Uprawa palm i innych roślin. Ochrona zimowa. > Różne palmy i palemki
Szorstkowiec rosnący pod ścianą budynku - Drawsko Pomorskie
Marcin D.:
Marzec 2011
Palma posadzona jako mała sadzonka za 80zł ( nie pamiętam w którym roku - muszę dotrzeć do tej informacji). Pień jakieś 15cm.
Wrzesień 2012 (na prawo od Wagnera)
Wrzesień 2013 (tyczka ma 2m)
Pień w 2013 roku.
Jesień 2014.
Jesień 2015
Lato i jesień 2017
bawoli:
Niesamowite te przyrosty!
Dzięki Marcin za informacje odnośnie zapotrzebowania trachycarpusów na wodę. To w moim wypadku może być odpowiedź na słabe przyrosty. Obie palmy posadzone są na lekkim wyniesieniu. Dodatkowo żaden z ogrodowych węży nie sięga tego fragmentu. Dlatego palmy praktycznie nigdy nie były podlewane w czasie suszy, podczas gdy reszta ogrodu była.
Tak się zastanawiam teraz; zatem jeśli trachy potrzebują do wzrostu ciepła i wody, to jak to się ma do południa Europy? Czy tam z racji słabych opadów letnich palmy te przechodzą 'letarg' letni i rosną głównie zimą? :)
andres:
Takie porównania są moim zdaniem jednym z powodów, dla których warto prowadzić to forum.
Zaczynaliśmy od prawie zera, a teraz proszę, jakie wielkie palmy :)
Widziałem tego osobnika na żywo i nie mogłem nadziwić się jaki gruby jest pień u podstawy.
Świetny trach
@Bawoli
Zależy co rozumieć przez "południe Europy".
Przykładowo na Lazurowym Wybrzeżu szorstkowców nie zobaczysz.
Po pierwsze sadzą tam bardziej atrakcyjne palmy: bo mogą. Po co sadzić trachycarpusa skoro można daktylowce, waszygntonie, sygarusy, itp.?
Po drugie jest tam za ciepło i za sucho. Karłatki są bardziej dostosowane do tamtejszego klimatu.
Wiele osób sądzi, że karłatka to taki mniejszy szorstkowiec, ale mniej odporny na mróz.
A przecież ich środowiska naturalne są diametralnie różne. Karłatka: gorące i suche. Szorstkowiec: umiarkowane ciepłe i wilgotne.
Na zdjęciach Grega z wakacji we Włoszech widać atrakcyjne szorstkowce, niektóre w całkiem dobrej formie, ale są w mniejszości w porównaniu z innymi gatunkami.
Przyjmuje się, że w Europie są 3 idealne regiony dla trachycarpusa fortunei: wokół włoskich i szwajcarskich jezior (Como, Garda, Maggiore) na południe od Alp, u podnóża Pirenejów i w wilgotnej Bretanii.
Niezbyt mroźne zimy, żyzne gleby, opady, niezbyt gorące lata. Tereny mocno podmokłe też nie bardzo: zobaczymy co wydarzy się w Drawsku.
Szorstkowce to rozległy temat ;) Do Europy trafiły w 1830: to prawie 200 lat temu!!! We Francji zaczęto je sadzić w 1850.
klex:
Palmy Twoje widziałem oczywiście już wcześniej ale ta jest naprawdę rewelacyjna , a siła wzrostu chyba powalająca . Mam nadzieję że moja też będzie miała jakieś przyzwoite przyrosty, które da się też zauważać na przestrzeni lat. Mam bardzo suchy teren.
Marcin D.:
Chyba najbardziej spektakularny przyrost w ogrodzie. Bez wątpienia najgrubsza z palm. Wysokość pnia też już duża. Jeżeli przetrwa zimę a lato będzie chociaż przeciętne to będzie trzecia palma z pniem ponad 2m. W wątku głównym jest wyjaśnione dlaczego stare liście zostały ucięte.
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej