Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Bambus w Drawsku Pom  (Przeczytany 10674 razy)

Marcin D

  • Gość
Bambus w Drawsku Pom
« dnia: Wrzesień 10, 2013, 06:52:45 »

Artur tak sobie radzi bambus od siebie.

Wiosna 2013


Wrzesień 2013
Zapisane

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2013, 21:23:47 »

Wszystko jest jak należy. Teraz przed Tobą zima. Troszkę trzeba mu pomóc żeby nie było niepowodzenia na początku uprawy. Mam na myśli okrycie gruntu np liśćmi tak żeby ziemia nie zamarzała. Przygotuj sobie też plandekę żeby okryć jak powieje ze wschodu.
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

Marcin D

  • Gość
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2013, 09:18:08 »

Dzięki za rady. Zamiast plandeki użyje worka z agrowłókniny. 3 warstwy jak dla palm.
Zapisane

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 29, 2016, 06:37:20 »

Maj 2014


Koniec czerwca 2014


Sierpień 2014




Chłodna wiosna 2015





Tego dnia było naprawdę ciepło jak na Drawsko Pomorskie


Późne lato 2015



Zima 2016


Silny wiatr i niskie temperatury powietrza uszkodziły trochę liści bambusa.





Temperatura powietrza -14c, 40km/h porywy wiatru, brak pokrywy śnieżnej. Tragedia dla roślin egzotycznych. Mimo to bambus przetrwał.


Lato 2016
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2016, 05:01:05 wysłana przez Marcin D. »
Zapisane

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 29, 2016, 09:00:16 »

Kępa wygląda zdrowo i widać, że jest ozdobą otoczenia.
Polski Król Bambusów pewnie lepiej to oceni ;)

Chłodne lato (w przeciwieństwie do zimy z mroźnymi wiatrami) nie jest wielką tragedią dla naszych bambusów.
Nie mamy tu jakichś olbrzymich, żarłocznych gatunków. Przyrosty zaczynają się wiosną, kończą w czerwcu.
A niezbyt upalne lato jest o tyle korzystne, że nie wysusza gleby, nie trzeba podlewać
(akurat u Ciebie to pewnie nie problem, bo bambus nie zajmuje wiele miejsca).

Twój bambus dochodzi do granic wytyczonego okręgu. Będziesz powiększał miejsce dla niego, czy czekasz co będzie się działo?

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2016, 11:17:43 »

Twój bambus dochodzi do granic wytyczonego okręgu. Będziesz powiększał miejsce dla niego, czy czekasz co będzie się działo?

Czekam.
Prawdę mówiąc odpowiada mi jego wielkość. Ewentualnie mógłby mieć więcej wyższych pędów w obszarze wydzielonym. Rok temu na jesień przecinałem pędy szpadlem dookoła obszaru. W tym roku nie zrobiłem tego (zapomniałem). Zobaczymy gdzie zacznie wychodzić.
Chciałbym aby większość pędów pojawiła się w obszarze wydzielonym, ale zdaję sobie sprawę z tego, że to mało realne. Jeżeli pojawi się jakaś zorganizowana kolonia (grupa dorodnych pędów) w nowym miejscu to zapewne powiększę mu teren. Jeżeli będą to pojedyncze pędy to chyba będę usuwał. Czekamy do wiosny. Być może mróz rozwiąże problem i bambus będzie zaczynał od nowa. Nie będę go okrywał. Chyba, że przyjdzie jakiś naprawdę silny mróz poniżej -20c a dookoła będzie leżał śnieg to może uda się jakoś go przygiąć do ziemi i zasypać śniegiem.

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2016, 11:54:04 »

Myślałem, że kępę masz otoczoną barierą korzeniową.
Oprócz szpadla możesz jeszcze stosować wyrywanie znalezionych kłączy, ale można w ten sposób uszkodzić trawnik.
Dobrym sposobem jest rowek dookoła (powiedzmy 20 cm szerokości, z 40 cm głębokości) w którym nie ma ziemi.
Należy go wypełnić np. suchymi liśćmi z drzew:
a) żeby bambus nie trafił w powietrze, bo wtedy będzie starał się zanurkować
b) żeby przypadkiem nie wpaść do środka i nie połamać nóg
Chodzi o to, by oszukać kłącza bambusa, a jednocześnie z łatwością usuwać kłącza, które próbują wyjść poza ten obszar.
Co jakiś czas wyjmuje się liście (ściółkę, korę, czy co tam jest) i wyciąga/wycina kłącza.
Potem rowek należy ponownie wypełnić.
Masz niewielki obszar do objęcia kontrolą, więc możesz wypróbować ten sposób ;)

Na zimę nie obsypujesz ziemi wokół bambusa liśćmi z drzew?

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2016, 12:24:22 »

Dobrym sposobem jest rowek dookoła (powiedzmy 20 cm szerokości, z 40 cm głębokości) w którym nie ma ziemi.
Na zimę nie obsypujesz ziemi wokół bambusa liśćmi z drzew?

Mam taki niewielki rowek. Na zdjęciu słabo to widać.
Obsypuje, ale mam raczej mało liści. Zawsze czekam na śnieg i obsypuje najwięcej jak to możliwe.

Polish king bamboo

  • G1
  • Ekspert
  • *
  • Wiadomości: 1690
  • Wrocław kiedyś strefa 7A teraz zdegradowany do 6B
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 29, 2016, 22:03:25 »

Marcin masz bardzo ładną kępe Aureocaulisa :). Tak się zastanawiam czy z Ciebie taki fantastyczny ogrodnik czy też te dramatyczne informacje odnośnie klimatu Drawska , jakie do mnie docierały były mocno przejaskrawione  ;) :).
Zapisane
Pozdrowienia z Wrocławia

andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 03, 2017, 07:07:20 »

Jakie są tegoroczne przyrosty? Coś ciekawego?

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 17, 2017, 08:24:33 »

Chłodny, mglisty sierpniowy poranek.


andres

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4319
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2017, 09:16:44 »

Fajnie to wygląda. Czego chcieć więcej od bambusów?

Po oczyszczeniu kępy zawsze znajdzie się pęd, który pod wpływem wiatru i wody przewróci się na bok.
Można wyciąć, ale potem pojawi się kolejny, więc może lepiej użyć sznurka i przywiązać.

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 24, 2017, 10:39:13 »

Wystarczy obfita rosa a pęd jest już położony. Specjalnie mnie to nie martwi. W tym roku może będzie wreszcie prawdziwa zima, więc liczę na obfite opady śniegu i zimowanie bambusa pod nim, więc i tak wszystko będzie położone do gruntu.

Widok także mnie satysfakcjonuje. Wyciąłem bardzo dużo tyczek (ok. 50) i przez jakiś czas bałem się, że przesadziłem. Bambus długo nie tworzył nowych liści ( być może z powodu chłodów a nie cięcia). Jednak w pewnym momencie pomyślałem, że mu zaszkodziłem tym zabiegiem. Jednak na szczęście w sierpniu średnie temperatury trochę podskoczyły i kępa ładnie zazieleniła się. Podsypałem troszkę nawozu do trawnika przed 15 sierpnia. Jest to jedyny nawóz, którego efekty widać gołym okiem na trawniku. Widać, gdzie było sypane a gdzie nie więc działa. Jest to okres roku kiedy to bambusy wyglądają najładniej. W tym roku nastąpił znacznie później. Przed laty już pod koniec lipca cieszyłem się świeżą zielenią na bambusie. Myślę, że w przypadku skrajnie zimnego lata (śr. miesiąca najcieplejszego ok 15c) może być problem aby cykl rozwojowy się zakończył.

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 05, 2019, 14:34:20 »

Oglądam stare zdjęcia. Miło popatrzeć na tą bujna zieleń i drawskie mgły. W tym roku tego nie ma. Mam nadzieje, że w kolejnych sezonach wody będzie więcej. Nowe zdjęcia wkrótce.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2019, 09:55:37 wysłana przez Marcin D. »
Zapisane

Marcin D.

  • G1
  • Zaawansowany użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 416
Odp: Bambus w Drawsku Pom
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 05, 2019, 10:13:05 »

Bambus rośnie bez zapory korzeniowej. Jeżeli wychodzi w miejscach niepożądanych to po prostu wyrywam kły. Kilka kłów pojawiło się w miejscu gdzie pozwoliłem mu rosnąć. Tam też są najgrubsze.