teneryfy?
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bawoli z kamerą
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2018, 17:05:47 »

Termin zrozumiały, ale nie wiedziałem co konkretnie masz na myśli.

Filmiki z Teneryfy mam na dysku, niczego nie wrzucałem na YT.
Nie opanowałem dobrze montowania ani kompresowania filmów, zająłem się raczej fotografią.
Nie mam też
Rok szybko przeleciał, nie mam zbyt wiele materiału do obróbki, więc czekam na nowy sezon i filmiki pojawią się.

Nie mam też dobrego programu do obróbki, tylko jakiś stary CorelVideoStudio Pro 5, który mnie zniechęca.

bawoli

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 464
  • Wielkopolska, strefa 7a
Odp: Bawoli z kamerą
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2018, 02:12:26 »

Pomyśl o Sony Vegas, całkiem przyjemny i intuicyjny program. W razie problemów znajdziesz sporo tutoriali na YT.
Zapisane