Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 47

Autor Wątek: Ensete ventricosum 'Maurelii"  (Przeczytany 198696 razy)

sev

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 568
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 18, 2011, 15:42:47 »

Owszem, wzrost jest bujny. Tak się jednak zastanawiam, w którym momencie ta początkowa zaleta stanie się wadą. ;)

Juz po roku uprawy... doświadczyłem tego ostatniej soboty, ledwo w 2 osoby daliśmy radę go wykopać i podnieść, nie sądzę by mi się to udało w przyszłym roku, chyba ze jakimś dźwigiem ale nie miałbym juz i tak gdzie go trzymać bo już zajmuje praktycznie cały pokój a trzeba jeszcze przecisnąć go przez drzwi przy wnoszeniu.


Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 19, 2011, 10:05:32 »

A masz może jakieś chłodne pomieszczenie gospodarcze, gdzie mógłbyś go trzymać pod osłoną?
Dobrze byłoby używać bardziej poręcznego pojemnika (przynajmniej na czas noszenia).
Niektóre mają rączkę.

Wygląda imponująco  :o :o

sev

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 568
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 19, 2011, 13:33:18 »

No właśnie w tym sęk ze nie mam praktycznie żadnych pomieszczeń gospodarczych. Mam piwnicę ale ciemną i niską..
To Ensete miało w marcu tego roku 2 listki długości 20cm i rosło w doniczce o średnicy 12cm a wyrósł z niego taki potwór. Myślę ze to prze bardzo słoneczne i gorące stanowisko - rośnie przy południowej ścianie domu, jak ten asfalt ,chodniki i ściana się nagrzeją to potem jeszcze długo w nocy oddają ciepło.
Zapisane

arundo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 2294
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 19, 2011, 23:33:55 »

Gratuluję, jest super!
Znam problem nie posiadając rośliny z takim pniem w donicy na zimę. Mam tylko basjoo, które po wyjęciu z gruntu okazało się w donicy prawie 4 m wysokie i nie mam gdzie go wstawić, albo on albo pojazd w garażu. Córka "zaparkowała" jedno z drugim i stwierdziła, że dobrze jest.
A co będzie w zimie przy -20 jak będzie wyjeżdżać codziennie? Wytrzyma takie szybkie spadki  kilkuminutowe? Bryła pewnie tak ale chyba po liściach :(.
Pozdrawiam a
Zapisane

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 24, 2011, 13:45:04 »

Mam takie pytanko

Dostałem od Grega takiego banana i pieknie się rozrósł przez 2 miesiące w gruncie. Już troszke waży. Pytanie brzmi, czy jak będe go co roku wkopywał do gruntu i wykopywał na zimę, czy on zakwitnie czy do kwitnirnia potrzebne mu cos jeszcze?
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 24, 2011, 14:14:40 »

Sądzę, że zakwitnie.
Do tego czasu minie kilka lat, a cały cykl życia rośliny zakończy kilkumiesięczne kwitnienie.
Nie wiem natomiast ile sezonów w Polsce jest do tego potrzebnych.

Na stronie niemieckiego maniaka bananowców były zdjęcia ensete, który zakwitł w środku zimy, leżąc na boku.

Biedny Miś

  • Gość
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 24, 2011, 14:46:50 »

Na stronie bananas.org przeczytałem właśnie,ze kwitnie po 3 latach a później umiera. Szkoda
Zapisane

SLIMI

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 473
  • Okolice Rzeszowa
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 25, 2011, 10:19:38 »

Witam! A czy przed śmiercią tworzy jakieś odrosty?
Zapisane

sev

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 568
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 12, 2011, 00:06:43 »

Ponoć bardzo rzadko, najczęściej gdy główny pień ulegnie zniszczeniu.
Zapisane

wari

  • G2
  • Aktywny użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 14, 2011, 01:03:26 »

Moje Ensete ventricosum osiągnęło na południowej wystawie, w doniczce, w warunkach balkonowych 2 metry wysokości (od ziemi do końca najdłuższego liścia). W lecie było piękne, przez ostatni miesiąc wskutek zimnych wiatrów  straciło na urodzie. Kupione rok temu w Castoramie, wys. ok. 1 metra. 10 listopada 2011 zostało przeniesione wraz z dwoma mniejszymi sztukami do mieszkania, gdzie w 17-20 stopniach powinno przetrwać zimę. Mniejsze pojechały do zimnej szklarni (10-14oC). To była pierwsza noc z mrozem we Wrocławiu (na balkonie -0,5 oC). Roślina rosła dużo lepiej niż ta w gruncie (ale poza miastem, w polu). Obecnie na balkonie pozostał jeszcze jeden egzemplarz E.v. (wysokości ok. 1 m). Pomimo tego, że od kilku dni w nocy jest od -1,8 do -0,5 stopnia C (w dzień w cieniu 6-8, w słońcu 18-22), to liście wyglądają normalnie, nie przemarzły.
Zapisane

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 08, 2011, 20:17:44 »

witam

Postanowiłem rozmnożyc Ensete ventricocum ,,Maurelli'' czy ktoś z forumowiczów już to  praktykował i z jakim powodzeniem ?
Pień został ścięty 2 tygodnie temu aktualnie przebywa w piwnicy bez dostępu do światła temperatura 20c zaczął już sobie podgniwac czy mogę go tak trzymac do pojawienia się odrostów ?

« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2011, 08:43:15 wysłana przez greg »
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 08, 2011, 21:07:59 »

Binos po co obciełeś pień. Tak się nie robi. Tu masz przykład zimowania.

http://www.bananenhobby.de/Maurellii%20doku.htm
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 09, 2011, 07:36:30 »

Cechą Ensete, w przeciwieństwie do bananowców z rodzaju Musa, jest to, że nie wytwarza odrostów.
Może zdarzyć się, że na takim ściętym pniu pojawią się małe roślinki (ensete), ale rzadko się tak dzieje i są one trudne do usamodzielnienia.

Binos

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1064
  • Lublin
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 09, 2011, 07:40:49 »

Liczę na to że pojawią się odrosty wtedy zamierzam pokroic pień jak tort.
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Ensete ventricosum 'Maurelii"
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 09, 2011, 08:04:37 »

To napisz za jakiś czas czym to się skończyło.

Nasze forum ma niewielu użytkowników, dlatego zapraszam do napisania kilku słów o sobie
http://palmy.zameknet.pl/www/forum/index.php?topic=8.60
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 47